24 اسفند 1391

اپل و فیس بوک به دنبال حافظه های نسل آینده

اپل و فیس بوک به دنبال حافظه های نسل آینده

اگر شما یک بلیط هواپیما بگیرید و یا یک هواپیمای کوچک اجاره کنید، میتوانید بر فراز مرکز پردازش داده های شرکت اپل که در وودلند در کالیفرنیای شمالی قرار دارد پرواز کنید و از این مرکز بزرگ عکس برداری کنید. مرکزی که مساحت آن در حدود 500 هزار فوت مربع است و عهده دار ارائه خدمات اینترنتی شرکت اپل است. اگر هم به صورت پیاده قصد بازدید از این مرکز را دارید تنها میتوانید کمی به این مرکز نزدیک شوید اما امکان بازدید کامل از تأسیسات آن را نخواهید داشت. همچنین مسئولان این مرکز هیچ اطلاعاتی درباره تأسیسات موجود در آنجا و آنچه که میتوانید در انجا پیدا کنید به شما نخواهند داد.

Apple and Facebook Flash Forward to Computer Memory of the Future

در کنار این مرکز که ارائه دهنده و پشتیبان خدمات اینترنتی شرکت اپل است مزرعه ای از سلولهای خورشیدی قرار دارد که به تأمین برق این مرکز کمک میکند.
شاید جالب باشد بدانید که اپل همانند دیگر رقبایش در عرصه خدمات اینترنتی مانند آمازون و گوگل به صدها میلیون کاربر در سرتاسر جهان خدمات اینترنتی ارائه میدهد، که نیازمند وجود سخت افزارها و نرم افزارهای بسیار کارآمدتری نسبت به آنچه در دیتا سنترهای معمولی است. در نتیجه شما میتوانید به آنها به عنوان تکنولوژی آینده نگاه کنید. با گذشت زمان و گسترش روزافزون اینترنت و کاربران آن در سرتاسر جهان تکنولوژی مورد استفاده توسط گوگل و اپل به تدریج در سرتاسر جهان گسترش خواهد یافت و به کاربران آن افزوده خواهد شد؛ گرچه در حال حاضر هم بسیاری از دیتاسنترها و مراکز کوچکتر ارائه دهنده خدمات اینترنتی در برخی نقاط جهان از تکنولوژی این دو غول اینترنتی استفاده میکنند.دیویس فلویز که مدت زیادی به عنوان تحلیل گر در مرکز جهانی دیتا سنتر مشغول به کار بوده است و هم اکنون مدیر یک شرکت تحقیقاتی به نام ویکی بون است در این باره میگوید که همواره غولهای اینترنتی پیشرو در این زمینه بوده اند آنچه ما اکنون در رابطه با اپل میدانیم این است که اپل سرمایه گذاری وسیعی در شاخه جدیدی از سخت افزار انجام داده است که توسط شرکتی به نام فوزیون-آیو انجا شده است. از آنجا که شرکت فوزیون-آیو یک شرکت با سهامی عام است لازم است هر ساله گزارش مالی خود را منتشر کند و مشتریان خود و درآمد حاصل از آنها و سود بدست آمده را اعلام کند. بر طبق آخرین گزارش اعلام شده توسط این شرکت در سال مالی اخیر حداقل 25 درصد از درآمد این شرکت که بالغ بر 89.9 میلیون دلار است از طرف شرکت اپل بدست آمده است. این تنها یک عدد نیست بلکه نشان دهنده این است که مرکز جدید و مدرن پردازش اطلاعات در کجا قرار گرفته است.
در داخل مرکز پردازش داده های اپل که در کالیفرنیای شمالی قرار دارد شما میتوانید تصور کنید هزاران سرور وجود دارد. شرکت فوزیون-آیو تأمین کننده کارت های بسیار نازکی بوده است که در داخل سرورها قرار داده میشود. این کارتها در واقع از مجتمع سازی صدها حافظه گیگابایتی تشکیل شده است، در نتیجه هرکدام از این کارتها حافظه بسیار بزرگی را ایجاد میکنند.
این کارتهای حافظه همانند هارد دیسک قادر به ذخیره سازی اطلاعات هستند اما این کارتها هیچ قسمت متحرکی ندارند، امری که موجب میشود آنها از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار باشند. همچنین این حافظه ها توان بسیار کمتری مصرف میکنند و به شما این امکان را میدهند که به سرعت اطلاعات خود را بر روی آن قرار داده و یا اطلاعات مورد نیاز خود را از روی آن بخوانید.تنها یک راه برای تصور این کارتهای حافظه وجود دارد. این کارتها در واقع نمونه های ارتقا یافته حافظه مرکزی در زیرسیستم ها هستند، مکانی که پروسسورها اطلاعاتی که نیاز است به سرعت به انها دسترسی داشته باشند را به صورت موقتی ذخیره میکنند
امروزه پروسسورهای با سرعت بسیار بالا نه تنها از سیستم های مبتنی بر هارد دیسک پیش افتاده اند بلکه از سیستمهای مبتنی بر حافظه اصلی نیز جلو افتاده اند، مشکل اصلی هارد دیسکها سرعت پایین آنها بوده و مشکل حافظه های اصلی نیز کوچک بودن آنهاست. شرکت فوزیون-آیو با این کارتهای حافظه توانسته است هر دو مشکل را با هم برطرف کند.
