27 اسفند 1391

آشنایی با هولوگرام

آشنایی با هولوگرام

هولوگرامها وسیله ای هستند تا مصرف کننده بتواند از اصالت محصول خریداری شده و تقلبی نبودن آن مطمئن شود.ساخت یک هولوگرام چندان کار سختی نیست و به ابزار پیچیده ای نیز نیاز نیست. شما میتوانید به راحتی یک هولوگرام بسازید. شاید ساخت هولوگرام با تصاویر جذاب برای دوستانتان به عنوان هدیه عید، تولد و یا یادگاری ایده جالبی باشد

How Holograms Work
آشنایی با هولوگرام:
اگر میخواهید یک هولوگرام را ببینید، لازم نیست چندان برای پیدا کردن آن تلاش کنید. کافی است به گواهینامه رانندگی خود، برخی از کارتهای شناسایی و کارتهای اعتباری میتوانید هولوگرام دقت کنید، حداقل این مدارک در آمریکا دارای هولوگرامی بر روی خود هستند تا اصل بودن آن مشخص شود. در نتیجه میتوانید هولوگرام را در هر جایی از خانه خود پیدا کنید. همچنین میتوانید این قطعات رنگی را بر روی CD و یا نرم افزارهایی که به صورت اورجینال عرضه میشوند پیدا کنید. در واقع هولوگرامها وسیله ای هستند تا مصرف کننده بتواند از اصالت محصول خریداری شده و تقلبی نبودن آن مطمئن شود. با این کار تولید کالای تقلبی برای سودجویان گران تر میشود، هر چند هر وسیله ای هم که دارای هولوگرام باشد به معنی اصل بودن آن نیست.


متأسفانه اغلب هولوگرام هایی که بر روی وسایل قرار داده میشوند تا دیگران نتوانند کالای تقلبی خود را با نام مشابه به فروش برسانند چندان جذاب نیستند و شکل جالبی ندارند. در واقع اگر این هولوگرامها را کمی جلو و عقب ببرید تنها چیزی که در اغلب موارد میتوانید مشاهده کنید، لکه های نورانی با رنگهای مختلف است. همچنین تصاویر هولوگرامی که دارای تصاویر کارتونی هستند و یا دارای تصاویر متحرک هستند هم بیشتر شبیه تصاویر با پس زمینه سبز در عکاسی هستند تا تصاویر سه بعدی جذاب.
با این وجود هولوگرامهای با تولید انبوه در اتاقهای تاریکی تحت تابش اشعه لیزر به صورت دقیق قرار میگیرند. با این روش آسان میتوان تصاویر جذابی را بر روی سطح دو بعدی فیلم هولوگرام ایجاد کرد که یک تصویر سه بعدی معمولا از طرح شرکت فروشنده و یا جنس را به صورت سه بعدی نمایش میدهد. نکته جالب در تکنولوژی هولوگرافی ایجاد تصاویر سه بعدی در یک سطح دو بعدی و دیده شدن آن تصویر سه بعدی بدون نیاز به هیچ گونه عینک مخصوص و یا پردازش گر خاص است. کافی است یک هولوگرام که تصویر سه بعدی بر روی آن ایجاد شده است را کمی در مقابل خود جلو و عقب ببرید. مثلا در باطری های نوکیا به راحتی میتوانید چنین چیزی را مشاهده کنید که دو دست که نماد نوکیا است را به صورت سه بعدی و در رنگهای مختلف خواهید دید.اگر به یک هولوگرام از زوایای مختلف نگاه کنید درست همانند آنچه در واقعیت رخ میدهد گویا جسم سه بعدی را از زوایای مختلف مشاهده کرده اید. در برخی از هولوگرامها با تغییر زاویه دید میتوانید تصویر کاملا متفاوتی را مشاهده کنید، بسته به اینکه چگونه به هولوگرام نگاه کنید تصاویر مختلف خواهند بود. همچنین برخی برای شما این امکان را فراهم میکنند که با جلو و عقب بردن هولوگرام تصویر متحرکی را مشاهده کنید.
این قطعات کوچک و جذاب دارای ویژگی های جالب دیگری هم هستند. اگر شما یک هولوگرام را از وسط به دو قسمت تبدیل کنید، هر قسمت همچنان دارای تصویر به صورت کامل است. این موصوع حتی درباره قطعه کوچکی از هولوگرام نیز صادق است یعنی حتی اگر آن قطعه کوچک را نیز به دو یا چند قسمت تقسیم کنید، هر قسمت همچنان دربردارنده تمام تصویر به صورت تمام و کمال هست.
حال پس از آشنایی با مبانی تکنولوژی هولوگرافی درک روش کار آنها آسان خواهد بود. در ادامه خواهیم دید که چگونه یک هولوگرام، نور و مغز شما با هم همکاری میکنند تا یک تصویر سه بعدی واضح را ایجاد کنند. تمام خواص هولوگرام مربوط به فرآیند ساخت آن است که در ادامه به روش ساخت آن اشاره خواهیم کرد.

