26 اسفند 1391

اولین تکنولوژی نوری با سرعت 100 گیگابیت در ثانیه

اولین تکنولوژی نوری با سرعت 100 گیگابیت در ثانیه

موسسه تحقیقاتی آزمایشگاه های فوجیتسو به تازگی اعلام کرده است که برای اولین بار تکنولوژی انتقال داده های نوری را برای انتقال داده های با سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه با استفاده از ابزار متداول و موجودی که تاکنون برای انتقال با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه مورد استفاده قرار میگرفته است، ایجاد کرده است.

افزایش سرعت انتقال داده ها معمولا مستلزم طراحی و استفاده از ابزارهای جدیدی است که بتواند قابلیت انتقال داده ها با سرعت بالا را ایجاد کند، امری که معمولا با استفاده از ابزارهای موجود در انتقال داده ها نمیتوان به آن رسید و ابزارهای جدید هم منطبق با تکنولوژی مورد استفاده در سیستم های کنونی نیست. در نتیجه طراحی شبکه هایی که بتوان با استفاده از ادوات معمول و یا طراحی ادواتی که با سیستم های رایج مورد استفاده در شبکه انطباق داشته باشد، امری ضروری به نظر میرسد.
همچنین افزایش سرعت انتقال داده با استفاده از روشهای مدولاسیون و دمدولاسیون های رایج دارای یک محدودیت است که امکان دسترسی به نرخ انتقال داده ها با سرعت بالا را محدود میکند.


به تازگی محققان آزمایشگاه فوجیتسو با همکاری بخش تحقیق و توسعه فوجیتسو  توانسته اند روشی برای مدولاسیون و دمدولاسیون داده ها با استفاده از پردازش سیگنالهای دیجیتال طراحی کنند که بتواند داده ها را با سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه در هر کانال و با استفاده از همان ادواتی که سابق بر این برای انتقال داده ها با سرعت 10گیگابیت بر ثانیه در هر کانال مورد استفاده قرار میگرفته منتقل کند.
با به کارگیری این تکنولوژی جدید در شبکه های نوری میتوان با استفاده از 4 کانال نوری برای انتقال داده ها به سرعت 400 گیگابیت بر ثانیه برای ارتباطات داخلی دست یافت. امری که برای طراحی نسل آینده دیتا سنترها به منظور افزایش سرعت انتقال داده ها و همچنین افزایش سرعت پردازش داده ها برای پشتیبانی بهتر و موثرتر از سرویسهای مجازی کلود ( ابر) ضروری خواهد بود.
جزئیات این طراحی در کنفرانس مخابرات با استفاده از فیبر نوری  و کنفرانس مهندسان فیبر نوری که از 17 مارچ سال جاری میلادی در آناهیم کالیفرنیا برگزار خواهد شد، منتشر خواهد شد.
گسترش روز افزون محاسبات مبتنی بر سیستم مجازی کلود و سرویسهای کلود برای کاربران در سرتاسر جهان نیاز به قابلیت پردازش سریع داده ها و انتقال با سرعت بالای آنها در دیتاسنتر ها را ضروری نموده است. معمولا برای دست یافتن به سرعت بالا در انتقال داده در دیتاسنتر ها از فیبرهای نوری به جای اتصالات سیمی استفاده میشود تا بتوان از پهنای باند بالای آنها و در نتیجه ظرفیت بیشتر آنها استفاده کرد. در حال حاضر نرخ انقال داده ها در دیتا سنترهای مبتنی بر فیبر نوری برابر با 100 گیگابیت بر ثانیه با استفاده از 4 کانال است، اما برای رسیدن به نسل بعدی دیتاسنتر ها افزایش سرعت و ظرفیت انتقال داده ها در 4 کانال فیبر نوری ضروری خواهد بود. سرعت 400 گیگابیت بر ثانیه در ارسال و دریافت اطلاعات در نسل بعدی دیتاسنتر ها ضروری خواهد بود.
افزایش سرعت ارسال و دریافت داده ها در یک دیتاسنتر مستلزم افزایش سرعت مدارهای به کار رفته در آن است. با این وجود تکنولوژی فعلی نمیتواند پاسخگوی نیاز به افزایش سرعت باشد و نیاز به مدارهای الکترونیکی و نوری با سرعت بیشتر را ضروری نموده است. بعلاوه سیستم مدولاسیون و دمدولاسیون ساده ای که در حال حاضر مورد استفاده قرار میگیرد و مبتنی بر خاموش و روشن کردن سیگنال نوری است و دو حالت صفر و یک را ایجاد میکند، افزایش سرعت انتقال داده ها در شبکه را محدود خواهد نمود.


