15 مرداد 1392

چرا گوشی های همراه نمی توانند جایگزین کامپیوترهای خانگی شوند؟

چرا گوشی های همراه نمی توانند جایگزین کامپیوترهای خانگی شوند؟

در طول چند سال گذشته برخی از افراد خوشبین در زمینه ادوات پردازنده و کامپیوتری، درباره احتمال جایگزینی گوشی های هوشمند و کامپیوترهای خانگی صحبت کرده و امیدوار بودند تا با پیشرفتهای صورت گرفته در زمینه گوشی های هوشمند آنها بتوانند جایگزین مناسبی برای کامپیوترهای خانگی شوند. این نظر در ابتدا مورد توجه و استقبال بسیاری از کارشناسان و دست اندر کاران فعال در زمینه گوشی های هوشمند قرار گرفت؛ اما برای مقایسه بهتر درباره توانایی گوشی های هوشمند برای جایگزین شدن با کامپیوترهای خانگی بهتر است تصویر دقیق تر و به روز تری از کامپیوتر خانگی داشته باشیم. وقتی درباره کامپیوتر خانگی صحبت می کنیم، ناخودآگاه ذهن به دنبال کامپیوترهای با کیس های بزرگ و مانیتور بزرگ و یا لپ تاپ های سنگین و حجیم می رود اما اینها کامپیوترهای خانگی قدیمی هستند؛ امروزه با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در زمینه کامپیوترهای خانگی نسخه های بسیار کوچکتر و سبکتری را می توانید جایگزین تصورات قدیمی خود بکنید. به عنوان مثال کامپیوترهایی مثل تبلت که به راحتی می توانید کیبورد و ماوس را به صورت اتصال USB به آن متصل کنید.

Smart Phone vs PC
با این وجود برخی از مشکلات که در ادامه به آنها اشاره می کنیم وجود دارند که با توجه به آنها نمی توان گوشی های هوشمند را علی رغم امکانات وسیعی که در اختیار کاربران قرار می دهند به عنوان جایگزین کامپیوترهای خانگی تصور کرد. در واقع نیازها و توقعات افراد از کامپیوترهای خانگی و محدودیت های فیزیکی و تکنولوژی باعث شده تا نتوان این جانشینی را معقول تصور کرد.

پردازنده های موبایل به اندازه کافی سریع نیستند

کارایی پردازنده ها چندان مهم نیست! این عبارتی است که بسیاری از تحلیل گران به آن اعتقاد دارند. این تحلیل از آن جهت معتبر است که بسیاری از افراد کارهایی فراتر از مطالعه صفحات وب و وب گردی و یا مطالعه کتب الکترونیکی و یا بازی های با کارت گرافیک نه چندان بالا نمی خواهند، در واقع انتظار بالایی از پردازنده ندارند زیرا محاسبات پیچیده و سنگینی را نمی خواهند با کامپیوترهای خود انجام دهند. این همان کاری است که بسیاری از افراد می توانند با کامپیوترهای قدیمی خود نیز انجام دهند.

 

اما حقیقت آن است که سرعت پردازنده بسیار مهم تر از آن چیزی است که در نگاه اول به نظر می رسد. بدین منظور کافی است پردازنده ها و کامپیوترهای شکل گرفته توسط آنها را در طول زمان بررسی کنیم. در کامپیوترهای اولیه سرعت بالا آمدن صفحات وب نیز بسیار کندتر از امروز بود، گرچه ممکن است این سرعت را تنها به سرعت اینترنت در دسترس و ارتقای آن با گذشت زمان نسبت دهیم اما اگر پردازنده نتواند با سرعت مناسبی اطلاعات را دریافت و ارسال کند ( دریافت، پردازش، ارسال) در آنصورت سرعت ارسال و دریافت خارجی نیز نمی تواند به تنهایی باعث ارتقای سرعت بالا آمدن صفحات وب شود. در نتیجه سرعت پردازنده بسیار مهم خواهد شد، حتی برای نیازهای روزمره همانند مرور صفحات وب با سرعت مناسب.
با این وجود پردازنده های گوشی های هوشمند دارای سرعت پردازش کمتری نسبت به لپ تاپ ها هستند؛ هر چند تاکنون بررسی جامعی درباره سرعت پردازنده های به کار رفته در گوشی های هوشمند و لپ تاپ ها که عمدتا از پردازنده های اینتل استفاده می کنند صورت نگرفته اما به صورت یک قاعده سر انگشتی می توان بیان کرد که سرعت پردازش پردازنده ها در لپ تاپی که از پردازنده پنج هسته ای اینتل استفاده می کند در حدود هشت برابر سرعت پردازنده به کار رفته در یک گوشی هوشمند است. همچنین آینده ای برای برابری سرعت پردازنده های گوشی های هوشمند و کامپیوترها با ادامه روند موجود متصور نیست.

عمر باتری محدود کننده توان پردازشگر

با توجه به مقایسه صورت گرفته در بالا بین پردازنده های گوشی های هوشمند و کامپیوترهای خانگی، نخستین جوابی که ممکن است به نظر برسد این است که سرعت پردازش پردازنده ها در طول زمان با سرعت زیادی رشد داشته و خواهد داشت، در نتیجه اگرچه ممکن است در حال حاضر گوشی های هوشمند نتوانند جایگزین مناسبی برای کامپیوترهای خانگی باشند اما شاید در آینده بتوانند جایگزین مناسبی به شمار آیند.

