5 اردیبهشت 1392

12 توصیه بهداشتی برای داشتن دندانهایی سالم

12 توصیه بهداشتی برای داشتن دندانهایی سالم

مراقبت از دهان و دندان امری ضروری است به این دلیل که نه تنها باکمک این 32 دندان غذا می خورید و صحبت می کنید بلکه دندان باعث زیبایی صورت نیز می شود. فراموش نکنید که بهداشت دهان و دندان رابطه مستقیم با سلامت قلب و و سلامتی کلی بدن دارد .ما در اینجا به شما خواهیم گفت که چگونه باید از دندان هایتان مراقبت کنید تا دندانی سالم و سفید داشته باشید

Top  hygiene tips for healthy teeth 

مراقبت از دهان و دندان امری ضروری است به این دلیل که نه تنها باکمک این 32 دندان غذا می خورید و صحبت می کنید بلکه دندان باعث زیبایی صورت نیز می شود. فراموش نکنید که بهداشت دهان و دندان رابطه مستقیم با سلامت قلب و و سلامتی کلی بدن دارد . در این سالها محصولات جدید و متنوعی برای این منظور تولید شده است از جوش شیرین که در قدیم استفاده میشده گرفته تا مسواک های برقی که اکنون همه استفاده می کنند. مطالعات نشان می دهد که بهداشت دهان و دندان برای سلامت عمومی بدن بسیار مهم است. علاوه بر مبارزه با بوی بد دهان و زردی دندان ها ، این کار به شما کمک می کند تا از بروز بیماریهای قلبی و عروقی جلوگیری کنید. استفن دیسوزا دانشجو و کارآموز دندانپزشکی در بمبئی چند روش ساده برای بهداشت دهان و دندان را به شما پیشنهاد می دهد تا بتوانید دندانهایتان را مثل مروارید زیبا و سالم نگه دارید.


1-اولین قدم برای داشتن دندان های سفید و زیبا این است که حداقل روزی دوبار دندان هایتان را شستشو دهید یکبارصبح بعد از اینکه از خواب برخواستید و یکبار هم شب قبل از اینکه به تختخواب بروید. شستشوی دندان هنگام صبح باعث می شود تا باکتریهایی که هنگام خواب شبانه در دهانتان جمع شده اند را از بین ببرید. شستشوی شبانه هم باعث می شود تا حفره های دندانی و فاصله میان دندانها که از بزاق دهان پرشده است را تمیز کنید.2-مسواک را با حرکات درست بر روی دندان ها بکشید . یعنی مسواک را در زاویه 45 درجه با لثه قرار دهید و به آرامی به عقب و جلو حرکت دهید. قسمت های درونی و بیرونی دندان ها را از اول تا آخر به دقت مسواک بکشید. از نوک مسواک برای قسمت های تحتانی استفاده کنید .3-اگر غذا و نوشیدنی شما رنگ تیره دارد و باعث می شود هنگام غذا خوردن دندان هایتان لک شود از خوردن این نوشیدنیها خود داری کنید. نوشیدنی های مثل : شراب قرمز، چای سیاه، آب میوه های تیره ، نوشابه های رنگی و حتی سیگار .

4-هر چند مشکل است بلافاصله بعد از خوردن و نوشیدن دندان ها را شستشو دهیم . اما اگر می خواهید دندان هایی به سفیدی مروارید داشته باشید و نمی توانید از نوشیدنی های رنگی دل بکنید نگران نباشید! بعد از خوردن نوشیدنی و غذاهای رنگی بلافاصله دندان هایتان را بشویید اما به توصیه دندانپزشکان چند وقت یکبار بلچینگ (سفید کردن دندان با ماده سفید کننده ) انجام دهید

5-در انتخاب مسواکتان دقت کنید و سعی کنید مسواکی را خریداری کنید که اندازه سر آن متوسط باشد و فرچه های نرمی داشته باشد . از مسواک هایی که زبر هستند اجتناب کنید چون در نهایت باعث آسیب به مینای دندان و خونریزی لثه می شوند.6- هر دو یا سه ماه یکبار از مسواک جدید استفاده کنید . اگر از مسواکتان به مدت طولانی استفاده کنید باکتریها در فرچه آن جمع شده و با هر بار مسواک زدن ، به دهانتان باز می گردند .در ضمن پس از استفاده طولانی مدت ، فرچه مسواک بیش از حد نرم شده و توانایی پاک کردن باکتریها و آلودگیها را از روی دندان از دست می دهند.
7-اندازه مسواک باید متناسب با دهانتان باشد ، انتخاب مسواک نامعقول باعث می شود دچار خونریزی لثه شوید . و نتیجه مطلوبی نگیرید .