روش ساخت یک هولوگرام

ساخت یک هولوگرام چندان کار سختی نیست و به ابزار پیچیده ای نیز نیاز نیست. شما میتوانید به راحتی یک هولوگرام بسازید. شاید ساخت هولوگرام با تصاویر جذاب برای دوستانتان به عنوان هدیه عید، تولد و یا یادگاری ایده جالبی باشد.


 لیزر:
لیزر قرمز معمولا برای ساخت هولوگرام استفاده میشود. در ساخت هولوگرامها بادقت بالا معمولا از لیزر هلیوم نئون قرمز استفاده میشود اما برای ساخت یک هولوگرام خانگی میتوان از پوینترهای که در واقع از یک دیود قرمز رنگ ساخته شده است استفاده کرد، اما باید در نظر داشت که هولوگرامهای ساخته شده با پوینتر از کیفیت بالایی برخوردار نخواهد بود. این کیفیت پاین تر به دلیل پهنای باند وسیع تر دیود به کار رفته در پوینتر است که تفاوت آن با لیزری که پهنای باند بسیار ناچیزی دارد و تقریبا به صورت تک فرکانس در نظر گرفته میشود باعث میشود کیفیت هولوگرام ساخته شده با پوینتر کمتر باشد.همچنین برخی از هولوگرامها از ترکیبی از لیزرها استفاده میکنند که هر کدام از لیزرها یک رنگ را ایجاد میکنند. بسته به آنکه از چه لیزری استفاده میکنید، شاید برای کنترل پرتو دهی نیاز به یک شاتر نیز داشته باشید.
لنز:گرچه هولوگرافی معمولا به عنوان تصویربرداری بدون لنز شناخته میشود اما هولوگرافی نیز نیازمند لنز است، با این تفاوت که در تصویربرداری لنز دوربین نور را متمرکز میکند اما در هولوگرافی لنزهای مورد استفاده برای پخش کردن نور به کار میروند.
تقسیم کننده نور: تقسیم کننده نور مجموعه ای از آینه ها و پریزم است که برای تقسیم یک بیم نوری به دو بیم نوری مورد استفاده قرار میگیرد.
آینه: آینه ها برای جهت دهی به بیم نوری و قرار دادن آن در جهت مناسب به کار برده میشوند. باید توجه داشت که برای ساخت یک هولوگرام با کیفیت بالا تمام ادوات شامل لنزها، پریزم، تقسیم کننده بیم نوری و آینه ها باید کاملا تمیز بوده و به دور از آلودگی و گردغبار باشد.
فیلم هولوگرافی: فیلم هولوگرافی میتواند نور را با دقت وضوح بالا ضبط کند، امری که برای ساخت یک هولوگرام با کیفیت بالا ضروری است. فیلم هولوگرافی مانند فیلم تصویربرداری یک صفحه شفاف است که از مواد حساس به نور تشکیل شده است. تفاوت بین فیلم دوربین عکاسی و فیلم هولوگرافی در دقت آنها در تصویربرداری است به نحوی که فیلم هولوگرافی باید بتواند تغییرات بسیار کم نور در ابعاد میکرومتری را به دقت ضبط کند. به بیان دیگر این فیلم باید ازنسوج با ابعاد میکرومتری و کمتر ساخته شده باشد. برخی مواقع برای افزایش دقت تصویر برداری از محلولی استفاده میشود که در برابر لیزر با نور قرمز پاسخ شدیدتری میدهد.
طرز ساخت هولوگرامبرای ساخت یک هولوگرام راهای بسیاری برای قرار دادن ادوات ذکر شده در بالا وجود دارد که به عنوان مثال یکی از این ترکیبها را در ادامه ذکر میکنیم.
1. لیزر را مستقیم به سمت تقسیم کننده نور قرار میدهیم، تقسیم کننده نور لیزر را به دو بیم تقسیم خواهد کرد.
2. آینه ها به نحوی باید قرار بگیرند که هر دو بیم در نهایت به هدف که همان فیلم هولوگرافی استبرخورد کند.
3.هر کدام از بیم ها از یک لنز عبور میکند که وظیفه آن پراکنده سازی نوری است.
4. یکی از بیمها توسط آینه به شیء هدف که میخواهیم تصویر آن را بر روی فیلم هولوگرافی ایجاد کنیم تابانده میشود و فیلم هولوگرافی نیز به صورتی قرار داده میشود تا این بیم پس از برخورد با شیء به فیلم برخورد نماید.
5. بیم دیگر که به عنوان بیم مرجع شناخته میشود توسط یک آینه مستقیم به محلول روی فیلم برخورد میکند. در بین راه این بیم هیچ شیء قرار نمیگیرد.
با این روش به سادگی میتوانید از اشیاء مختلف تصویر برداری هولوگرافی نموده و هولوگرامهایی با تصاویر مختلف بسازید.

