25 بهمن 1391

کاهش دما توسط کریستالها

کاهش دما توسط کریستالها

کریستالها به کمک الکترونیک آمدند محققان دانشگاه کارنگی راهی موثر جهت خارج کردن گرما با استفاده از کریستالها کشف کرده اند. کریستالها میتوانند حتی در ابعاد نانومتری گرما را پمپ کنند و یا اینکه آن را از ساختار خارج کنند، در نتیجه این ساختارها میتوانند به منظور جلوگیری از افزایش بیش از حد دما در چیپ های کامپیوتر و یا حتی ذوب شدن قطعات در مدارهای الکترونیکی که یکی از محدودیتهای اساسی برای افزایش سرعت پردازش در کامپیوترهاست، مورد استفاده قرار بگیرند. نتایج این تحقیق در ژورنال Physical Review Letters به چاپ رسیده است.

رونالد کوهن سرپرست این پروژه به همراه همکارانش شبیه سازی هایی بر روی کریستالهای فروالکتریک-موادی که در غیاب میدان الکتریکی دارای قطبی شدگی یا پلاریزاسیون هستند- انجام داده اند. پلاریزاسیون الکتریکی در این مواد میتواند تحت تأثیر یک میدان الکتریکی خارجی معکوس شود. بر اساس یافته های دانشمندان اعمال یک میدان الکتریکی میتواند منجر به تغییر محسوس دما شود، این پدیده به نام الکتروکالوریک شناخته میشود و از دهه 1930 شناخته شده است.
اگرچه مدت زمان زیادی از کشف این پدیده در دهه 1930 میلادی میگذرد اما تا کنون مورد پژوهش قرار نگرفته بود. دلیل این امر استفاده محققین از موادی با دمای حالت گذار بالا بوده است. دمای حالت گذار به دمایی گفته میشود که در آن برخی از خواص فیزیکی مواد دچار تغیرات ناگهانی، از جمله تغییر در ساختار کریستالی ماده، و یا تغییراتی که منجر به ایجاد خاصیت ابررسانایی در ماده است میشود.بر اساس یافته این تیم تحقیقاتی، تأثیر مشاهده شده زمانی قابل ملاحظه خواهد بود که دمای محیط اطراف بالاتر از دمای حالت گذار باشد، در نتیجه در این تحقیق از موادی با دمای گذار پایین استفاده شده تا دمای محیط اطراف برای آن ماده به آسانی بالای دمای حالت گذار برسد.
فروالکتریکها در دمای بالاتر از دمای گذار به مواد پاراالکتریک تبدیل میشوند، یعنی به موادی تبدیل میشوند که در غیاب میدان الکتریکی خارجی دارای هیچگونه پولاریزاسیونی نیستند.
پروفسور کوهن به همراه همکارانش در این پروژه با شبیه سازی دینامیک مولکولها در ابعاد اتمی با دنبال کردن رفتار اتمها در ماده لیتیوم نایوبیت که یک ماده فروالکتریک است بر اساس دما و میدان الکتریکی، به این نتیجه رسیدند که این ماده دارای این قابلیت است که با اعمال میدان الکتریکی، تغییر دمای قابل ملاحظه ای در محیط پیرامون خود ایجاد کند.

< <
آخرین های : تازه های تکنولوژی
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10  چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

10 چیزی که آرزو داریم روزی اختراع شود

چیزهایی زیادی در این دنیا هست که ما دوست داریم صاحبش باشیم. داشتن تعدادی از آنها امکان پذیر است و برخی هم از آنها هم اختراع شده اند. اختراعات همیشه نیازمند ایده هستند. ایده هایی که فراتر از درک و تفکر همه انسان هاست. هیچکس داشتن WiFi را بر روی موبایلش پیش بینی نکرده بود درسته؟ اما اختراعاتی هستند که می توانند به طور کل زندگی تمام جهانیان را عوض کنند. در لیست ده تایی زیر مثال هایی زده ایم از چیزهایی که آرزو داریم اختراع شوند. اختراع بعضی از آنها امکان پذیر و برخی از آنها فقط یک رویا است.

9 اختراع برتر چینی ها

9 اختراع برتر چینی ها

امروزه ، در حالیکه به نظر می رسد هر چیزی در چین ساخته شده ، بسیار ساده است باور کنیم این کشور تنها محصولات ارزان و بی کیفیت را تولید می کند. به هر حال ، شاید بسیاری بر این باورند اما واقعیت اینجاست که چینی ها مسئول بسیاری از اختراعاتی هستند که به تاریخ کمک کرده است که قابلیت اجراء و راحتی کاربرد آنها را به نمایش بگذارد. بدون پیشرفت ایجاد شده توسط چینی های باستان ،تکنولوژی و فرهنگ در طول قرن های زیادی برای رسیدن به جایگاه کنونی اش بی نتیجه بوده است. بنابراین ، بیایید بیشتر در مورد اکتشافات تاثیر گذار"ساخته شده در چین" بدانیم.

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

مدل جدید تلویزیون هوشمند سامسونگ رونمایی شد

شرکت الکترونیکی سامسونگ کره جنوبی در اقدامی برای محکم کردن جایگاه و پیشتازی خود در بازار تلویزیون های هوشمند و وسایل الکترونیکی، سه شنبه اقدام به رونمایی از طیف وسیعی از مدلهای جدید و پیشرفته تلویزیون های مجهز به اینترنت نمود تا در شرایط رکود اقتصاد جهانی همچنان پیشتاز در این عرصه باشد.

مرسدس بنز 2014

مرسدس بنز 2014

جدیدترین مدل مرسدس بنز SLS AMG سری Black در اتوشوی LA رونمایی خواهد شد. این مدل که اخیرا به سری Black پیوسته است، تاثیرگذارترین و خوش ساخت ترین عضو مجموعه است و در راستای ارتقای عملکرد و کاهش وزن اتومبیل های آن طراحی شده است. در زیر کاپوت آن یک موتور ارتقا یافته 6/2 لیتری 8 سیلندرv شکل نهفته است. نیروی تولیدی آن 39 اسب بخار افزایش یافته و به 622 اسب بخار رسیده است. محدوده دور موتور از 7200 دور در دقیقه به 8000 دور در دقیقه افزایش یافته است.

فیبر نوری

فیبر نوری

مخابرات نوری روشی است که در آن اطلاعات توسط پالس های نوری توسط فیبر نوری از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می یابند. در این روش امواج نوری که در واقع امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا هستند توسط اطلاعاتی که می خواهیم منتقل شوند، تغییر کرده و یا به عبارت دقیق تر مدوله می شود. برای آشنایی بیشتر با مخابرات نوری و شکل گیری فیبر نوری آشنایی با تاریخچه این تکنولوژی جالب توجه خواهد بود.