5 تیر 1392

چگونه 1000 ترابایت را بر روی یک DVD ذخیره کنیم؟

چگونه 1000 ترابایت را بر روی یک DVD ذخیره کنیم؟

همه ما در دنیایی زندگی می کنیم که مملو از اطلاعات دیجیتال است. به عنوان مثال بیش از 90 درصد از اطلاعات در دو سال گذشته تولید شده است، در نتیجه یک سوال بوجود می آید و آن اینکه این حجم زیاد اطلاعات را چگونه ذخیره کنیم؟ در روش جدیدی که توسط ریچارد اوانسن ارئه کرده است می توان از تکنیک جدیدی به منظور ذخیره انبوهی از اطلاعات دیجیتال بر روی یک دی وی دی استفاده کرد. در واقع با این روش می توان اطلاعاتی به حجم 1000 ترابایت را بر روی یک دی وی دی که در حالت معمولی تنها 4.7 گیگابایت است می توان بر روی آن ذخیره کرد. با این کار می توان 50 هزار فیلم با کیفیت بالا و یا حجمی معادل 10.6 سال ویدئوی با کیفیت را تنها بر روی یک دی وی دی ذخیره کرد.

? More data storage

مبانی ذخیره اطلاعات دیجیتال

اگرچه دیسک های نوری برای ذخیره سازی و انتقال اطلاعات، فیلم ها، بازی ها و حتی اطلاعات شخصی به کار می روند و توانسته اند در سالیان اخیر به دلیل قابلیت اطمینان بالا، هزینه پایین و طول عمر خود پیشرفتی بزرگ در زمینه ذخیره سازی اطلاعات دیجیتال بوجود آورند اما این دیسک ها با چالشی اساسی روبرو بوده و آن پایین بودن حجم اطلاعاتی است که می توان بر روی آنها ذخیره کرد. برای درک چرایی این محدودیت آشنایی با شیوه ذخیره اطلاعات نوری بر روی دیسک ها ضروری خواهد بود.

ذخیره اطلاعات بر روی دیسک های نوری فرآیند بسیار آسانی دارد. در واقع وقتی شما اطلاعات را بر روی دیسک ذخیده می کنید، اطلاعات شما به صورت رشته ای از صفر و یک درآمده و هرکدام از آنها توسط لیزر(روشن و خاموش شدن) بر روی دیسک ذخیره می شود. در نتیجه عاملی که باعث محدودیت ذخیره اطلاعات بر روی یک دیسک می شود، ابعاد فیزیکی نقاطی است که به ازای هر صفر و یک بر روی دیسک ایجاد می شود. این شیوه تقریبا در تمام روشهای ذخیره اطلاعات مثل دی وی دی، بلو ری همچنان ادامه داشته و ان محدودیت در این ادوات نیز وجود دارد.

 

اما سوالی که باید به آن پاسخ داد این است که آیا نمی توان ابعاد پرتوهای نورانی را کاهش داد؟ در واقع بر اساس قانونی که آقای ارنست ابه در سال 1873 ارائه کرد، ابعاد قطر یک شعاع نورانی نمی تواند کمتر از نصف طول موج نور (در حدود 500 نانومتر) شود. در نتیجه بر اساس این تئوری نمی توان به ابعاد نانومتری برای قطر اشعه نورانی دست یافت.

با این حال پژوهش انجام شده توسط ریچارد اوانسن نشان داد که می توان این محدودیت را شکست و اشعه نورانی با قطر بسیار کمتر ایجاد کرد. در این روش به جای استفاده از یک اشعه نورانی از دو اشعه نورانی به منظور ذخیره اطلاعات استفاده شده است. یک اشعه که مسئول ذخیره سازی اطلاعات است به صورت مستقیم به دیسک تابیده شده و اشعه دوم به صورت چنبره مانند(دونات شکل) دور تا دور اشعه اول را احاطه می کند، در نقاطی که دو اشعه همپوشانی داشته باشند اشعه دوم تأثیر اشعه اول را از بین می برد. بنابراین با این کار می توان به ابعاد نانومتری برای اشعه ای که مسئول ذخیره سازی اطلاعات بر روی دیسک است رسید.
این تیم تحقیقاتی توانستند با این روش اشعه نورانی به قطر 9 نانومتر ایجاد کنند، برای درک بهتز ابعاد اشعه نورانی لازم به ذکر است که این ابعاد چیزی در حدود یک ده هزارم قطر موی انسان است.
< <
آخرین های : تازه های تکنولوژی
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10  چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

