2 دی 1391

تاثیر غذاهای چرب بر رفتار و احساسات

تاثیر غذاهای چرب بر رفتار و احساسات

محققان کانادایی اعلام کردند که خوردن غذاهای چرب و شکردار موجب تغییرات شمیایی مغز می‌شود به نوعی که حذف کردن این غذاها از رژیم غذایی روزانه احساسی شبیه به قطع دارو را برای مغز به همراه دارد. به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر استفانی فولتن از دانشکده پزشکی دانشگاه مونترال به همراه همکارانش، گروهی از موش‌ها را با رژیم غذایی کم چرب تغذیه کردند که تنها 11 درصد چربی داشت.

گروه دوم موش‌ها از یک رژیم غذایی پرچرب استفاده کردند که 58 درصد آن را چربی تشکیل می‌داد. این روند طی شش هفته ادامه داشت و دانشمندان به بررسی این موضوع پرداختند که چقدر غذا بر شیوه رفتار حیوانات تأثیرگذار بود.رژیم پرچربی موجب افزایش دور کمر گروه دوم تا 11 درصد شد اما موش‌ها به طور کلی چاق نشده بودند. این گروه تحقیقاتی از تکنیک‌های مختلفی برای ارزیابی رابطه میان تشویق کردن موش‌ها با غذا و رفتار ناشی از آن و احساسات استفاده کردند.


آنها پس از آن مغز موش‌ها را مورد بررسی قرار داده و دریافتند که مغز آنها پس از مصرف غذاهای چرب از نظر فیزیکی تغییر کرده است.


یکی از مولکول‌های مغز که مورد بررسی قرار گرفته بود دوپامین بود که موجب می‌شود مغز با احساسات خوب به خود پاداش بدهد و مردم را به یادگیری نوع خاصی از رفتار تشویق کند.این ماده شیمیایی در انسان‌ها، موش‌ها و سایر حیوانات عملکرد مشابهی دارد.


در عوض CREB مولکولی در مغز است که فعال شدن ژن‌های سهیم در عملکرد مغز ما را کنترل می‌کند، از جمله ژن‌هایی که باعث تولید دوپامین می‌شود. این مولکول همچنین در شکل گیری حافظه سهیم است.


فولتون طی بیانیه‌ای اظهار داشت: این مولکول در مغز موش‌هایی که از رژیم چرب استفاده می‌کردند فعال تر بود و در این موش‌ها همچنین سطح بالاتر از هرمون corticosterone که به استرس مرتبط می‌شود، مشاهده شد. این امر توضیح دهنده چرخه رفتار منفی و استرس است. تغییر رژیم می‌تواند علائم و نشانه‌های حساسیت و شرایط استرس زا را از بین ببرد.
< <
آخرین های : تغذیه و تناسب اندام
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
بررسی گیاهان داروئی برای بارداری

بررسی گیاهان داروئی برای بارداری

خواه شما برای بارداری اقدام می کنید یا باردار هستید ، راه حل های گیاهی به علت قدمت شان مورد احترام و ایمن هستند. چندین گیاه دارویی به طور گسترده بوسیله ماماها توصیه می شود و برای استفاده در طول دوران بارداری ایمن و سالم تشخیص داده می شود. برخی دیگر بحث برانگیز هستند و هنوز در مورد استفاده از آنها شک و تردید وجود دارد. چهار گیاه زیر بهترین گیاهان دارویی در طول دوران بارداری به شمار می روند. بهتراست به میزان استاندارد از آنها استفاده کنید البته بستگی به وزن و قد و قامت خودتان دارد.

درمان گیاهی بیماری های اعصاب و روان

درمان گیاهی بیماری های اعصاب و روان

درمان تحریک پذیری اعمال عصبی، افسردگی یا دپرسیون عصبی و اضطراب توسط گیاهان دارویی...

راههای طلایی برای داشتن شکمی صاف و زیبا

راههای طلایی برای داشتن شکمی صاف و زیبا

اگر نگران این هستید که چرا تمرینات ورزشی روی اندامتان اثری ندارد ؟ شاید نکته ای را جا انداختید .در ابن مقاله چند راه ساده برای اثر بخشی بهتر برای شما تهیه کردیم...

رژیم غذایی آدریانا لیما چگونه است؟

رژیم غذایی آدریانا لیما چگونه است؟

رژیم غذایی آدریانا لیما دیوانه کننده است. آیا رژیم غذایی آدریانا لیما به شما کمک می کند که در طول دو هفته ده پوند وزن کم کنید؟آیا رژیم غذایی آدریانا لیما به شما کمک می کند که در طول سه روز ده پوند وزن کم کنید/.و آیا رژیم غذایی آدریانا لیما به شما کمک می کند که در طول یک ماه 20 پوند وزن کم کنید؟

ده غذای پرکالری که هیچ وقت نباید قبل از خواب بخورید

ده غذای پرکالری که هیچ وقت نباید قبل از خواب بخورید

همه ما می دانیم که نباید با شکم پر بخوابیم. بدن ما بعد از یک روز سخت در محل کار یا دانشگاه، نیاز به استراحت از فعالیت هایی دارد که بدن در طول روز انجام می دهد، و سیستم گوارشی نیز از این قاعده مستثنی نیست. همچنین خوردن وعده های چرب قبل از خواب می تواند سبب سوزش معده شود. با این حال اگر واقعا می خواهید قبل از خواب چیزی بخورید پس بهترین کار را کرده و وعده ای سبک بخورید، و حداقل دو تا سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب غذا بخورید.