تیتر های مرتبط ...
10 اسفند 1391

تأثیر افزایش دما بر بهره وری

تأثیر افزایش دما بر بهره وری

بر اساس اعلام محققان موسسه آب و هوایی امریکا، افزایش رطوبت هوا که در اثر تغییرات آب و هوایی بوجود آمده است، بهره وری نیروی کار را کاهش داده است. امری که با گذشت زمان پیش بینی میشود بدتر شود، یعنی افزایش دما و رطوبت در دهه های آینده باعث کاهش بیشتر بهره وری خواهد شد.

در مقاله ای که  25 فوریه در ژورنال Nature Climate Change به چاپ رسید، محققان اعلام    کرده اند که در حال حاضر رطوبت هوا ظرفیت کارکرد افراد را در ماههای گرم سال به میزان 10 درصد در سرتاسر جهان کاهش داده است. این میزان کاهش بهره وری نیروی کار پیش بینی میشود تا سال 2050 میلادی به حدود 20% برسد.
محققان در ادامه گفته اند که حتی اگر عزم جدی جهانی برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای مانند CO2 گرفته شود اما همچنان عوامل تأثیرگذار محیطی وجود خواهند داشت که بر بهره وری نیروی کار در دهه های آینده اثرگذار خواهد بود.
در مدل ارائه شده برای بررسی شرایط بهره وری نیروی کار، در بدترین حالت در نقاط وسیعی از دنیا، در ماههای گرم سال 2200 عملا امکان کارکرد امن وجود نخواهد داشت.
دیوید پییتز، پروفسور روابط اشتغال و نیروی کار در دانشگاه گریفیث درباره اهمیت تحقیقات انجام گرفته میگوید که سابق بر این هیچ تحقیقی برای بررسی اثر شرایط آب و هوایی بر بازدهی نیروی کار انجام نشده است.تأثیرات آب و هوایی بر بهره وری که در این مقاله به آن پرداخته شده برای آن دسته از افراد شاغلی که از وسایل تهویه مطبوع هوا بهره نمیگیرند بسیار شدیدتر و سخت تر خواهد بود، به خصوص برای آن دسته از افرادی که در عرض جغرافیایی میانی که تابش خورشید شدیدتر است زندگی و فعالیت میکنند.
این مقاله نتیجه میگیرد که برای مواجهه و حل این شرایط که ممکن است به علت تأثیر خود عوامل محیطی و جدا از فعالیت های انسان بوجود آید، بهتر است در حال حاضر که پیدا کردن راه حل برای آن ارزان تر است اقدام نمود، نسبت به وقتی که دیگر زمان کافی برای بررسی شرایط و راه کارها گذشته است و در حین پرداخت هزینه های ناشی از بهره وری پایین نیروی کار باید به دنبال راه حلی برای آن بود.
محققان در ادامه این مقاله نتایج بررسی رطوبت و تغییرات آب و هوایی را با اطلاعاتی درباره توانایی کارکرد افراد تحت شرایط سخت آب و هوایی که از داده های صنایع و موسسات نظامی بدست آورده بودند ترکیب کردند. با این وجود آنها اطلاعات مربوط به حساسیت آب و هوایی، الگوهای تغییرات آب و هوایی و تولید گازهای گاخانه ای همچون CO2 و الگوهای پراکندگی و جمعیت جهان و تغییرات تکنولوژیک و اجتماعی را درنظر نگرفته اند.
همچنین آنها افزایش بازدهی نیروی کاری که هم اکنون در شرایط آب و هوایی سرد مشغول به کار است را در نظر نگرفته اند.
پروفسور جان فریبارین، متخصص اقتصاد محیط زیست در دانشگاه ملبورن و دپارتمان اقتصاد درباره اهمیت این نقاله میگوید، این مقاله تنها یکی از راه هایی که افزایش دما منجر به افزایش هزینه تحمیل شده بر جامعه میشود را به صورت دقیق مورد بررسی قرار داده است؛ هر چند راه های دیگر و عوامل دیگری هم وجود خواهند داشت که بر اقتصاد و اشتغال افراد و در نتیجه هزینه تولید در آینده علاوه بر تغییرات آب و هوایی تأثیر خواهد گذاشت.
وی در ادامه میگوید، این تحقیق در واقع ادامه کارهای افرادی همچون استرن ( در سال 2006)، گارنات ( در سال 2008) و دیگران بوده است که به بررسی هزینه های ایجاد  شده در اثر تغییرات آب و هوایی میپردازد.
< <
آخرین های : اقتصاد
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
راه های کمک به کودکان و نوجوانان برای پس انداز کردن پول

راه های کمک به کودکان و نوجوانان برای پس انداز کردن پول

هر پول سیاهی که پس‌انداز شود، سودی است که کسب شده است- بنجامین فرانکلین از پدران بنیانگذار ایالت متحده بیشتر بچه ها به محض اینکه پولی می گیرند تمام آن را خرج می کنند. تنها 20 درصد از بچه ها پس انداز می کنند و این کار را با جدیت هر ماه تکرار می کنند. به بچه ها کمک کنید پس انداز کنند- و بهشان یاد بدهید درست پس انداز کنند. اینجا بهتان می گوییم چگونه:

تاریخچه پول

تاریخچه پول

پول چیست؟ پول در معنی یعنی یک شی ارزشمند. اما در 10.000 سال پیش، شکل و مواد پول تغییرات زیادی داشته است- از گاو و گوسفند و صدف گرفته تا پول های الکترونیکی امروزی. دراینجا ما نگاهی به تاریخچه پول می اندازیم.

ثروتمندان چگونه می اندیشند؟

ثروتمندان چگونه می اندیشند؟

یک جمله معروف است که می گوید: آدم پولدار، پولدارتر می شود و این افراد جزو اقلیت مردم بوده و همیشه افراد خیلی خوش شانسی به نظر می آیند.

5 چیزی که زوج شما در مورد مسائل مالی بهتان نمی گوید!

5 چیزی که زوج شما در مورد مسائل مالی بهتان نمی گوید!

پدر و مادرها رازهای فراوانی خصوصا در مورد پول را از همدیگر مخفی می کنند.

دنبال یه کار جدید هستید؟

دنبال یه کار جدید هستید؟

تعداد زیادی از مردم هنگام کار کردن در بعضی از لحظه ها احساس اشتیاق به کار ندارند. علامت های خطر که باید مراقبشان باشید- نشانه های عمده از اینکه زمان ترک کردن شغلتان رسیده است. یک بار که یک علامت خطر دیدید باید یک ارزیابی جدی از محلی که آنجا کار می کنید و جایی که می خواهید باشید داشته باشید. اینجا ده علامتی را می بینید که بهتان نشان می دهد باید دنبال کار دیگری باشید.