جواب این ایده به مصرف توان پردازنده هاست. به عنوان مثال اگرچه شرکت سامسونگ در محصول جدید خود توانسته کارایی بهتری نسبت به اینتل داشته باشد ( در زمینه کامپیوتری) اما همین محصول در حالت بدون پردازش توانی برابر با چهار وات و در حالت پردازش توانی برابر با 11 وات را مصرف می کند، این توان اگرچه برای لپ تاپها توان زیادی نیست اما برای یک گوشی هوشمند توان بسیار زیادی است.

به عنوان مثال میزان توان مصرفی گوشی های هوشمند در حالت بدون پردازش در حدود چند میلی وات بوده  توان مصرفی آنها در حالت پردازش از 3 وات فراتر نمی رود. رعایت این حد جریان توان برای اطمینان از عمر معقول باتری در گوشی های هوشمند ضروری است.

با مقایسه میزان توان مصرفی در لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند متوجه این نکته می شویم که میزان توان مصرفی در لپ تاپ های بهینه شده از نظر مصرف توان هنوز یک مرتبه بزرگی(ضریب 10) نسبت به توان مصرفی گوشی های هوشمند بیشتر است؛ به عنوان مثال در نظر بگیرید که پردازنده ای مشابه آنچه در لپ تاپ های امروزی به طور متداول استفاده می شود اگر در یک گوشی هوشمند مثل مدل Galaxy S4 سامسونگ مورد استفاده قرار بگیرد، باتری این گوشی تنها می تواند حداکثر یک ساعت توان لازم برای این پردازنده را تأمین کند.

در نتیجه با محدودیت های کنونی و باتری های موجود نمی توان آینده ای برای جایگزینی کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ ها با گوشی های هوشمند را متصور بود.
< <
آخرین های : تازه های تکنولوژی
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10  چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

10 چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

چیزهایی زیادی در این دنیا هست که ما دوست داریم صاحبش باشیم. داشتن تعدادی از آنها امکان پذیر است و برخی هم از آنها هم اختراع شده اند. اختراعات همیشه نیازمند ایده هستند. ایده هایی که فراتر از درک و تفکر همه انسان هاست. هیچکس داشتن WiFi را بر روی موبایلش پیش بینی نکرده بود درسته؟ اما اختراعاتی هستند که می توانند به طور کل زندگی تمام جهانیان را عوض کنند. در لیست ده تایی زیر مثال هایی زده ایم از چیزهایی که آرزو داریم اختراع شوند. اختراع بعضی از آنها امکان پذیر و برخی از آنها فقط یک رویا است.

9 اختراع برتر چینی ها

9 اختراع برتر چینی ها

امروزه ، در حالیکه به نظر می رسد هر چیزی در چین ساخته شده ، بسیار ساده است باور کنیم این کشور تنها محصولات ارزان و بی کیفیت را تولید می کند. به هر حال ، شاید بسیاری بر این باورند اما واقعیت اینجاست که چینی ها مسئول بسیاری از اختراعاتی هستند که به تاریخ کمک کرده است که قابلیت اجراء و راحتی کاربرد آنها را به نمایش بگذارد. بدون پیشرفت ایجاد شده توسط چینی های باستان ،تکنولوژی و فرهنگ در طول قرن های زیادی برای رسیدن به جایگاه کنونی اش بی نتیجه بوده است. بنابراین ، بیایید بیشتر در مورد اکتشافات تاثیر گذار"ساخته شده در چین" بدانیم.

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

شرکت الکترونیکی سامسونگ کره جنوبی در اقدامی برای محکم کردن جایگاه و پیشتازی خود در بازار تلویزیون های هوشمند و وسایل الکترونیکی، سه شنبه اقدام به رونمایی از طیف وسیعی از مدلهای جدید و پیشرفته تلویزیون های مجهز به اینترنت نمود تا در شرایط رکود اقتصاد جهانی همچنان پیشتاز در این عرصه باشد.

مرسدس بنز 2014

مرسدس بنز 2014

جدیدترین مدل مرسدس بنز SLS AMG سری Black در اتوشوی LA رونمایی خواهد شد. این مدل که اخیرا به سری Black پیوسته است، تاثیرگذارترین و خوش ساخت ترین عضو مجموعه است و در راستای ارتقای عملکرد و کاهش وزن اتومبیل های آن طراحی شده است. در زیر کاپوت آن یک موتور ارتقا یافته 6/2 لیتری 8 سیلندرv شکل نهفته است. نیروی تولیدی آن 39 اسب بخار افزایش یافته و به 622 اسب بخار رسیده است. محدوده دور موتور از 7200 دور در دقیقه به 8000 دور در دقیقه افزایش یافته است.

فیبر نوری

فیبر نوری

مخابرات نوری روشی است که در آن اطلاعات توسط پالس های نوری توسط فیبر نوری از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می یابند. در این روش امواج نوری که در واقع امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا هستند توسط اطلاعاتی که می خواهیم منتقل شوند، تغییر کرده و یا به عبارت دقیق تر مدوله می شود. برای آشنایی بیشتر با مخابرات نوری و شکل گیری فیبر نوری آشنایی با تاریخچه این تکنولوژی جالب توجه خواهد بود.