4 تیر 1392

عبور صدا از دیوار

عبور صدا از دیوار

گروهی از محققان کره جنوبی راهی پیدا کرده اند که با کمک آن می توانند صوت را از دیوار عبور دهنده، دقیقا هماننی حالتی که هیچ مانعی بین راه وجود نداشته باشد؛ این کار با ایجاد روزنه های بسییار کوچک بر روی دیوار و پر کردن آنها توسط پلاستیک امکان پذیر خواهد بود. این پژوهش در واقع ادامه کاری است که پیش از این توسط توماس ابسن و همکارانش در سال 1998 انجام شده بود. آنها در آن سال نشان دادند که نور می تواند به صورت غیر عادی از حفره هایی با ابعاد چندصد نانومتری ایجاد شده بر روی صفحه فلزی بیش از آنچه توصر می شد عبور کند.

Sound To Pass Through Walls
این پژوهش در واقع ادامه کاری است که پیش از این توسط توماس ابسن و همکارانش در سال 1998 انجام شده بود. آنها در آن سال  نشان دادند که نور می تواند به صورت غیر عادی از حفره هایی با ابعاد چندصد نانومتری ایجاد شده بر روی صفحه فلزی بیش از آنچه توصر می شد عبور کند. نام این پدیده عبور غیرعادی نور نامیده شد اما پس از آن هیچگاه تصور نمی شد که امواج صدت نیز چنین قابلیتی داشته باشند. در حقیقت مکانیزم انتقال امواج در هر دو حالت هیچ شباهتی ندارند اما با اعمال تغییری اندک در ساختار می توان شاهد انتقال صوت از دیوار بود.

 

گروه تخقیقاتی ابتدا حفره هایی به اندازه 10 میلیمتر بر روی صفحه ای فلزی به ضخامت 5 میلیمتر ایجاد کردند. سپس یک اسپیکر را در یک سمت دیوار و میکروفون را در سمت دیگر دیوار قرار دادند. در این حالت میکروفون هیچگونه صدایی را تشخیص نمی دهد، درست مانند حالتی که هیچ صدایی از اسپیکر پخش نشود. پس از آن تیم تحقیقاتی لایه ای از پلاستیک را در سک سمت دیواره بر روی حفره ها قرار دادند، در این حالت برخلاف انتظار میکروفون قادر به تشخیص صدای اسپیکر خواهد بود، در واقع با این کار آنها توانستند 80 درصد انتقال صدای بیشتری داشته باشند.

< <
آخرین های : تازه های تکنولوژی
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10  چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

10 چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

چیزهایی زیادی در این دنیا هست که ما دوست داریم صاحبش باشیم. داشتن تعدادی از آنها امکان پذیر است و برخی هم از آنها هم اختراع شده اند. اختراعات همیشه نیازمند ایده هستند. ایده هایی که فراتر از درک و تفکر همه انسان هاست. هیچکس داشتن WiFi را بر روی موبایلش پیش بینی نکرده بود درسته؟ اما اختراعاتی هستند که می توانند به طور کل زندگی تمام جهانیان را عوض کنند. در لیست ده تایی زیر مثال هایی زده ایم از چیزهایی که آرزو داریم اختراع شوند. اختراع بعضی از آنها امکان پذیر و برخی از آنها فقط یک رویا است.

9 اختراع برتر چینی ها

9 اختراع برتر چینی ها

امروزه ، در حالیکه به نظر می رسد هر چیزی در چین ساخته شده ، بسیار ساده است باور کنیم این کشور تنها محصولات ارزان و بی کیفیت را تولید می کند. به هر حال ، شاید بسیاری بر این باورند اما واقعیت اینجاست که چینی ها مسئول بسیاری از اختراعاتی هستند که به تاریخ کمک کرده است که قابلیت اجراء و راحتی کاربرد آنها را به نمایش بگذارد. بدون پیشرفت ایجاد شده توسط چینی های باستان ،تکنولوژی و فرهنگ در طول قرن های زیادی برای رسیدن به جایگاه کنونی اش بی نتیجه بوده است. بنابراین ، بیایید بیشتر در مورد اکتشافات تاثیر گذار"ساخته شده در چین" بدانیم.

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

شرکت الکترونیکی سامسونگ کره جنوبی در اقدامی برای محکم کردن جایگاه و پیشتازی خود در بازار تلویزیون های هوشمند و وسایل الکترونیکی، سه شنبه اقدام به رونمایی از طیف وسیعی از مدلهای جدید و پیشرفته تلویزیون های مجهز به اینترنت نمود تا در شرایط رکود اقتصاد جهانی همچنان پیشتاز در این عرصه باشد.

مرسدس بنز 2014

مرسدس بنز 2014

جدیدترین مدل مرسدس بنز SLS AMG سری Black در اتوشوی LA رونمایی خواهد شد. این مدل که اخیرا به سری Black پیوسته است، تاثیرگذارترین و خوش ساخت ترین عضو مجموعه است و در راستای ارتقای عملکرد و کاهش وزن اتومبیل های آن طراحی شده است. در زیر کاپوت آن یک موتور ارتقا یافته 6/2 لیتری 8 سیلندرv شکل نهفته است. نیروی تولیدی آن 39 اسب بخار افزایش یافته و به 622 اسب بخار رسیده است. محدوده دور موتور از 7200 دور در دقیقه به 8000 دور در دقیقه افزایش یافته است.

فیبر نوری

فیبر نوری

مخابرات نوری روشی است که در آن اطلاعات توسط پالس های نوری توسط فیبر نوری از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می یابند. در این روش امواج نوری که در واقع امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا هستند توسط اطلاعاتی که می خواهیم منتقل شوند، تغییر کرده و یا به عبارت دقیق تر مدوله می شود. برای آشنایی بیشتر با مخابرات نوری و شکل گیری فیبر نوری آشنایی با تاریخچه این تکنولوژی جالب توجه خواهد بود.