27 آذر 1391

حفظ سلامت دندان ها

 حفظ سلامت دندان ها

مسواک زدن کودکان از 2 سالگي تا 70 درصد از بروز مشکلات دهان و دندان پيشگيري مي کند. والدين زماني به فکر مشکلات دهان و دندان کودکان خود مي افتند که ديگر آسيب دنداني شکل گرفته و بخش مهمي از سلامت دندان ها به مخاطره افتاده است؛ در حالي که از دو سالگي يعني همان زماني که کودک شروع به دندان در آوردن مي کند. لازم است از همان 2 سالگي مسواک شخصي در اختيار کودکان قرار گيرد تا از آن به عنوان وسيله بازي و تفريحي استفاده کنند.
۳ سال اول زندگي مهم ترين زمان براي حفظ سلامت دندان ها

مسواک زدن کودکان از 2 سالگي تا 70 درصد از بروز مشکلات دهان و دندان پيشگيري مي کند
دندان پزشکان معتقدند که کودک را بايد از زمان رويش دندان با مسواک زدن آشنا کنيم. پوسيدگي مهم ترين علت مراجعه کودکان به دندان پزشکان است در حالي که اگر والدين از همان 2 سالگي کودک را با مسواک آشنا کنند مي توان تا 70 درصد از بروز مشکلات دهان و دندان پيشگيري کرد.دکتر منصوره ميرزايي متخصص ترميمي دندان در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که در بسياري از مواقع والدين اهميت مسواک زدن در دوران کودکي را جدي نمي گيرند، افزود: بسياري از کودکان با شيوه درست مسواک زدن آشنا نيستند و والدين هم به مسواک زدن در دوران کودکي اهميت نمي دهند، در حالي که مهم ترين زمان براي حفظ سلامت دندان ها 3 سال اول زندگي است.وي با بيان اين که استفاده از مسواک از زمان رويش دندان در کودکان ضروري است، تصريح کرد: والدين زماني به فکر مشکلات دهان و دندان کودکان خود مي افتند که ديگر آسيب دنداني شکل گرفته و بخش مهمي از سلامت دندان ها به مخاطره افتاده است؛ در حالي که از دو سالگي يعني همان زماني که کودک شروع به دندان در آوردن مي کند،بايد مسواک بزند.دکتر ميرزايي هم چنين به نحوه آموزش مسواک زدن در کودکان توسط والدين اشاره کرد و گفت: لازم است از همان 2 سالگي مسواک شخصي در اختيار کودکان قرار گيرد تا از آن به عنوان وسيله بازي و تفريحي استفاده کنند. اين دندان پزشک ادامه داد: بهتر است والدين کودک را عادت دهند در طول روز بعد از هر وعده غذايي مسواک بزنند و خودشان به عنوان يک راهنما در پايان شب به صورت اصولي به مسواک زدن کودکان کمک کنند.وي پوسيدگي را مهم ترين مشکلات دنداني کودکان در ايران دانست و اظهار کرد: اگرچه پوسيدگي در کودکان علل مختلفي دارد اما مسواک نزدن شايع ترين علت پوسيدگي دندان در کودکان 6 تا 7 ساله است.وي رعايت بهداشت دهان و دندان را در پيشگيري از بروز بيماري هاي دندان بسيار با اهميت تلقي کرد و گفت: جديت والدين در مسواک زدن کودک دو ساله تا حد 70 درصد از بروز مشکلات دهان و دندان پيشگيري مي کند.
< <
آخرین های : سلامت دهان
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10 میوه و سبزی برای داشتن دندان های سالم و روشن

10 میوه و سبزی برای داشتن دندان های سالم و روشن

باکتری موجود در دهانتان می تواند دندان هایتان را خراب کند، خصوصا اگر به طور مداوم بدون مسواک زدن و شستشو با آب غذا بخورید یا اجازه دهید خرده های غذا در دهانتان باقی بماند. پس هر وعده غذای خود را با خوردن میوه ها و سبزیجات خام پایان دهید. با این کار از دندان هایتان محافظت می کنید، چونکه این مواد حاوی آب زیادی هستند که کمک می کند دندان و لثه تمیز بماند.برخی از سبزیجات و میوه ها به خاطر مزایای خاص برای دندان ها شناخته شده اند. اینجا لیست ده میوه و سبزی برتر برای سلامت دندان را معرفی می کنیم. این میوه ها را بخورید تا دندان های سالمی داشته باشید.

7 کاری که به دندان هایتان آسیب می زند

7 کاری که به دندان هایتان آسیب می زند

معمولا همه افراد بیشتر از اینکه پیشگیری کنند خرج زیادی را برای درمان کردن متحمل می شوند. شما باید با دندان هایتان مهربان باشید. در اینجا برخی اشتباهاتی که ندانسته مرتکب می شوید را بهتان گوشزد می کنیم.

12 توصیه بهداشتی برای داشتن دندانهایی سالم

12 توصیه بهداشتی برای داشتن دندانهایی سالم

مراقبت از دهان و دندان امری ضروری است به این دلیل که نه تنها باکمک این 32 دندان غذا می خورید و صحبت می کنید بلکه دندان باعث زیبایی صورت نیز می شود. فراموش نکنید که بهداشت دهان و دندان رابطه مستقیم با سلامت قلب و و سلامتی کلی بدن دارد .ما در اینجا به شما خواهیم گفت که چگونه باید از دندان هایتان مراقبت کنید تا دندانی سالم و سفید داشته باشید

آبسه دندان

آبسه دندان

التهاب یا عفونت دندان می تواند علل مختلفی داشته باشد مانند پوسیدگی عمیق دندان، بیماری های نسوج دندان و اطراف آن (بافت پریودنتال) و یا چرک‌ یک دندان ترک خورده است. بروز این مشکلات باعث می شود که باکتری وارد پالپ (بافت نرم دندان که حاوی اعصاب، عروق خونی و بافت همبند است.) و یا حتی منجر به مرگ آن شود. هنگامی که عفونت در نوک ریشه در استخوان فک به شکل توده تشکیل می گردد، آبسه نامیده می شود. اگر آبسه درمان نشود، می تواند به یک عفونت جدی در استخوان فک، دندان و بافت های اطراف آن منجر شود.

دندانهای شیری کودک

دندانهای شیری کودک

دندانهای شیری کودک، که گاها˝ به آن "دندان کودک" نیز گفته می شود، به اندازه دندان های دائمی در افراد بالغ دارای اهمیت هستند. به طور معمول دندانهای شیری زمانی پدیدار می شوند که کودک بین سن شش ماهگی و یک سالگی می باشد. دندانهای شیری به کودکان در جویدن و صحبت کردن، کمک می کنند. آنها همچنین فضای لازم در آرواره های کودک، که برای رشد دندان های دائمی در زیر لثه قرار دارند را حفظ می کنند