15 مرداد 1392

ماده ای جدید برای ذخیره انرژی

ماده ای جدید برای ذخیره انرژی

به تازگی محققان دانشگاه ملی استرالیا موفق به ساخت ماده ای جدید شده اند که می تواند مقدار انرژی زیادی را با تلفات بسیار کم ذخیره کند. این ماده می تواند کاربرد وسیعی در زمینه های مختلفی اعم از تکنولوژی انرژی های تجدید پذیر که در این سالها مورد توجه گسترده قرار گرفته است، ماشینهای الکتریکی که از نبود باتری های مناسب رنج برده و نتوانسته اند تا کنون جایگزین مناسبی برای خودروهای موجود کنونی شوند و یا کاربردهای دفاعی و فضایی که در آن نیاز به ذخیره انرژی برای مدت زمان زیادی است، داشته باشد.

New material holds big energy hope

به تازگی محققان دانشگاه ملی استرالیا موفق به ساخت ماده ای جدید شده اند که می تواند مقدار انرژی زیادی را با تلفات بسیار کم ذخیره کند. این ماده می تواند کاربرد وسیعی در زمینه های مختلفی اعم از تکنولوژی انرژی های تجدید پذیر که در این سالها مورد توجه گسترده قرار گرفته است، ماشینهای الکتریکی که از نبود باتری های مناسب رنج برده و نتوانسته اند تا کنون جایگزین مناسبی برای خودروهای موجود کنونی شوند و یا کاربردهای دفاعی و فضایی که در آن نیاز به ذخیره انرژی برای مدت زمان زیادی است، داشته باشد.
پروفسور یون لیو که دستیار این پروژه بوده است در رابطه با ذخیره انرژی می گوید که سابق بر این مواد دی الکتریک اساس و پایه ادوات ذخیره کننده انرژی که خازن نامیده می شوند را تشکیل می داده اند.ماده جدید که نوعی اکسید فلزی است از جنبه های مختلف نسبت به دی الکتریکهای معمول برتری دارد، از این جمله می توان به قابلیت ذخیره انرژی به مقدار زیاد و قابلیت اطمینان کارکرد در طیف وسیع دمایی از 190 درجه سانتی گراد زیر صفر تا 180 درجه سانتی گراد بالای صفر اشاره کرد. همچنین این ماده به منظور ایجاد ادوات الکتریکی نسبت به نیمه هادی های کنونی ارزانتر است.

پروفسور لیو درباره مزیتهای ماده ساخته شده می گوید، ماده ساخته شده دارای عملکرد بسیار بهتری نسبت به مواد دی الکتریک با ثابت دی الکتریک بالا داشته در نتیجه دارای پتانسیل بالایی برای کاربردهای مختلف خواهد بود. با توسعه دادن بیشتر این ماده، از آن می توان در ابر خازن ها استفاده کرد که می توانند انرژی به مقدار بسیار زیادی را در خود ذخیره کنند و محدودیت های کنونی در زمینه ذخیره انرژی را برطرف کند؛ در نتیجه می توان چشم اندازهای جدیدی در زمینه ذخیره الکتریسیته ایجاد شده از انرژی های تجدید پذیر، ذخیره مقدار زیادی انرژی در ماشین های الکتریکی که باعث می شود زمان کارکرد آنها بدون شارژ دوباره افزایش چشمگیری داشته باشد، و یا بهبود باتری های ذخیره کننده انرژی که در زمینه فضایی مورد استفاده قرار میگیرد متصور شد.


به عنوان یک کاربرد مهم این ابرخازن ها می توان به تنظیم توان تزریق شده به شبکه های الکتریکی در طول ساعات مختلف شبانه روز اشاره کرد. در طول روز توان مصرفی در شبکه ی الکتریکی توسط مصرف کنندگان متغیر است، با این حال تغییر سریع توان تولیدی در نیروگاه ها متناسب با توان مصرفی وجود ندارد؛ در نتیجه در برخی از ساعات توان مصرفی بیش از نیاز مصرف کنندگان خواهد بود که این مقدار اضافی باید به شیوه موثری که تلف نشود ذخیره شود. اما تاکنون راهکارهای موثر و کم هزینه ای برای ذخیره این انرژی اضافی وجود نداشته است. با استفاده از ابرخازن های ایجاد شده توسط این ماده از آنجا که این ساختار تلفات کمی خواهد داشت، می توان به عنوان یک ذخیره کننده مناسب توان مورد استفاده قرار گیرد.