از مهمترین ویژگی های تکنولوژی جدید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
1.   شیوه مدولاسیون و دمدولاسیون DMT (مدولاسیون گسسته چند نوایی)
اگرچه روش DMT برای مدولاسیون و دمدولاسیون در xDSL به کار برده میشود اما این اولین بار است که چنین روشی برای انتقال داده ها به روش نوری با سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه مورد استفاده قرار گرفته است. در این روش داده به چند قسمت تقسیم میشود و هر قسمت توسط یک فرکانس حامل مدوله و ارسال میشود. همچنین از روش مدولاسیون چند سطحی به منظور افزایش سرعت انتقال داده و در واقع افزایش ظرفیت قابل انتقال در هر ثانیه استفاده میشود. به منظور بهینه سازی توان مصرفی هر فرکانس حامل و تعداد سطوح مورد استفاده برای مدولاسیون و دمدولاسیون، الگوریتمی به منظور بررسی شرایط سیگنال دریافتی بین دریافت   کننده های نوری زمانی که سیستم شروع به کار میکند تعریف شده است، در نتیجه این الگوریتم میتواند توان مصرفی برای ارسال داده بر روی هر فرکانس حامل و همچنین تعداد سطوح مورد نیاز برای مدولاسیون و دمدولاسیون را برای دریافت مناسب داده تعیین کند.
در واقع میتوان انتظار داشت الگوریتم فوق با محاسبه توان دریافتی و ارسالی سیگنال نوری، شرایط کانال که داده از طریق آن انتقال داده میشود را بدست آورده و در نتیجه برای ارسال بهینه داده های بعدی از نتایج بدست آمده استفاده میکند.
2. استفاده از سیستم و ادوات موجود
نکته مهم تکنولوژی جدید، استفاده محققان و مهندسان در آزمایشگاه و مرکز تحقیقات و توسعه فوجیتسو از سیستم ها و ادوات موجود برای طراحی مدولاسیون و دمدولاسیون DMT است که قابلیت انطباق آن با سیستم های موجود را تضمین میکند.
به عنوان مثال بخشهایی از سیستم طراحی شده خاصیت غیر خطی در برابر سیگنال از خود نشان میدهند اما مهندسان و محققان فوجیتسو با  اعمال تغییراتی در ساختار این ادوات توانسته اند این خاصیت غیرخطی را جبران سازی نموده تا بتوانند رفتار خطی سیستم را حفظ کنند.
با استفاده از این تکنولوژی میتوان دریافت کننده های نوری متشکل از 4 کانال تشکیل داد که قابلیت ارسال و دریافت داده ها با سرعتی بالغ بر 400 گیگابیت بر ثانیه را داشته باشد که از آن میتوان برای استفاده در لینک های کوتاه اترنت و یا همان اتصالات داخلی استفاده کرد. این تکنولوژی به منظور طراحی نسل بعدی دیتاسنتر ها ضروری بوده است. در نتیجه میتوان از آن برای بهینه سازی ظرفیت و قابلیت های دیتاسنتر هایی که با سیستم کلود کار میکنند برای افزایش ظرفیت و سرعت پردازش و انتقال داده ها استفاده کرد.
از جمله کاربردهای دیگر این تکنولوزی در آینده میتوان انتظار داشت مودمهای مجتمع DMT ایجاد شوند همانطور که در حال حاضر این تکنولوژی برای ساخت مودمهای با سرعت بالا به عنوان یک گزینه مطرح مورد توجه است.
< <
آخرین های : تازه های تکنولوژی
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10  چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

10 چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

چیزهایی زیادی در این دنیا هست که ما دوست داریم صاحبش باشیم. داشتن تعدادی از آنها امکان پذیر است و برخی هم از آنها هم اختراع شده اند. اختراعات همیشه نیازمند ایده هستند. ایده هایی که فراتر از درک و تفکر همه انسان هاست. هیچکس داشتن WiFi را بر روی موبایلش پیش بینی نکرده بود درسته؟ اما اختراعاتی هستند که می توانند به طور کل زندگی تمام جهانیان را عوض کنند. در لیست ده تایی زیر مثال هایی زده ایم از چیزهایی که آرزو داریم اختراع شوند. اختراع بعضی از آنها امکان پذیر و برخی از آنها فقط یک رویا است.

9 اختراع برتر چینی ها

9 اختراع برتر چینی ها

امروزه ، در حالیکه به نظر می رسد هر چیزی در چین ساخته شده ، بسیار ساده است باور کنیم این کشور تنها محصولات ارزان و بی کیفیت را تولید می کند. به هر حال ، شاید بسیاری بر این باورند اما واقعیت اینجاست که چینی ها مسئول بسیاری از اختراعاتی هستند که به تاریخ کمک کرده است که قابلیت اجراء و راحتی کاربرد آنها را به نمایش بگذارد. بدون پیشرفت ایجاد شده توسط چینی های باستان ،تکنولوژی و فرهنگ در طول قرن های زیادی برای رسیدن به جایگاه کنونی اش بی نتیجه بوده است. بنابراین ، بیایید بیشتر در مورد اکتشافات تاثیر گذار"ساخته شده در چین" بدانیم.

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

شرکت الکترونیکی سامسونگ کره جنوبی در اقدامی برای محکم کردن جایگاه و پیشتازی خود در بازار تلویزیون های هوشمند و وسایل الکترونیکی، سه شنبه اقدام به رونمایی از طیف وسیعی از مدلهای جدید و پیشرفته تلویزیون های مجهز به اینترنت نمود تا در شرایط رکود اقتصاد جهانی همچنان پیشتاز در این عرصه باشد.

مرسدس بنز 2014

مرسدس بنز 2014

جدیدترین مدل مرسدس بنز SLS AMG سری Black در اتوشوی LA رونمایی خواهد شد. این مدل که اخیرا به سری Black پیوسته است، تاثیرگذارترین و خوش ساخت ترین عضو مجموعه است و در راستای ارتقای عملکرد و کاهش وزن اتومبیل های آن طراحی شده است. در زیر کاپوت آن یک موتور ارتقا یافته 6/2 لیتری 8 سیلندرv شکل نهفته است. نیروی تولیدی آن 39 اسب بخار افزایش یافته و به 622 اسب بخار رسیده است. محدوده دور موتور از 7200 دور در دقیقه به 8000 دور در دقیقه افزایش یافته است.

فیبر نوری

فیبر نوری

مخابرات نوری روشی است که در آن اطلاعات توسط پالس های نوری توسط فیبر نوری از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می یابند. در این روش امواج نوری که در واقع امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا هستند توسط اطلاعاتی که می خواهیم منتقل شوند، تغییر کرده و یا به عبارت دقیق تر مدوله می شود. برای آشنایی بیشتر با مخابرات نوری و شکل گیری فیبر نوری آشنایی با تاریخچه این تکنولوژی جالب توجه خواهد بود.