2 شهریور 1392

حافظه جدید با ظرفیت بیش از یک ترابایت

حافظه جدید با ظرفیت بیش از یک ترابایت

به تازگی یکی از شرکتهای فعال در زمینه ادوات رایانه و حافظه رایانه موفق به طراحی ساختار جدیدی برای حافظه های تجدید شونده شده است که می تواند با توجه با ساختار خاص خود حافظه ای با ظرفیت بسیار زیاد را در حجم فیزیکی بسیار کم ایجاد کند. آنها اسم این حافظه جدید را رم مقاومتی یا (RRAM) گذاشته اند. این حافظه دارای قابلیت ذخیره بیش از یک ترابایت اطلاعات در چیپی به مساحت 200 میلی متر مربع است. برای درک بهتر ابعاد ذکر شده لازم به ذکر است که این ابعاد کوچکتر از یک تمبر پستی است.

Over 1 TB of RAM Memory

با توجه به طراحی سه بعدی این حافظه و توجه به این نکته که این حافظه در تمام سه بعد دارای ابعاد محدودی است( خیلی بزرگ نیست) می توان چند نمونه از این حافظه ها را بر روی یکدیگر قرار داد و به راحتی یک حافظه چند ترابایتی بدست آورد. همچنین از نظر کارایی و سرعت دسترسی به این حافظه ها شرکت Crossbar ادعا می کند که سرعت دسترسی به این حافظه و نوشتن اطلاعات بر روی آن بیست برابر سرعت ذخیره اطلاعات مشابه بر روی حافظه های جدید است. همچنین برای مقایسه توان مصرفی این حافظه، شرکت طراح این حافظه ادعا می کند این حافظه دارای توان مصرفی به میزان یک بیستم توان و توانایی استقامت و پایداری بیش از 10 برابر بیشتر از بهترین نمونه حافظه های فلش کنونی است که بر اساس ساختار NAND ایجاد می شوند.

پس از اینکه شرکت طراح این حافظه با موفقیت توانست کتنترلری که مبتنی بر استانداردهای روز صنایع نیمه هادی ساخته می شود را با آرایه حافظه طراحی شده ترکیب کند و در شبیه سازی ها به نتایج قابل قبولی از نحوه کار آن بدست آورده اند، شرکت Croossbar اعلام کرده است که این حافظه به زودی و پس از نهایی شدن آزمایش های آن به صورت تجاری به بازار عرضه خواهد شد. با توجه به ویژگی منحصر بفرد این حافظه می توان انتظار داشت حافظه های با ابعاد کم و ظرفیت زیاد مطابق با طراحی انجام شده به سرعت جانشین حافظه های کنونی شده و بر روی ادوات مختلف مانند لپ تاپ ها، سرور ها و هارد های اکسترنال و ... قرار گیرد و در نتیجه عملکرد آنها را ارتقا دهد.


لازم به ذکر است 30 ثبت اختراع مربوط به این طراحی ثبت شده است و شرکت طراح به دنبال ایجاد یک لیسانس برای استفاده از این طراحی برای شرکت های طراح کننده چیپ است، هر چند خود شرکت هم به دنبال توسعه چیپ های منطبق بر این روش طراحی است.
با نگاه دقیق تر به ساختار حافظه طراحی شده متوجه چگونگی کارکرد آن می شویم؛ این حافظه از سه لایه تشکیل شده است: یک الکترود فلزی در بالا، یک محیط سوئیچ کننده سیلیکونی در میانه و یک لایه الکترود غیر فلزی در پایین آن. ولتاژ اعمالی به حافظه به دو الکترود در دو طرف حافظه اعمال می شود، در نتیجه ی این ولتاژ اعمال شده بین دو الکترود باعث می شود تا نواری در لایه و ماده سوئیچینگ بوجود آید. بدین شکل اطلاعات به شکلی بسیار ساده ی تواند در داخل حافظه و در درون یک سلول حافظه ذخیره شود.
گرچه شرکت Crossbar اعلام نکرده است چه زمانی محصول جدید آماده خواهد بود تا روانه بازار شود اما این شرکت اعلام کرده است که پس از نهایی شدن تست ها و بهینه سازی این حافظه برای کار همراه با سایر ادوات الکترونیکی، این حافظه آماده خواهد شد تا روانه بازار شود.

