تیتر های مرتبط ...
17 اردیبهشت 1392

جالب ترین پل های جهان

جالب ترین پل های جهان

از سازه های بتونی آرت دکو (art deco) تا طرح های مدرن الترا، تعدادی از این پل ها نمونه هایی از عالی ترین معماری های جهان هستند. خواه از روی یک خلیج بگذرند یا یک دره، یا اینکه بین شهرها قرار گیرند، پل ها چالش انگیز ترین نمونه های معماری مورد نیاز مردم جهان نیز هستند.

تعدادی از این پل های جالب در سراسر جهان را ببینید.

 World's Most Amazing Bridges

1. پل بروکلین- نیویورک. آمریکا

پل بروکلین، بخش نمادین خط افق نیویورک، یکی از قدیمی ترین پل های معلق آمریکاست. این پل برای قسمت شرق رودخانه طراحی شده و در سال 1883 تا 1903 تکمیل شده که یکی از طولانی ترین پل های معلق جهان محسوب می شود.

 

 

2. Millau Viaduct- جنوب فرانسه

پل Millau Viaduct  که تنها 37 متر (121 فوت) کوتاه تر از ساختمان دولتی امپراطوری نیویورک است، بلندترین پل جهان محسوب می شود. این سازه عظیم با  343 متر (1125 فوت) ارتفاع  و 2460 متر (8071 فوت) درازا بر روی دره رودخانه تارن قرار گرفته است و یکی از پرابهت ترین پل های جاده ای جهان است. پل در دسامبر 2004 افتتاح شد.

 

 

3. پل مارپیچی- سنگاپور

پل مارپیچی یک سازه فوق مدرن با دو مارپیچ است که  آپریل 2012 در سنگاپور پدیدار شد. گذشته از عملکردش که Marina Centre را به Marina Bay متصل می کند، این پل به عنوان یک گالری و یک سکوی نمایشی عمل کرده و دید جالبی از سنگاپور بهتان می دهد.

 

 

4. پل میلنیوم- لندن. انگلستان

درمیان تعداد پل های بی شمار لندن، پل لرزان پیاده روی میلنیوم اولین و تنها پل پیاده رویی است که از روی رودخانه تیمز می گذرد. این پل درحالیکه کلیسای جامع سنت پل شهر لندن و گالری مدرن Tate را بهم پیوند می دهد یکی از مطبوع ترین مسیرهای پیاده روی در این شهر است. پل در سال 2000 بازگشایی شد اما به دلیل بعضی لرزش های غیرمنتظره بعد از دو روز تعطیل شد و دوباره در سال 2002 باز شد.

 

 

5. پل رنگین کمان- توکیو. ژاپن

پل رنگین کمانی توکیو را به اودایبا پیوند می دهد و یکی از رمانتیک ترین و زیباترین نشان های اختصاصی این شهر بزرگ است. پل در سال 1993 تکمیل شده و بیش از 800 متر درازا و 126 متر ارتفاع دارد و برج هایش طراحی شده تا با خط افق شهر توکیو هماهنگی داشته باشد. با استفاده از انرژی خورشیدی که در طول روز ذخیره می کند در شب به رنگ های متفاوتی می درخشد.

 

 

6. پل ناواجو- آریزونا. آمریکا

پل ناواجو با طول تقریبی 600 مایل (970 کیلومتر) تنها جاده وصل کننده رود کولورادو و گراند کانیون صرف نظر از پل گلن کانیون است. پل  اصلی سال 1929 تکمیل شد. بااین حال به خاطر ترافیک سنگین مقامات محلی تصمیم گرفتند یک پل قوس دار فولادی جدید را بسازند که این پل  در سال 1995 بازگشایی شد.

 

 

7. پل کورونادو- سن دیگو. آمریکا

 پل کورونادو  سن دیگو یکی از جالب ترین پل های کالیفرنیا 3.4 کیلومتر (2.1 مایل) دور از State Route 75. حداکثر ارتفاعش به 200 فوت (61 متر) می رسد. آنقدر بلند هست که کشتی های جنگی آمریکایی بتوانند از زیرش رد بشوند. ساختن آن در سال 1967 آغاز شد و دو سال طول کشید.

 

 

8. پل برج (تاور)- لندن. انگلیس

پل تاور نماد شهر لندن پل معلق و متحک جالبی است که بر روی روز تیمز کشیده شده است. پل در اواخر قرن 19 تکمیل شد و هنوز هم یک مسیر اصلی و شلوغ رودخانه است. روزانه 40000 نفر از روی پل رد می شوند. و حدودا 1000 بار در سال تکان می خورد.

 

 

9. پل Octavio Frias de Oliveira- سائو پائولو. برزیل

در مدت دو سال بعد از بازگشایی پل اکتاویو در سال 2008 تبدیل به یکی از جذاب ترین و مشهورترین نشان اختصاصی شهر سائوپائولو شد. شکل غیرعادی دسته های پل به شکل حرف "X" این سازه معماری را تبدیل به یک پیشرفت خیلی مدرن و فریبنده کرده است. اکتاویو تنها پل جهان است که دو جاده منحنی تنها به یک دیرک تکیه داده اند.

 

 

10. پل پنی بیکر- آستین. آمریکا

پل پنی بیکر که بخشی از یک بزرگراه با چرخش 360 است، یکی از خوش منظره ترین مسیرها در تگزاس محسوب می شود و تپه های غرب آستین را بهم وصل می کند. این سازه زیبا که بیشتر با نام پل 360 شناخته می شود انتهای زنگار مانندی دارد که با تپه های اطراف و دریاچه در هم می آمیزد. این پل به صورت رسمی در سال 1982 افتتاح شد.

