30 بهمن 1391

کشف یک سیاره بسیار عجیب

کشف یک سیاره بسیار عجیب

به تازگی ناسا، سازمان فضایی آمریکا موفق به کشف سیاره ای جدید شده است. طول روز در این سیاره دو برابر مدت زمان یک سال آن است. همچنین این سیاره دارای دنباله ای است که ان را بسیار شبیه به ستاره دنباله دار میکند. همچنین از دیگر ویژگی های عجیب این سیاره میتوان به دمای بالای آن که میتواند سرب را ذوب کند اشاره کرد. همچنین این سیاره دارای دو قطب پوشیده از یخ است در حالی که اگر کمی از قطبهای آن فاصله بگیرید اثری از یخ وجود نخواهد داشت. این سیاره عجیب که به رنگ صورتی دیده میشود، عطارد نام دارد و کوچکترین و نزدیکترین سیاره منظومه شمسی به خورشید است.

اگرچه منجمان از هزاران سال پیش عطارد را میشناخته اند اما سازمان فضایی امریکا، ناسا، در سال 2011 اقدام به ارسال کاوشگر مسنجر خود نمود تا این ماهواره تحقیقاتی در مداری به دور عطارد شروع به گردش نماید.محققان با دریافت اطلاعات ثبت شده توسط این کاوشگر احساس کردند که گویا در حال کشف دوباره نزدیکترین سیاره منظومه شمسی به خورشید هستند. در واقع این احساس آنها به خاطر ویژگیهای عجیبی بود که یکی پس از دیگری درباره عطارد کشف میشد. اگر علاقه مند به دیدن این سیاره بدون چشم مسلح هستید، باید به این نکته اشاره کرد که این هفته شما میتوانید این سیاره را با چشم غیر مسلح ببینید. در واقع در فاصله 11 تا 21 فوریه شما میتوانید عطارد را بدون نیاز به تلسکوپ با چشم غیر مسلح ببینید. بدین منظور میتوانید نیم ساعت پس از غروب خورشید در افق به سمتی نگاه کنید که خورشید غروب کرده و در آن لحظه از شدت روشنایی نسبی بیشتری برخوردار است، در صورتی که آسمان صاف باشد، شما خواهید توانست جسم نورانی را ببینید که رنگی متمایل به صورتی روشن دارد. 
ذکر این نکته ضروری است که رنگ صورتی دیده شده نه به این دلیل است که خود عطارد به رنگ صورتی است بلکه این بازتاب نور خورشید توسط عطارد است که از زمین به رنگ صورتی دیده میشود.

عطارد همچون سایر سیاره های منظومه شمسی به دور خورشید میگردد، اما فاصله آن نسبت به خورشید تقریبا یک سوم فاصله زمین تا خورشید است، این سیاره در حین گردش به دور خورشید تقریبا وقتی دوبار به دور خورشید چرخید، یعنی دو سال عطاردی، سه بار به دور محور خود میگردد، یعنی سه روز عطاردی. این سرعت چرخش بسیار کم به دور خود و همچنین فاصله کم تا خورشید باعث میشود سطح این سیاره، در نقاطی که مستقیما تحت تابش خورشید است، بسیار خشک بوده و دمای آن تا مقدار باور نکردنی 425 درجه سانتی گراد بالا رود؛ دمایی که به اندازه کافی بالاست تا بتواند سرب را ذوب کند.

احتمالا با این دمای بالایی که در سطع سیاره عطارد وجود دارد، هیچ کس احتمال وجود یخ در این سیاره را نمیدهد. اما حقیقت عجیبی که توسط کاوشگر مسنجر کشف شد، خبر از وجود یخ فراوان در قطب های عطارد میدهد. این یخ موجود در قطب ها به اندازه است که میتوان با آن تمام ایالت واشنگتن دی سی را توسط آب یخ زده به ارتفاع دو مایل پوشاند.

با نگاه دقیق تر به سیاره عطارد متوجه این نکته میشویم که واقعا وجود یخ در قطبهای آن ممکن است و نکته ی عجیبی نخواهد بود. در واقع باید به این نکته توجه کرد که زاویه حرکت اسپینی عطارد تقریبا صفر است، به صورت دقیق تر این زاویه کمتر از یک درجه است. در نتیجه مناطقی روی سطح عطارد وجود خواهد داشت به نحوی که در آن نقاط به هیچ وجه نمیتوان خورشید را دید. این نقاط تاریک به اندازه کافی سرد میشوند که بتواند آب را تا دمای انجماد برساند و ان را در قطب های عطارد ذخیره کند.