< <
آخرین های : تازه های تکنولوژی
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10  چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

10 چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

چیزهایی زیادی در این دنیا هست که ما دوست داریم صاحبش باشیم. داشتن تعدادی از آنها امکان پذیر است و برخی هم از آنها هم اختراع شده اند. اختراعات همیشه نیازمند ایده هستند. ایده هایی که فراتر از درک و تفکر همه انسان هاست. هیچکس داشتن WiFi را بر روی موبایلش پیش بینی نکرده بود درسته؟ اما اختراعاتی هستند که می توانند به طور کل زندگی تمام جهانیان را عوض کنند. در لیست ده تایی زیر مثال هایی زده ایم از چیزهایی که آرزو داریم اختراع شوند. اختراع بعضی از آنها امکان پذیر و برخی از آنها فقط یک رویا است.

9 اختراع برتر چینی ها

9 اختراع برتر چینی ها

امروزه ، در حالیکه به نظر می رسد هر چیزی در چین ساخته شده ، بسیار ساده است باور کنیم این کشور تنها محصولات ارزان و بی کیفیت را تولید می کند. به هر حال ، شاید بسیاری بر این باورند اما واقعیت اینجاست که چینی ها مسئول بسیاری از اختراعاتی هستند که به تاریخ کمک کرده است که قابلیت اجراء و راحتی کاربرد آنها را به نمایش بگذارد. بدون پیشرفت ایجاد شده توسط چینی های باستان ،تکنولوژی و فرهنگ در طول قرن های زیادی برای رسیدن به جایگاه کنونی اش بی نتیجه بوده است. بنابراین ، بیایید بیشتر در مورد اکتشافات تاثیر گذار"ساخته شده در چین" بدانیم.

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

شرکت الکترونیکی سامسونگ کره جنوبی در اقدامی برای محکم کردن جایگاه و پیشتازی خود در بازار تلویزیون های هوشمند و وسایل الکترونیکی، سه شنبه اقدام به رونمایی از طیف وسیعی از مدلهای جدید و پیشرفته تلویزیون های مجهز به اینترنت نمود تا در شرایط رکود اقتصاد جهانی همچنان پیشتاز در این عرصه باشد.

مرسدس بنز 2014

مرسدس بنز 2014

جدیدترین مدل مرسدس بنز SLS AMG سری Black در اتوشوی LA رونمایی خواهد شد. این مدل که اخیرا به سری Black پیوسته است، تاثیرگذارترین و خوش ساخت ترین عضو مجموعه است و در راستای ارتقای عملکرد و کاهش وزن اتومبیل های آن طراحی شده است. در زیر کاپوت آن یک موتور ارتقا یافته 6/2 لیتری 8 سیلندرv شکل نهفته است. نیروی تولیدی آن 39 اسب بخار افزایش یافته و به 622 اسب بخار رسیده است. محدوده دور موتور از 7200 دور در دقیقه به 8000 دور در دقیقه افزایش یافته است.

فیبر نوری

فیبر نوری

مخابرات نوری روشی است که در آن اطلاعات توسط پالس های نوری توسط فیبر نوری از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می یابند. در این روش امواج نوری که در واقع امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا هستند توسط اطلاعاتی که می خواهیم منتقل شوند، تغییر کرده و یا به عبارت دقیق تر مدوله می شود. برای آشنایی بیشتر با مخابرات نوری و شکل گیری فیبر نوری آشنایی با تاریخچه این تکنولوژی جالب توجه خواهد بود.