در زمیه طراحی مواد جدید محققان سالهاست که به دنبال ساخت ماده جدیدی به منظور برآورده کردن نیازهای بالا بوده اند. در واقع ماده جدید باید دارای سه مشخصه حیاتی باشد تا بتواند به طور موثر مورد استفاده قرار گیرد. اولین نکته این است که ماده باید دارای ضریب دی الکتریک بزرگ بوده تا بتواند مقدار انرژی زیادی را در خود ذخیره کند. همچنین ماده طراحی شده باید دارای ثابت تلفات کمی باشد تا انرژی ذخیره شده تلف نشود. همچنین این ماده باید بتواند در طیف وسیع دمایی کارکرد مناسبی داشته باشد تا بتواند در شرایط مختلف محیطی در دمای محیط عملکرد قابل اطمینانی از خود نشان دهد.پروفسور ویدر درباره اهمیت شرایط ذکر شده در بالا می گوید، اگر شما ماده ای طراحی کنید که دارای ثابت دی الکتریک بالایی باشد اما ثابت تلف بیشتری نیز داشته باشد، این ماده کارایی چندانی نخواهد داشت، زیرا این ماده نمی تواند انرژی را به صورت موثری ذخیره کند و بیشتر شبیه به سطلی خواهد بود که نشتی دارد.همچنین در صورتی که ماده تنها دارای عملکرد مناسبی در یک دمای خاص باشد، چندان مناسب نخواهد بود زیرا نوسانات دمایی در طول روز در عملکرد آن در محیط به شدت تأثیر خواهد گذاشت و عملکرد آن را از حالت بهینه خارج خواهد کرد. این گروه تحقیقاتی توانستند پس از پنج سال تحقیقات وسیع و کار سخت ماده ای که تمام شرایط ذکر شده را ارضا کند طراحی کرده و بسازند.


< <
آخرین های : تازه های تکنولوژی
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10  چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

10 چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

چیزهایی زیادی در این دنیا هست که ما دوست داریم صاحبش باشیم. داشتن تعدادی از آنها امکان پذیر است و برخی هم از آنها هم اختراع شده اند. اختراعات همیشه نیازمند ایده هستند. ایده هایی که فراتر از درک و تفکر همه انسان هاست. هیچکس داشتن WiFi را بر روی موبایلش پیش بینی نکرده بود درسته؟ اما اختراعاتی هستند که می توانند به طور کل زندگی تمام جهانیان را عوض کنند. در لیست ده تایی زیر مثال هایی زده ایم از چیزهایی که آرزو داریم اختراع شوند. اختراع بعضی از آنها امکان پذیر و برخی از آنها فقط یک رویا است.

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

شرکت الکترونیکی سامسونگ کره جنوبی در اقدامی برای محکم کردن جایگاه و پیشتازی خود در بازار تلویزیون های هوشمند و وسایل الکترونیکی، سه شنبه اقدام به رونمایی از طیف وسیعی از مدلهای جدید و پیشرفته تلویزیون های مجهز به اینترنت نمود تا در شرایط رکود اقتصاد جهانی همچنان پیشتاز در این عرصه باشد.

فیبر نوری

فیبر نوری

مخابرات نوری روشی است که در آن اطلاعات توسط پالس های نوری توسط فیبر نوری از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می یابند. در این روش امواج نوری که در واقع امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا هستند توسط اطلاعاتی که می خواهیم منتقل شوند، تغییر کرده و یا به عبارت دقیق تر مدوله می شود. برای آشنایی بیشتر با مخابرات نوری و شکل گیری فیبر نوری آشنایی با تاریخچه این تکنولوژی جالب توجه خواهد بود.

مرسدس بنز 2014

مرسدس بنز 2014

جدیدترین مدل مرسدس بنز SLS AMG سری Black در اتوشوی LA رونمایی خواهد شد. این مدل که اخیرا به سری Black پیوسته است، تاثیرگذارترین و خوش ساخت ترین عضو مجموعه است و در راستای ارتقای عملکرد و کاهش وزن اتومبیل های آن طراحی شده است. در زیر کاپوت آن یک موتور ارتقا یافته 6/2 لیتری 8 سیلندرv شکل نهفته است. نیروی تولیدی آن 39 اسب بخار افزایش یافته و به 622 اسب بخار رسیده است. محدوده دور موتور از 7200 دور در دقیقه به 8000 دور در دقیقه افزایش یافته است.

آشنایی با اساس کار موبایل

آشنایی با اساس کار موبایل

میلیونها نفر در سرتاسر جهان از گوشی های موبایل استفاده میکنند. همچنین گجتهایی وجود دارد که با استفاده از تلفن همراه خود میتوانید با هرکس روی کره زمین در هر نقطه ای صحبت کنید. امروزه گوشی های موبایل قادر به انجام کارهای متنوعی هستند و هر روز با سرعت زیاد و غیر قابل باوری کارکردهای جدید برای گوشی های موبایل ارائه میشود. از جمله کارکردهای گوشی های همراه بسته به مدل آن، میتوان به ذخیره کردن اطلاعات افراد در گوشی، ذخیره کردن برنامه روزانه خود تا گوشی آن را به شما یادآوری کند، استفاده از ماشین حساب خود گوشی برای محاسبات ساده، دریافت اطلاعات از اینترنت و اتصال به اینترنت، ارسال پیامک، بازی، و کارکردهایی که وسایلی همچون MP3 ها قادر به انجام آن هستند یعنی ضبط و پخش صدا، عکاسی و فیلم برداری و ... اشاره کرد.