تیتر های مرتبط ...
19 اسفند 1391

قدمی دیگر در راه اثبات کشف ‘بوزون هیگز’

قدمی دیگر در راه اثبات کشف ‘بوزون هیگز’

دانشمندان ایتالیایی روز چهارشنبه 6 مارچ اعلام کردند که در حال حاضر با اطمینان بیشتری میتوانند اعلام کنند که آنچه سال گذشته در آزمایشات خود در پروژه ای که در مرکز سرن سوییس انجام داده اند، همان ذره بنیادی ای است که پیش از این تنها توسط محاسبات ریاضی وجود آن پیش بینی شده بود. این ذره همان بوزون هیگز نام دارد. به منظور اطمینان کامل از یافتن این ذره، آنها نیاز دارند تا تنها احتمال موجود دیگر که بر اساس آن این ذره بوزون هیگز نباشد و یک ذره دیگر باشد را حذف کنند.

Next Steps in the Higgs Boson Hunt

اهمیت کشف بوزون هیگز از آن جهت است که در صورت اثبات وجود آن به صورت تجربی میتوان مفاهیم فیزیکی مثل اینکه چرا ذرات جرم دارند را توضیح داد. در نتیجه بوزون هیگز میتواند پیشرفتی شگرف در توضیح برخی مفاهیم فیزیکی ارائه دهد که تا پیش از این هیچگاه چنین چیزی امکان پذیر نبود.بر اساس گفته پائولین گاگون فیزیکدان همکار با مرکز تحقیقات هسته ای اروپا، بر اساس یافته های جدید دانشمندان اطمینان بیشتری درباره یافتن بوزون هیگز پیدا کرده اند، اما با این حال آنها تنها 99.9 درصد از این امر اطمینان دارند.در ماه جولای سال گذشته میلادی دانشمندان در بزرگترین مرکز شتاب دهی ذرات که در مرز سوییس قرار گرفته و ارزشی 10 میلیارد دلاری دارد، اعلام کردند که بر اساس آزمایشها، آنها ذره ای شبیه بوزون را کشف کرده اند. اگرچه در آن زمان دانشمندان و محققان نمیتوانستند با اطمینان اعلام کنند آنچه کشف کرده اند همان بوزون هیگز است اما با انجام آزمایشهای دیگر و تست کردن مشخصات بدست آمده از ذره مشاهده شده ( در واقع تأثیرات آن)، آنها به اطمینان بیشتری درباره کشف بوزون رسیدند.
گارگون در حاشیه کنفرانسی که چهارشنبه 6 مارچ در ایتالیا برگزار شد اعلام کرد این ذره بسیار به بوزون هیگز شباهت دارد.
وی در ادامه یافتن این ذره را با یافتن یک شخص مقایسه میکند و میگوید که این ذره ظاهری همانند بوزون دارد، مانند بوزون با شما حرف میزند، حتی مقل بوزون برای شما آواز میخواند اما دانشمندان میخواهند اطمینان پیدا کنند که آیا این ذره مثل بوزون میرقصد یا نه.
وی همچنین اضافه میکند که تنها احتمال دیگر برای ذره کشف شده این است که این ذره گراویتون باشد. گراویتون ذره زیر اتمی دیگری است که متناظر با توضیح میدان جاذبه است و نه جرم اجسام.با تست کردن اسپین این ذره، دانشمندان میتوانند اطمینان پیدا کنند که آیا این ذره همان بوزون هست یا نه. در صورتی که این ذره دارای اسپین داخلی نباشد، همان بوزون هیگز خواهد بود اما در صورتی که این ذره دارای اسپین داخلی بزرگی باشد، این ذره گراویتون خواهد بود.
کنفرانس روز چهارشبه تنها ارائه یک تیم تحقیقاتی بود و دیگر تیمها در هفته های بعد به ارائه دستاوردهای خود خواهند پرداخت.
سن کارول فیزیکدان دانشگاه کالیفرنیا که در تحقیقات نبوده است در این باره میگوید که دانشمندان بسیار دقیق بوده اند و تمام موارد را درنظر گرفته اند.
او در ادامه درباره اهمیت کشف بوزون هیگز میگوید، بدون وجود بوزون هیگز که بتواند دلیلی برای جرم داشتن ذراتی همچون الکترون و اجسام ارائه دهد، اتمی وجود نخواهد داشت، همچنین دانشی به نام شیمی وجود نخواهد داشت، و توضیح بسیاری دیگر از مفاهیمی که تلویحا با جرم اجسام پیوند خورده اند امکان پذیر نخواهد بود.

< <
آخرین های : دانش
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10  چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

10 چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

چیزهایی زیادی در این دنیا هست که ما دوست داریم صاحبش باشیم. داشتن تعدادی از آنها امکان پذیر است و برخی هم از آنها هم اختراع شده اند. اختراعات همیشه نیازمند ایده هستند. ایده هایی که فراتر از درک و تفکر همه انسان هاست. هیچکس داشتن WiFi را بر روی موبایلش پیش بینی نکرده بود درسته؟ اما اختراعاتی هستند که می توانند به طور کل زندگی تمام جهانیان را عوض کنند. در لیست ده تایی زیر مثال هایی زده ایم از چیزهایی که آرزو داریم اختراع شوند. اختراع بعضی از آنها امکان پذیر و برخی از آنها فقط یک رویا است.

10 حیوانی که ناخواسته به ما یاری می رسانند

10 حیوانی که ناخواسته به ما یاری می رسانند

خداوند هیچ چیز را بدون استفاده خلق نکرد. ما چیزهای زیادی در زندگی مان می بینیم که فکر می کنیم بی فایده هستند اما در واقع اینگونه نیست. در این مقاله می خواهم در مورد حیواناتی صحبت کنم که ناخواست به انسان کمک می کنند. ده حیوانی که وجودشان برای ما حیاتی است. طبیعتا ما فکر می کنیم این حیوانات بی فایده و مضر هستند. اما در حقیقت اینها برای بشر خیلی خیلی حیاتی اند.

تفاوت مغز حیوانات با انسان ها در چیست؟

تفاوت مغز حیوانات با انسان ها در چیست؟

دانشمندان بر این عقیده اتفاق نظر دارند که انسان ها با هوش ترین موجودات خلق شده روی کره خاکی هستند. در جامعه ما "هرچه بزرگتر بهتر است" ، انسان ها دارای مغزهای بزرگتری نسبت به دیگرا حیوانات هستند شاید به همین خاطر است که ما باهوش ترین موجودات هستیم.اما در حالیکه دقیقا اینطور نیست...!

آیا می دانید مغز انسان چه رنگی است؟

آیا می دانید مغز انسان چه رنگی است؟

آیا تا بحال به این فکر کرده اید که مغز چه رنگی دارد؟شاید هم این فکر را نکرده اید ، مگر اینکه در زمینه پزشکی کار یا تحصیل می کنید. ما همه رنگ های رنگین کمان را در بدن مان داریم در شکل های مختلف و رنگ های مختلف خون ،بافت های بدن ، استخوان ها و دیگر اجزاء بدن. اما ممکن است مغزا را دیده باشید که در ظرفی شیشه ای در ازمایشگاه در مقابل صفحه نمایش قرار داده اند؛در واقع، مغز زنده که درون جمجمه شما قرار دارد راکد و بی حرکت و به رنگ خاکستری نیست ، مغز به رنگ سفید ، سیاه و قرمز است.

12 عکس باورنکردنی از حیوانات

12 عکس باورنکردنی از حیوانات

این عکس ها فوتوشاپی نیستند!