10 چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

چیزهایی زیادی در این دنیا هست که ما دوست داریم صاحبش باشیم. داشتن تعدادی از آنها امکان پذیر است و برخی هم از آنها هم اختراع شده اند. اختراعات همیشه نیازمند ایده هستند. ایده هایی که فراتر از درک و تفکر همه انسان هاست. هیچکس داشتن WiFi را بر روی موبایلش پیش بینی نکرده بود درسته؟ اما اختراعاتی هستند که می توانند به طور کل زندگی تمام جهانیان را عوض کنند. در لیست ده تایی زیر مثال هایی زده ایم از چیزهایی که آرزو داریم اختراع شوند. اختراع بعضی از آنها امکان پذیر و برخی از آنها فقط یک رویا است.

9 اختراع برتر چینی ها

9 اختراع برتر چینی ها

امروزه ، در حالیکه به نظر می رسد هر چیزی در چین ساخته شده ، بسیار ساده است باور کنیم این کشور تنها محصولات ارزان و بی کیفیت را تولید می کند. به هر حال ، شاید بسیاری بر این باورند اما واقعیت اینجاست که چینی ها مسئول بسیاری از اختراعاتی هستند که به تاریخ کمک کرده است که قابلیت اجراء و راحتی کاربرد آنها را به نمایش بگذارد. بدون پیشرفت ایجاد شده توسط چینی های باستان ،تکنولوژی و فرهنگ در طول قرن های زیادی برای رسیدن به جایگاه کنونی اش بی نتیجه بوده است. بنابراین ، بیایید بیشتر در مورد اکتشافات تاثیر گذار"ساخته شده در چین" بدانیم.

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

شرکت الکترونیکی سامسونگ کره جنوبی در اقدامی برای محکم کردن جایگاه و پیشتازی خود در بازار تلویزیون های هوشمند و وسایل الکترونیکی، سه شنبه اقدام به رونمایی از طیف وسیعی از مدلهای جدید و پیشرفته تلویزیون های مجهز به اینترنت نمود تا در شرایط رکود اقتصاد جهانی همچنان پیشتاز در این عرصه باشد.

مرسدس بنز 2014

مرسدس بنز 2014

جدیدترین مدل مرسدس بنز SLS AMG سری Black در اتوشوی LA رونمایی خواهد شد. این مدل که اخیرا به سری Black پیوسته است، تاثیرگذارترین و خوش ساخت ترین عضو مجموعه است و در راستای ارتقای عملکرد و کاهش وزن اتومبیل های آن طراحی شده است. در زیر کاپوت آن یک موتور ارتقا یافته 6/2 لیتری 8 سیلندرv شکل نهفته است. نیروی تولیدی آن 39 اسب بخار افزایش یافته و به 622 اسب بخار رسیده است. محدوده دور موتور از 7200 دور در دقیقه به 8000 دور در دقیقه افزایش یافته است.

فیبر نوری

فیبر نوری

مخابرات نوری روشی است که در آن اطلاعات توسط پالس های نوری توسط فیبر نوری از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می یابند. در این روش امواج نوری که در واقع امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا هستند توسط اطلاعاتی که می خواهیم منتقل شوند، تغییر کرده و یا به عبارت دقیق تر مدوله می شود. برای آشنایی بیشتر با مخابرات نوری و شکل گیری فیبر نوری آشنایی با تاریخچه این تکنولوژی جالب توجه خواهد بود.