بر اساس گفته دیوید، فلین مدیر بخش CEO شرکت فوزین-آیو که در سال 2006 با همکاری ریک وایت این شرکت را تأسیس کردند، شما میتوانید به این کارتها به عنوان یک حافظه سنتی که پیش از این هم مورد استفاده قرار میگرفته است نگاه کنید، اما این کارتها این قابلیت را دارند که به شما حافظه و فضای بیشتری در سیستم ارائه دهند. به گفته وی دلیل نام گذاری این حافظه به نام فوزیون-آیو، هم جوشی و ترکیب حافظه و ذخیره سازی اطلاعات است، در واقع آنها دو جزیره مستقل و جدا نیستند.
نتیجه نهایی آن است که شرکتی مثل اپل با استفاده از این حافظه ها و مرکز پردازش داده مدرن خود خواهد توانست به طور موثرتری پاسخگوی کاربران برای استفاده از خدمات اپل باشد. اپل میتواند با استفاده از سیستم جدید خود داده ها را با سرعت بیشتر تحویل دهد و پردازش آنها را با تعداد کمتری سرور انجام دهد، امری که ممکن است در ابعاد کم یعنی زمانی که حجم داده های درخواستی و تعداد کاربران کم است مهم نباشد اما زمانی که در سطح جهانی و با تعداد انبوهی از کاربران از سرتاسر جهان روبرو شویم؛ پردازش داده های درخواستی کاربران با تعداد کمتری سرور از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار خواهد شد.
سرعت بالا در پردازش اطلاعات دلیلی است که اپل برای بدست آوردن آنها مبلغ کلانی سرمایه گذاری کرده است و همچنین به دلیل مشابه دیگر ارائه دهندگان خدمات اینترنتی مخصوصأ آنهایی که سیستم هایی مانند کلود را برای کاربران خود مهیا کرده اند به دنبال توسعه زیرساختهای خود در بخش ارائه خدمات اینترنتی در سرورهای خود هستند. به طور مثال در سال 2012، فیسبوک مبلغی حتی بیش از اپل برای توسعه دیتاسنترهای خود سرمایه گذاری کرده است، مبلغی بالغ بر 107.79 میلیون دلار. بر اساس اعلام کارشناسان این دو غول اینترنتی در طول یک سال بیش از نیم میلیارد دلار برای توسعه سیستم های خود با فیزیون-آیو هزینه کرده اند. همچنین دیگر شرکتهای کوچکتر همانند Salesforce.com هم از فیزیون-آیو استفاده میکنند.
فوزیون-آیو آنچنان در این زمینه موفق بوده است که شرکتهای دیگری را به تقلید از خود وادار کرده است. هفته گذشته شرکت بزرگ EMC از نسل جدیدی از فلش کارتهای خود رونمایی کرد، همچنین شرکت های دیگری که در امر تولید حافظه در سیلیکون ولی قرار دارند نیز به این مسابقه پرسود پیوسته اند.
گروهی دیگر به نام ویریدنت سیستم هم کارتهای حافظه مشابهی تولید کرده است و به زودی شرکت سیگیت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان هارد درایوها در جهان از حافظه های تولیدی ویریدنت در محصولات خود استفاده خواهد کرد.
در حال حاضر شرکت سیگیت تأمین کننده هارد دیسک شرکتهای بزرگی مثل اپل، فیسبوک، گوگل، مایکروسافت و آمازون است و انتظار میرود این شرکت همچنان تأمین کننده حافظه های مورد نیاز این شرکتها باشد. اما این شرکت در تعقیب مسیر آینده حافظه های کامپیوتری است تا بتواند پاسخگوی نیازهای آینده شرکتهای بزرگ و کاربران آنها باشد و همچنان به عنوان یکی از بزرگترین تأمین کنندگاه حافظه در جهان شناخته و پیشرو باشد.
این روند محدود به اپل نبوده است، گوگل نیز در این راه حافظه های فلشی در داخل سرورهای خود قرار داده است. بر اساس آنچه اورس هولمز، مسئول تحقیق درباره دیتاسنتر گوگل در سرتاسر جهان، در تابستان اعلام کرد و براساس آنچه از منابع غیر رسمی در سیلیکون ولی اعلام شده است، گوگل به دنبال ساخت فلش های مخصوص خود است که مشابه فلش های فوزیون-آیو است.
بر اساس گفته های کوشگار واید، مدیر کل بخش مهندسی سرور در شرکت مایکروسافت، حافظه های فلش میتوانند آینده سیستم های پردازش را با تحول اساسی روبرو کنند چون این حافظه ها با تغییر ناگهانی ولتاژ حالت خود را از دست نمیدهند، یعنی هنگامی که سرور را خاموش و روشن میکنید، داده های روی آن از دست نمیرود. همچنان که از یک حافظه استاندارد انتظار میرود.
وید در ادامه درباره تلاشها برای راههای دیگر به منظور توسعه حافظه سرورها اعلام میکند: ایده ها و اختراعات در زمینه فلش های پایدار در برابر تغییرناگهانی ولتاژ از جمله احتمالاتی است که بسیار هیجان انگیز و جالب خواهد بود.