 

 

11. پل زنجیری Széchenyi- بوداپست. مجارستان

پل زنجیری Széchenyi  که پیوند دهنده بودا، بخش غربی پایتخت مجارستان با پست، بخش شرقی این شهر روی رود دانوب است اولین پل ثابتی است که روی این رودخانه کشیده شده است. و در سال 1849 بازگشایی شد. در زمان ساخت این پل به عنوان یک شگفتی جهان و نمادی از پیشرفت در نظر گرفته شده بود. این روزها هنوز به خاطر نوع معماری و شکوه و عظمتش مورد توجه است.

 

 

12. پل Hangzhou Bay- Hangzhou Bay. چین

این پل که شهرهای Jiaxing و Ningbo در چین را به هم متصل می کند، 22 مایل (35.6 کیلومتر) است طولانی ترین پلی است که بر روی اقیانوس کشیده شده است. این پل طولانی جاده ای موثر در ماه می 2008 راه افتاد. با تشکر از بازگشایی پل مسیر مسافرتی بزرگراه بین این دو شهر از چهار ساعت به دو ساعت و نیم کاهش پیدا کرد.

 

 

13. پل ورودی طلایی- سان فرانسیسکو. آمریکا

پل ورودی طلایی ، نماد شهر سانفرانسیسکو و آمریکا واقعا یک تکه زیبا از معماری است. جای شگفتی نیست که توسط انجمن معماران آمریکا در لیست بهترین سازه های معماری آمریکا رتبه پنجم را به دست آورد. ظاهرا رنگ نارنجی زننده پل در اصل به منظور عامل درزگیر استفاده شد اما آیروینگ مارو طراح پل به اصرار مردم محلی به جای اینکه آنرا به رنگ خاکستری یا نقره ای درآورد به همان حال باقی گذاشت.

 

 

14. پل موج های هندرسون- سنگاپور

پل موج های هندرسون در سنگاپور حدود 36 متر دارد و تنها پل پیاده روی این شهر و باارتفاع 274 متر (899فوت) بلندترین پل شهر محسوب می شود. جای شگفتی نیست که بدانیم شکل واقعا خارق العاده این پل فولادین موجی شکل جایزه بهترین طراحی سال 2009 را دریافت کرده است.

 

 

15. پل خط آهن رودخانه فورس- اسکاتلند
 پل خط آهن فورس منطقه کنسول فیفه را به ادینبورگ پایتخت اسکاتلند وصل می کند طولانی ترین پل پایه دار برای نقل و انتقالات ریلی با طول 2.5 کیلومتر (1.5 مایل) است. پل سال1890 راه افتاد اولین پل در بریتانیا بود که تماما از فولاد ساخته شد و امروزه هنوز به عنوان یک شگفتی معماری تحسین می شود.

< <
آخرین های : دانش
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10  چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

10 چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

چیزهایی زیادی در این دنیا هست که ما دوست داریم صاحبش باشیم. داشتن تعدادی از آنها امکان پذیر است و برخی هم از آنها هم اختراع شده اند. اختراعات همیشه نیازمند ایده هستند. ایده هایی که فراتر از درک و تفکر همه انسان هاست. هیچکس داشتن WiFi را بر روی موبایلش پیش بینی نکرده بود درسته؟ اما اختراعاتی هستند که می توانند به طور کل زندگی تمام جهانیان را عوض کنند. در لیست ده تایی زیر مثال هایی زده ایم از چیزهایی که آرزو داریم اختراع شوند. اختراع بعضی از آنها امکان پذیر و برخی از آنها فقط یک رویا است.

10 حیوانی که ناخواسته به ما یاری می رسانند

10 حیوانی که ناخواسته به ما یاری می رسانند

خداوند هیچ چیز را بدون استفاده خلق نکرد. ما چیزهای زیادی در زندگی مان می بینیم که فکر می کنیم بی فایده هستند اما در واقع اینگونه نیست. در این مقاله می خواهم در مورد حیواناتی صحبت کنم که ناخواست به انسان کمک می کنند. ده حیوانی که وجودشان برای ما حیاتی است. طبیعتا ما فکر می کنیم این حیوانات بی فایده و مضر هستند. اما در حقیقت اینها برای بشر خیلی خیلی حیاتی اند.

تفاوت مغز حیوانات با انسان ها در چیست؟

تفاوت مغز حیوانات با انسان ها در چیست؟

دانشمندان بر این عقیده اتفاق نظر دارند که انسان ها با هوش ترین موجودات خلق شده روی کره خاکی هستند. در جامعه ما "هرچه بزرگتر بهتر است" ، انسان ها دارای مغزهای بزرگتری نسبت به دیگرا حیوانات هستند شاید به همین خاطر است که ما باهوش ترین موجودات هستیم.اما در حالیکه دقیقا اینطور نیست...!

آیا می دانید مغز انسان چه رنگی است؟

آیا می دانید مغز انسان چه رنگی است؟

آیا تا بحال به این فکر کرده اید که مغز چه رنگی دارد؟شاید هم این فکر را نکرده اید ، مگر اینکه در زمینه پزشکی کار یا تحصیل می کنید. ما همه رنگ های رنگین کمان را در بدن مان داریم در شکل های مختلف و رنگ های مختلف خون ،بافت های بدن ، استخوان ها و دیگر اجزاء بدن. اما ممکن است مغزا را دیده باشید که در ظرفی شیشه ای در ازمایشگاه در مقابل صفحه نمایش قرار داده اند؛در واقع، مغز زنده که درون جمجمه شما قرار دارد راکد و بی حرکت و به رنگ خاکستری نیست ، مغز به رنگ سفید ، سیاه و قرمز است.

12 عکس باورنکردنی از حیوانات

12 عکس باورنکردنی از حیوانات

این عکس ها فوتوشاپی نیستند!