17 اسفند 1391

ایده های مسافرت در ایران - شیراز

ایده های مسافرت در ایران - شیراز

شیراز، مرکز استان فارس و گنجینه ای از فرهنگ ایرانی است. همچنین پایتخت سابق ایران، در دوران سلسله زند (1747-1779)، و همچنین مشهور به زادگاه شاعران بزرگ فارسی حافظ و سعدی. همچنین گفته می شود که منشاء یکی از بهترین شراب ها در جهان به نام Syrah است. این شهرستان در نیمه جنوبی ایران واقع شده و دارای جمعیتی حدود دو میلیون نفر است..


 Shiraz Travel Guide

شیراز، مرکز استان فارس و گنجینه ای از فرهنگ ایرانی است. همچنین پایتخت سابق ایران، در دوران سلسله زند (1747-1779)، و همچنین مشهور به زادگاه شاعران بزرگ فارسی حافظ و سعدی. همچنین گفته می شود که منشاء یکی از بهترین شراب ها در جهان به نام Syrah است. این شهرستان در نیمه جنوبی ایران واقع شده و دارای جمعیتی حدود دو میلیون نفر است..

چگونه برویم ؟

 • با هواپیما

فرودگاه بین المللی شیراز (نام IATA : SYZ) دارای پرواز به طور منظم از همه شهر های بزرگ و کوچک ایران می باشد. پروازهای بین المللی به استانبول، کوالالامپور، دبی، شارجه، بحرین، کویت، دوحه نیز وجود دارد.
خطوط هوایی ترکیه در هفته 4 پرواز مستقیم از استانبول به شیراز و بالعکس دارد. • با اتوبوس 
خطوط اتوبوس رانی ایران تقریبا از همه شهر ها برای شیراز اتوبوس دارد که زمانبندی آنرا باید از ترمینال های شهر ها بگیرید.
 • با اتومبیل
شهر شیراز از اصفهان، کرمان، بوشهر، اهواز، یاسوج و بندر عباس توسط بزرگراه قابل دسترسی است.
 • با قطار
قطار به اصفهان و تهران وجود دارد. با این حال، سفر با اتوبوس کوتاهتر است (2 ساعت کمتر).

گردش در شهر
برای بازدید کننده هایی که از خارج از ایران می روند، تاکسی مناسب ترین وسیله حمل و نقل است ولی به هر حال قبل از سوار شدن به ماشین در مورد قیمت با راننده به توافق برسید. اگر یک ماشین بی نام و نشان به عنوان تاکسی برایتان ایستاد نگران نشوید، در ایران تعداد بسیاری از مردم جابجایی مسافر با ماشین شخصی را به عنوان یک شغل دارا می باشند.
به هر حال بهترین راه تاکسی تلفنی (آژانس) است، هرچند شیراز سرویس اتوبوس نسبتا خوب و قابل قبولی هم دارد.
 صحبت کردن 

از این که با مردم به خصوص جوان ها صحبت کنید و راهنمایی بخواهید رو در بایستی نکنید، تقریبا همه آنها می توانند انگلیسی صحبت کنند، بسیار مهمان نواز هستند و می توانید با آنها راحت باشید.

Shiraz Attractions
آرامگاه حافظ

توصیه می شود حتما ببینید! آرامگاه حافظ، بزرگترین استاد شعر زبان فارسی و غول ادبی از قرن 14 ام در غرب و آسیای مرکزی، در شیراز به دنیا آمده ، تمام عمر خود را در همین شهر زندگی کرده، در یک باغ به خاک سپرده شده که پس از او آنجا به عنوان حافظیه شناخته شده است و در بخش شمال شرقی شهرستان قرار دارد. این شاعر بزرگ در میان همه مردم فارسی زبان محبوبیت فوق العاده و گسترده ای دارد و آرامگاه او را همه مسافران شیراز بازدید می کنند.


آرامگاه سعدی

در اینجا بقایای زمینی یکی از بزرگترین شاعران ایران "سعدی" نهفته است. حتی از اولین روز های پس از مرگش، آرامگاه سعدی محل زیارت دوستداران شعر و ادب شد. در سال 1808 میلادی کریم خان زند این مقبره را بازسازی نمود. این آرامگاه در اوایل دهه 50 مجددا ساخته شد. ایوان با ستون های بلند و از سنگ مرمر صورتی از ویژگی های سنتی معماری ایران است.