< <
آخرین های : تازه های تکنولوژی
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10  چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

10 چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

چیزهایی زیادی در این دنیا هست که ما دوست داریم صاحبش باشیم. داشتن تعدادی از آنها امکان پذیر است و برخی هم از آنها هم اختراع شده اند. اختراعات همیشه نیازمند ایده هستند. ایده هایی که فراتر از درک و تفکر همه انسان هاست. هیچکس داشتن WiFi را بر روی موبایلش پیش بینی نکرده بود درسته؟ اما اختراعاتی هستند که می توانند به طور کل زندگی تمام جهانیان را عوض کنند. در لیست ده تایی زیر مثال هایی زده ایم از چیزهایی که آرزو داریم اختراع شوند. اختراع بعضی از آنها امکان پذیر و برخی از آنها فقط یک رویا است.

9 اختراع برتر چینی ها

9 اختراع برتر چینی ها

امروزه ، در حالیکه به نظر می رسد هر چیزی در چین ساخته شده ، بسیار ساده است باور کنیم این کشور تنها محصولات ارزان و بی کیفیت را تولید می کند. به هر حال ، شاید بسیاری بر این باورند اما واقعیت اینجاست که چینی ها مسئول بسیاری از اختراعاتی هستند که به تاریخ کمک کرده است که قابلیت اجراء و راحتی کاربرد آنها را به نمایش بگذارد. بدون پیشرفت ایجاد شده توسط چینی های باستان ،تکنولوژی و فرهنگ در طول قرن های زیادی برای رسیدن به جایگاه کنونی اش بی نتیجه بوده است. بنابراین ، بیایید بیشتر در مورد اکتشافات تاثیر گذار"ساخته شده در چین" بدانیم.

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

شرکت الکترونیکی سامسونگ کره جنوبی در اقدامی برای محکم کردن جایگاه و پیشتازی خود در بازار تلویزیون های هوشمند و وسایل الکترونیکی، سه شنبه اقدام به رونمایی از طیف وسیعی از مدلهای جدید و پیشرفته تلویزیون های مجهز به اینترنت نمود تا در شرایط رکود اقتصاد جهانی همچنان پیشتاز در این عرصه باشد.

مرسدس بنز 2014

مرسدس بنز 2014

جدیدترین مدل مرسدس بنز SLS AMG سری Black در اتوشوی LA رونمایی خواهد شد. این مدل که اخیرا به سری Black پیوسته است، تاثیرگذارترین و خوش ساخت ترین عضو مجموعه است و در راستای ارتقای عملکرد و کاهش وزن اتومبیل های آن طراحی شده است. در زیر کاپوت آن یک موتور ارتقا یافته 6/2 لیتری 8 سیلندرv شکل نهفته است. نیروی تولیدی آن 39 اسب بخار افزایش یافته و به 622 اسب بخار رسیده است. محدوده دور موتور از 7200 دور در دقیقه به 8000 دور در دقیقه افزایش یافته است.

فیبر نوری

فیبر نوری

مخابرات نوری روشی است که در آن اطلاعات توسط پالس های نوری توسط فیبر نوری از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می یابند. در این روش امواج نوری که در واقع امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا هستند توسط اطلاعاتی که می خواهیم منتقل شوند، تغییر کرده و یا به عبارت دقیق تر مدوله می شود. برای آشنایی بیشتر با مخابرات نوری و شکل گیری فیبر نوری آشنایی با تاریخچه این تکنولوژی جالب توجه خواهد بود.