8-وقتی در حال انجام کار و یا ورزش های خطرناک مثل بوکس ، کاراته و یا تکواندو هستید که ممکن است بر اثر ضربه به دهان ، دندان هایتان آسیب ببینند حتماً از ضربه گیر دندان استفاده کنید .

9-حداقل دوبار در روز با دهانشویه ، دهانتان را شستشو دهید و از دندانپزشکتان بخواهید که شما را ، راهنمایی کند تا دهانشویه ای مناسب با دندان هایتان تهیه کنید. دهانشویه باعث می شود که خرده های غذا از قسمت های تحتانی دهان خارج شود و پاکیزه بماند . دهانشویه را در دهانتان چرخانده و سپس خالی کنید و دقت کنید که آن را قورت ندهید .


10- حتماً از زبانشویه استفاده کنید زیرا ده برابر مسواک عمل می کند .شستشوی زبان هنگام صبح باعث می شودکه زبانتان را از باکتریهایی که در آن لانه کرده اند پاکسازی کنید و نفستان خوشبو و تازه بشود .

11- حداقل هفته ای یکبار بجای استفاده از خمیردندان از جوش شیرین یا نمک استفاده کنید . جوش شیرین لک های دندان را از بین برده و باعث سفیدی دندان می شود.

12- خمیردندان و مسواکتان را بعد از استفاده کاملاً بشویید. و در محفظه به دور از گرد و خاک ، هوای مرطوب و هر نوع میکروبی قرار دهید.

< <
آخرین های : سلامت دهان
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10 میوه و سبزی برای داشتن دندان های سالم و روشن

10 میوه و سبزی برای داشتن دندان های سالم و روشن

باکتری موجود در دهانتان می تواند دندان هایتان را خراب کند، خصوصا اگر به طور مداوم بدون مسواک زدن و شستشو با آب غذا بخورید یا اجازه دهید خرده های غذا در دهانتان باقی بماند. پس هر وعده غذای خود را با خوردن میوه ها و سبزیجات خام پایان دهید. با این کار از دندان هایتان محافظت می کنید، چونکه این مواد حاوی آب زیادی هستند که کمک می کند دندان و لثه تمیز بماند.برخی از سبزیجات و میوه ها به خاطر مزایای خاص برای دندان ها شناخته شده اند. اینجا لیست ده میوه و سبزی برتر برای سلامت دندان را معرفی می کنیم. این میوه ها را بخورید تا دندان های سالمی داشته باشید.

7 کاری که به دندان هایتان آسیب می زند

7 کاری که به دندان هایتان آسیب می زند

معمولا همه افراد بیشتر از اینکه پیشگیری کنند خرج زیادی را برای درمان کردن متحمل می شوند. شما باید با دندان هایتان مهربان باشید. در اینجا برخی اشتباهاتی که ندانسته مرتکب می شوید را بهتان گوشزد می کنیم.

12 توصیه بهداشتی برای داشتن دندانهایی سالم

12 توصیه بهداشتی برای داشتن دندانهایی سالم

مراقبت از دهان و دندان امری ضروری است به این دلیل که نه تنها باکمک این 32 دندان غذا می خورید و صحبت می کنید بلکه دندان باعث زیبایی صورت نیز می شود. فراموش نکنید که بهداشت دهان و دندان رابطه مستقیم با سلامت قلب و و سلامتی کلی بدن دارد .ما در اینجا به شما خواهیم گفت که چگونه باید از دندان هایتان مراقبت کنید تا دندانی سالم و سفید داشته باشید

آبسه دندان

آبسه دندان

التهاب یا عفونت دندان می تواند علل مختلفی داشته باشد مانند پوسیدگی عمیق دندان، بیماری های نسوج دندان و اطراف آن (بافت پریودنتال) و یا چرک‌ یک دندان ترک خورده است. بروز این مشکلات باعث می شود که باکتری وارد پالپ (بافت نرم دندان که حاوی اعصاب، عروق خونی و بافت همبند است.) و یا حتی منجر به مرگ آن شود. هنگامی که عفونت در نوک ریشه در استخوان فک به شکل توده تشکیل می گردد، آبسه نامیده می شود. اگر آبسه درمان نشود، می تواند به یک عفونت جدی در استخوان فک، دندان و بافت های اطراف آن منجر شود.

دندانهای شیری کودک

دندانهای شیری کودک

دندانهای شیری کودک، که گاها˝ به آن "دندان کودک" نیز گفته می شود، به اندازه دندان های دائمی در افراد بالغ دارای اهمیت هستند. به طور معمول دندانهای شیری زمانی پدیدار می شوند که کودک بین سن شش ماهگی و یک سالگی می باشد. دندانهای شیری به کودکان در جویدن و صحبت کردن، کمک می کنند. آنها همچنین فضای لازم در آرواره های کودک، که برای رشد دندان های دائمی در زیر لثه قرار دارند را حفظ می کنند