ارگ کریم خان

قبلا یک زندان بوده، اما در حال حاضر شگفتی یک معماری در نمایش آن آشکار است. طراحی ارگ ترکیبی از معماری مسکونی و نظامی است، این مکان خانه کریم خان زند و مرکز نظامی سلسله زندیه بوده است. با کاشی کاری ها نسخه هایی را به تصویر می کشد. داستان های افسانه ای در دروازه ورودی ارگ در دوره قاجار اضافه شده است.باغ عفیف آباد 

باغ و خانه های متعلق به خانواده قوامی. این مکان دیدنی شامل عمارت سلطنتی سابق، موزه سلاح های تاریخی، و یک باغ ایرانی است که یکی از قدیمی ترین باغ ها در شیراز می باشد و برای بازدید به روی عموم باز است.


باغ ارم (Eram Garden)

برای بازدید اکیدا توصیه می شود! این مجموعه خیره کننده و زیبا دارای یک شبکه گسترده از باغ ها، همچنین کاخ های رنگارنگ و یک سیستم رودخانه های کوچک مصنوعی که در سراسر منطقه در جریان است. گردشگران شگفتی گل ها و گیاهان و جریان آب از کانال های کوچک این باغ را تحسین میکنند. قبل از آمدن به اینجا مطمئن شوید که هوا آفتابی است!
مسجد جامع وکیل

بین سالهای 1751 و 1773، در دوره زندیه ساخته شده ، با این حال، در قرن 19 ام در دوره قاجار باز سازی شده و کاشی های تزئینی با نقش و نگار گل، از آن تاریخ و پس از ترمیم به آن اضافه شده است.

حمام وکیل
یک حمام عمومی قدیمی. توصیه میشود حتما ببینید.


دروازه قرآن

ورودی اصلی شهر است. دروازه اصلی و دکور تزئین شده آن در زمان سلسله آل بویه در حدود 1000 سال پیش ساخته شده است، اما حدود 60 سال پیش با یک دروازه جدید تر جایگزین شده که از بهترین طراحی های معماری ایران می باشد و برنده چدندین جایزه معماری. از دروازه تا پله سنگی میتوانید قدم بزنید و از منظره و پانورامای شیراز لذت ببرید.تخت جمشید

مرکز امپراتوری ایران بزرگ، پایتخت تشریفاتی هخامنشیان و نمونه ممتاز ویژه نمایش هنر هخامنشی، تخت جمشید (پایتخت ایران مصادف با زمان یونان) یک سایت تاریخی در استان فارس، 60 کیلومتری شمال شرق شیراز است. این مکان با شکوه اقامتگاه تابستانی امپراطوران هخامنشی بوده است از آنجایی که این مکان خارج از شیراز می باشد بهتر است هنگام خروج از آن بازدید نمایید.


شاه چراغ

سید امیر احمد معروف به شاه چراغ برادر امام رضا (ع) در نیمه دوم قرن 8 ام ، به شیراز آمد. او در این شهر در گذشت و آرامگاه او در حال حاضر مورد احترام زائران است .ساختار، کاشی کاری و مقبره گنبدی شکل شده و چندین بار در طول قرن ها بازسازی شده است. آرامگاه، درهای نقره زیبا و آینه کاری نفیس و کار دستی از هنرمندان ارشد و معاصر شیراز را دارا است.
خرید
مغازه ها معمولا از ساعات 9:30 تا 1 بعد از ظهر باز می باشند و مجددا از ساعت 5 بعد از ظهر تا 9 شب. جالب است بدانید در ایران چانه زنی برای قیمت ها بسیار رایج است. 

یک مکان مناسب و سنتی برای خرید "بازار وکیل" است که بازاری باستانی، بزرگ و مخصوص ;تابلو فرش های زیبا، منسوجات، عتیقه و صنایع دستی، و ادویه جات و انواع ترشی جات می باشد. یک استخر نیز در بازار وجود دارد که با یک حیاط فوق العاده زیبا بسیار مناسب برای عکس گرفتن است.

خوراک

 • چلو کباب
مانند جای های دیگر در ایران، کباب های سنتی با برنج یک غذای بسیار رایج است، هر چند شیراز تنوع محلی در غذا های ملی را ارائه می کند.


 • سالاد شیرازی
یک سالاد خوشمزه و معروف موجود در سراسر ایران، ساخته شده با خیار، گوجه فرنگی،پیاز و نعنای خشک به همراه آب لیمو یا آب غوره.

 • کلم پلوی شیرازی


یک غذای سنتی است که فقط در شیراز پخته شود. برخی از رستوران ها این غذا را ارائه می کنند، آن را به سختی می توانید در رستوران عادی پیدا کنید. این غذا تهیه شده از برنج، کوفته قلقلی ، کلم خرد شده و برخی از سبزیجات و ادویه جات است و به همراه ترشی سرو (Serve)  می شود.