< <
آخرین های : معرفی و آموزش
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
5 نکته برای خرید هارد اکسترنال(External Hard)

5 نکته برای خرید هارد اکسترنال(External Hard)

پس شما در نهایت تصمیم گرفتید که یک دیسک سخت خارجی (External Hard Drive) بخرید! چه به عنوان یک گزینه پشتیبان (Backup Version) برای کامپیوترتان و یا اضافه نمودن فضا یا قابل حمل نمودن داده هایتان، این یک انتخاب عالی و تصمیمی درست و عاقلانه است. از این پس دیگر محدود به این چند گیگابات که در کامپیوتر شما قرار داده شده نیستید و می توانید تا مقیاس چندین ترا بایت (terabytes) اطلاعات، فیلم، موزیک و فایل های مربوط به کارتان را ذخیره کنید.

چگونه تماسهای اسکایپ (skype)  را ضبط  کنیم

چگونه تماسهای اسکایپ (skype) را ضبط کنیم

سیستم اسکایپ برای کسانی که هنوز محو توانایی آن هستند رایگان است ، و این امکان را به کاربرانش می دهد که به صورت رایگان با هرجای دنیا که می خواهند ، البته فقط با کسانی که نرم افزار اسکایپ را دارند ، از طریق اینترنت تماس بگیرند. این نرم افزار را بر روی رایانه اتان نصب کنید و به محض اینکه مخاطبتان نیز این نرم افزار را نصب کرد با وارد کردن کد کاربری طرف مقابل با او ارتباط بر قرار کرده بدون پرداخت یک ریال تا هر زمانی که میخواهید با هم صحبت کنید .

20 روش ساده برای افزایش رتبه بندی الکسا

20 روش ساده برای افزایش رتبه بندی الکسا

این سیستم رتبه بندی به شما کمک خواهد کرد که از تعداد بازدید صفحه وبسایتتان در هر لحظه مطلع شوید. فقط کافیست که نوار ابزار اَلِکسا را در وبسایتتان نصب کنید. اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه را بعد از نصب خواهید دید. این نوار ابزار اطلاعات سه ماهه را جمع آوری کرده و هر روز تعداد استفاده و بازدید از هر صفحه را محاسبه می کند. این محاسبات روی تعداد استفاده از یک سایت خاص و تعداد بازدید از صفحه ای در همان سایت تاثیر دارد. سپس با محاسبات ساده ریاضی ، سایت رتبه بندی می شود.

آشنایی با هولوگرام

آشنایی با هولوگرام

هولوگرامها وسیله ای هستند تا مصرف کننده بتواند از اصالت محصول خریداری شده و تقلبی نبودن آن مطمئن شود.ساخت یک هولوگرام چندان کار سختی نیست و به ابزار پیچیده ای نیز نیاز نیست. شما میتوانید به راحتی یک هولوگرام بسازید. شاید ساخت هولوگرام با تصاویر جذاب برای دوستانتان به عنوان هدیه عید، تولد و یا یادگاری ایده جالبی باشد

رتبه اول گوگل شوید

رتبه اول گوگل شوید

بهینه سازی راهنمای جستجوگرها چیزیست که تازگیها همه به دنبال آن هستند و زمان زیادی را برای پیدا کردن این موضوع صرف می کنند. بنابر این در این مطلب من به ده نکته برای بهینه سازی راهنما اشاره می کنم تا شک های شما برطرف شود. بدست آوردن توجهات هدفمند آرزوی هر وبلاگ نویس تازه کار است که اصلاً کار راحتی نیست.