از دیگر کشفیات کاوشگر مسنجر میتوان به وجود ماده ای سیاه رنگ که یخهای قطب عطارد را پوشانده اشاره کرد. محققان به طور دقیق نمیدانند که این مواد چه هستند اما حدس میزنند اینها مواد ارگانیکی هستند که توسط ستاره های دنباله دار و سیارکهای کوچک و تحت تأثیر آنها در عطارد شکل گرفته و بوجود آمده اند.
بعلاوه، عطارد خود شبیه یک ستاره دنباله دار است که دنباله دارد. در سال 2008 یکی از دو کاوشگر استریو ناسا در حالی که در تلاش برای رویت خورشید بود، موفق به ثبت دنباله عطارد شد. کاوشگر مسنجر پس از این رویداد برای تحقیقات بیشتر درباره سیاره عطارد به سمت ان فرستاده شد.

دنباله عطارد به نظر میرسد بر اثر دمیده شدن مواد موجود بر سطح عطارد توسط طوفانهای خورشیدی باشد، در نتیجه دنباله عطارد همواره جهتی خلاف جهت عطارد-خورشید است. یعنی این دنباله در امتداد طوفانهای خورشیدی قرار دارد. امسال که خورشید به حداکثر فعالیت خود در 11 سال اخیر میرسد، زمان مناسبی برای رویت دنباله عطارد است.

< <
آخرین های : تازه های تکنولوژی
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10  چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

10 چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

چیزهایی زیادی در این دنیا هست که ما دوست داریم صاحبش باشیم. داشتن تعدادی از آنها امکان پذیر است و برخی هم از آنها هم اختراع شده اند. اختراعات همیشه نیازمند ایده هستند. ایده هایی که فراتر از درک و تفکر همه انسان هاست. هیچکس داشتن WiFi را بر روی موبایلش پیش بینی نکرده بود درسته؟ اما اختراعاتی هستند که می توانند به طور کل زندگی تمام جهانیان را عوض کنند. در لیست ده تایی زیر مثال هایی زده ایم از چیزهایی که آرزو داریم اختراع شوند. اختراع بعضی از آنها امکان پذیر و برخی از آنها فقط یک رویا است.

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

شرکت الکترونیکی سامسونگ کره جنوبی در اقدامی برای محکم کردن جایگاه و پیشتازی خود در بازار تلویزیون های هوشمند و وسایل الکترونیکی، سه شنبه اقدام به رونمایی از طیف وسیعی از مدلهای جدید و پیشرفته تلویزیون های مجهز به اینترنت نمود تا در شرایط رکود اقتصاد جهانی همچنان پیشتاز در این عرصه باشد.

9 اختراع برتر چینی ها

9 اختراع برتر چینی ها

امروزه ، در حالیکه به نظر می رسد هر چیزی در چین ساخته شده ، بسیار ساده است باور کنیم این کشور تنها محصولات ارزان و بی کیفیت را تولید می کند. به هر حال ، شاید بسیاری بر این باورند اما واقعیت اینجاست که چینی ها مسئول بسیاری از اختراعاتی هستند که به تاریخ کمک کرده است که قابلیت اجراء و راحتی کاربرد آنها را به نمایش بگذارد. بدون پیشرفت ایجاد شده توسط چینی های باستان ،تکنولوژی و فرهنگ در طول قرن های زیادی برای رسیدن به جایگاه کنونی اش بی نتیجه بوده است. بنابراین ، بیایید بیشتر در مورد اکتشافات تاثیر گذار"ساخته شده در چین" بدانیم.

فیبر نوری

فیبر نوری

مخابرات نوری روشی است که در آن اطلاعات توسط پالس های نوری توسط فیبر نوری از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می یابند. در این روش امواج نوری که در واقع امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا هستند توسط اطلاعاتی که می خواهیم منتقل شوند، تغییر کرده و یا به عبارت دقیق تر مدوله می شود. برای آشنایی بیشتر با مخابرات نوری و شکل گیری فیبر نوری آشنایی با تاریخچه این تکنولوژی جالب توجه خواهد بود.

مرسدس بنز 2014

مرسدس بنز 2014

جدیدترین مدل مرسدس بنز SLS AMG سری Black در اتوشوی LA رونمایی خواهد شد. این مدل که اخیرا به سری Black پیوسته است، تاثیرگذارترین و خوش ساخت ترین عضو مجموعه است و در راستای ارتقای عملکرد و کاهش وزن اتومبیل های آن طراحی شده است. در زیر کاپوت آن یک موتور ارتقا یافته 6/2 لیتری 8 سیلندرv شکل نهفته است. نیروی تولیدی آن 39 اسب بخار افزایش یافته و به 622 اسب بخار رسیده است. محدوده دور موتور از 7200 دور در دقیقه به 8000 دور در دقیقه افزایش یافته است.