رستوران ها و فست فود (Fast Food) های معروف 

 • هفت خوان : یک رستوران سنتی ایرانی با آشپز های ایرانی و خارجی.
 • بل پسی (Bel passi): رستوران ایتالیایی.
 • رستوران لوتوس: در طبقه سیزدهم هتل بین المللی پارس.
 • رستوران شرزه: یک رستوران قدیمی و سنتی، که دقیقا بیرون بازار وکیل قرار دارد.
 • رستوران صوفی : یک رستوران سنتی واقع در خیابان ستارخان.
 • Bargo : مکانی زیبا و دوست داشتنی برای چشیدن طعم پیتزا ها و ساندویچ های خوشمزه.
 • Givani : رستورانی مدرن برای انواع برگر و پیتزا 


نوشیدنی:

نوشیدنی های الکلی در ایران ممنوع است، اما دوغ یکی از پر طرفدار ترین نوشیدنی هایی است که با ماست، آب و سبزی های معطر درست می شود.


هزینه ها:

مثل همه شهر های دنیا، بیشترین هزینه مربوط به هتل میشود. هتل های ارزان تر در 200 کیلو متری شیراز واقع هستند و هتل های نزدیک به شهر هزینه بیشتری برای هر شب اخذ می کنند. یک هتل نسبتا خوب "هتل نیایش" به آدرس : سه راه نمازی به سمت شاهچراغ کوچه کلانتری عباسی بعد از بی بی دختران، کوچه شاهزاده جمالی پلاک 10، می باشد و تا فرودگاه 20 دقیقه فاصله دارد و برای دو نفر حدودا شبی 80 هزار تومان هزینه دارد.از سایر هتل ها می توان هتل هما، هتل ارم، چمران و آریو برزن را نام برد.

< <
آخرین های : مسافرت
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
مختصری در مورد ماسوله

مختصری در مورد ماسوله

روستای تاریخی و زیبای ماسوله در جنوب غربی شهرستان فومن و در 63 کیلومتری شهر رشت واقع شده است. این روستا که به سبب نوع معماری خانه هایش شهرتی جهانی یافته است.

ایده های مسافرت در ایران - شیراز

ایده های مسافرت در ایران - شیراز

شیراز، مرکز استان فارس و گنجینه ای از فرهنگ ایرانی است. همچنین پایتخت سابق ایران، در دوران سلسله زند (1747-1779)، و همچنین مشهور به زادگاه شاعران بزرگ فارسی حافظ و سعدی. همچنین گفته می شود که منشاء یکی از بهترین شراب ها در جهان به نام Syrah است. این شهرستان در نیمه جنوبی ایران واقع شده و دارای جمعیتی حدود دو میلیون نفر است..

زیباترین بناهای باستانی جهان

زیباترین بناهای باستانی جهان

ساختمان و البته ساختمان های بزرگ همیشه مورد توجه توریست های سراسر جهان بوده اند! مردم زیادی در جهان برای تورهای دور جهان برنامه ریزی می کنند اما اولیتشان دیدن شهرها نیست بلکه بناها و سازه هایی که آرزوی دیدنش را دارند. این مقاله قرار است نگاهی داشته باشد به یک تور جهانی از زیباترین بناهای باستانی در سراسر جهان. بعضی از آنها بیش از 500 سال از زمان ساختشان می گذرد.

بهترین مکان ها با زیبایی طبیعی

بهترین مکان ها با زیبایی طبیعی

هرتعداد هنرمند با استعداد هم که جمع بشوند نمی توانند با خلاقیت و زیبایی های طبیعت رقابت کنند. جهانی که ما در آن زندگی می کنیم به طرز حیرت انگیزی زیباست، اما ما چنان درگیر مشغله هایمان هستیم که زمان کافی برای استراحت و تحسین زیبایی های اطرافمان نداریم. در این متن لیست ده صحنه زیبای طبیعت را آورده ایم که شما هم بتوانید از آنها لذت ببرید.

رنگارنگ ترین مناطق روی کره زمین

رنگارنگ ترین مناطق روی کره زمین

ساخته دست بشر یا خلق شده توسط طبیعت، بعضی از مناطق واقعا با رنگ تقدیس شده اند. خواه نورهای شمالی تابیده شده در آسمان باشد، پرندگان خوش رنگ، یا علائم نورانی پر زرق و برق، جهان ما آمیزه ای ناب از سایه ها و رنگ هایی است که قدرت دوباره احیا کردن احساسات شما و بیدار کردن تخیلتان را دارند.