11 تیر 1392

حجم بالای اطلاعات: خوب یا بد؟

حجم بالای اطلاعات: خوب یا بد؟

در حدود 90 درصد از اطلاعات سراسر جهان تنها در طی دو سال اخیر تولید شده اند و در نتیجه شرکتهای اینترنتی با حجم بالای اطلاعاتی که ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد روبرو شده اند. اما این حجم بالای اطلاعات خوب است یا بد؟

Big Data For Better Or Worse

مقدار اطلاعات در دسترس در اینترنت هر روز افزایش می یابد. در واقع هر کدام از ما همواره در حال تولید و نشر اطلاعاتی درباره خودمان هستیم. ممکن است این کار به صورت ناخودآگاه و غیرعمدی انجام شود اما این اطلاعات توسط اتصال ما به شبکه اینترنت، استفاده از دوربین کامپیوتر خود، اتصال به ایمیل خود، ارسال ایمیل و تصویر تا در اشتراک گذاشتن فایلهای تصویری و ... در صفحات اجتماعی رخ می دهد.

حجم بالای اطلاعات در دسترس در اینترنت چیزی به نام شاخه های اطلاعات بزرگ را ایجاد می کند، شاخه ای که در آن اطلاعات مرتبط در سطح پایین تر به صورت مجتمع و یک پارچه در آمده و تحت یک عنوان طبقه بندی می شود.

 

 

 مزایای تحقیقاتی

به گفته یکی از محققان فعال در زمینه اینترنت، مراکز تحقیقاتی بزرگی در کمپانی هایی مثل فیسبوک و گوگل بوجود آمده اند. به گفته وی، این کمپانی ها از آنچنان حجم بالای اطلاعاتی برخوردارند که سایر مراکز تحقیقاتی اجتماعی تنها می توانند در رویایشان تصور این حجم از اطلاعات را داشته باشند.
با این وجود اطلاعات بدست آمده از این کمپانی ها می تواند مورد استفاده سایر محققانی که دسترسی مستقیم به کمپانی های اصلی گردآورنده اطلاعات ندارند، نیز قرار گیرد. به عنوان مثال ای محقق وسیله ای اختراع کرده است که با آن فعالیت های اجتماعی افراد جوان را در شبکه های اجتماعی رصد می کند.

وی در این زمینه می گوید که با این وسیله بدون آنکه نیاز باشد صفحات تک تک اشخاص را مورد بررسی قرار دهد، به اطلاعات 20 میلیون نفر می تواند دسترسی داشته باشد. او می تواند پیشوندهای متفاوت موجود در شبکه های اجتماعی را با یکدیگر مقایسه کرده و از طریق آن جنسیت و سن افراد را در گروه های مختلف در صفحات اجتماعی مورد بررسی و آنالیز قرار دهد.

او تا بحال این کار را بر روی جنسیت افراد عضو در صفحات اجتماعی در کشورهای نروژ، اسپانیا، انگلستان، امریکا، مصر، هند و چین انجام داده است.
با این حال حفاظت از اطلاعات مشکلی است که در طبقه بندی اطلاعات در اطلاعات حجیم مشکل است بوجود آید، اما با استفاده از روش اختراعی ذکر شده در بالا این مشکل برطرف خواهد شد زیرا تنها اطلاعات کلی در مورد گروه های فعال در صفحات اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته و ریز اطلاعات و جزئیات آنها در مورد یک شخص خاص منتشر نخواهد شد. با این کار می توان ضمن حفاظت از اطلاعات شخصی افراد تنها به اطلاعات مورد نیاز برای مقایسه بین گروه های مختلف مورد نظر پرداخت.
< <
آخرین های : تازه های تکنولوژی
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10  چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

10 چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

چیزهایی زیادی در این دنیا هست که ما دوست داریم صاحبش باشیم. داشتن تعدادی از آنها امکان پذیر است و برخی هم از آنها هم اختراع شده اند. اختراعات همیشه نیازمند ایده هستند. ایده هایی که فراتر از درک و تفکر همه انسان هاست. هیچکس داشتن WiFi را بر روی موبایلش پیش بینی نکرده بود درسته؟ اما اختراعاتی هستند که می توانند به طور کل زندگی تمام جهانیان را عوض کنند. در لیست ده تایی زیر مثال هایی زده ایم از چیزهایی که آرزو داریم اختراع شوند. اختراع بعضی از آنها امکان پذیر و برخی از آنها فقط یک رویا است.

9 اختراع برتر چینی ها

9 اختراع برتر چینی ها

امروزه ، در حالیکه به نظر می رسد هر چیزی در چین ساخته شده ، بسیار ساده است باور کنیم این کشور تنها محصولات ارزان و بی کیفیت را تولید می کند. به هر حال ، شاید بسیاری بر این باورند اما واقعیت اینجاست که چینی ها مسئول بسیاری از اختراعاتی هستند که به تاریخ کمک کرده است که قابلیت اجراء و راحتی کاربرد آنها را به نمایش بگذارد. بدون پیشرفت ایجاد شده توسط چینی های باستان ،تکنولوژی و فرهنگ در طول قرن های زیادی برای رسیدن به جایگاه کنونی اش بی نتیجه بوده است. بنابراین ، بیایید بیشتر در مورد اکتشافات تاثیر گذار"ساخته شده در چین" بدانیم.

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

شرکت الکترونیکی سامسونگ کره جنوبی در اقدامی برای محکم کردن جایگاه و پیشتازی خود در بازار تلویزیون های هوشمند و وسایل الکترونیکی، سه شنبه اقدام به رونمایی از طیف وسیعی از مدلهای جدید و پیشرفته تلویزیون های مجهز به اینترنت نمود تا در شرایط رکود اقتصاد جهانی همچنان پیشتاز در این عرصه باشد.

مرسدس بنز 2014

مرسدس بنز 2014

جدیدترین مدل مرسدس بنز SLS AMG سری Black در اتوشوی LA رونمایی خواهد شد. این مدل که اخیرا به سری Black پیوسته است، تاثیرگذارترین و خوش ساخت ترین عضو مجموعه است و در راستای ارتقای عملکرد و کاهش وزن اتومبیل های آن طراحی شده است. در زیر کاپوت آن یک موتور ارتقا یافته 6/2 لیتری 8 سیلندرv شکل نهفته است. نیروی تولیدی آن 39 اسب بخار افزایش یافته و به 622 اسب بخار رسیده است. محدوده دور موتور از 7200 دور در دقیقه به 8000 دور در دقیقه افزایش یافته است.

فیبر نوری

فیبر نوری

مخابرات نوری روشی است که در آن اطلاعات توسط پالس های نوری توسط فیبر نوری از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می یابند. در این روش امواج نوری که در واقع امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا هستند توسط اطلاعاتی که می خواهیم منتقل شوند، تغییر کرده و یا به عبارت دقیق تر مدوله می شود. برای آشنایی بیشتر با مخابرات نوری و شکل گیری فیبر نوری آشنایی با تاریخچه این تکنولوژی جالب توجه خواهد بود.