7 بهمن 1391

10 اصل اولیه برای عکاسان

10 اصل اولیه برای عکاسان

مردمی که دوربین دستشان می گیرند نه فقط عکس های جذابی می گیرند بلکه دیگران را نیز مشتاق می سازند که شاید بتوانند عکس های جالبی بگیرند. عکاسی دانش پیچیده ای دارد نه تنها به دلیل جنبه های تکنیکی اهمیت دارد، بلکه از نظر روان شناسی، بیولوژیکی و جنبه های فیلسوفانه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در مقاله ای که پیش رو دارید موضوعاتی مطرح خواهد شد که به مردم عادی اجازه می دهد عکاس خوبی شده یعنی همان چیزی که «احساسات قلبی» یک «شات عالی» نامیده می شود.

البته در تکنیک های عکاسی حال حاضر پیشرفت های زیادی حاصل شده است، ابزارهای زیادی وجود دارد که به ما اجازه می دهد نوردهی مفید، میزان نور را پیدا کنیم، اما این بدین معنی نیست که بدون فکر فقط روی یک دکمه فشار بیاورید. به همه چیز باید نگاه خاص داشته باشید و دوربین باید یک وسیله در دستتان باشد، در این وضعیت می توانید عکسی بگیرید که درخور توجه باشد. درغیر این صورت عکسی می اندازید که از نظر تکنیک های عکاسی صحیح است اما به کلی فاقد روح است.

اصل 1- Think about the brain به ذکاوت فکر کنید.
همیشه سعی کنید از دید یک تماشاچی به عکستان نگاه کنید کسی که کار شما را ارزیابی می کند. این حقیقت وجود دارد که دوربین در نقش چشمان شما به طرز کاملا متفاوتی کار می کند. آنچه شما قبلا دیده اید با آنچه در عکس می بینید کاملا متفاوتند.حال مثالی برایتان می آورم: ما از بدو تولد به بدنمان عادت کرده ایم اینکه چگونه از دست ها، پاها و چشم هایمان استفاده کرده اما به لحظه ای که از آنها استفاده می کنیم فکر نکردیم همه چیز اتوماتیک اتفاق می افتد. اما وقتی یک نفر دوربین در دستش می گیرد واضح است که این فرد عکاس است اما اینکه دیگران را تحت تاثیر بگذارد کار سختی است. ما فقط به دوربینمان خو نگرفته ایم، شاید بدانیم که چگونه کار می کند اما آن را حس نکرده ایم. عکس های خوب تنها زمانی به دست می آیند که دست ها و  چشم های شما با دوربین یکی شوند.
برای اینکه عکاس خوبی بشوید لازم است قدمی فراتر بگذارید و دوباره به اصول عکاسی فکر کنید. یک عکس خوب با بیننده ها حرف می زند احساسات را برمی انگیزاند و ما را مجبور به فکر کردن می کند.


اصل2: عکس های خود را به نمایش بگذارید.
در قرن نوزده و اوایل قرن بیستم آثار هنری در پاریس به نمایش گذاشته می شد. تعداد زیادی موزه، نمایشگاه و مغازه باز می شد حتی قبل از اینکه هنرمندان و عکاسان جوان فرصت داشته باشند. نمایش آثار هنری شاید یکی از مهم ترین اتفاقات در طول زندگی هنر بوده باشد. فرض کنید که شما هنرمندی نابغه هستید که استعدادهایتان از تمام هنرمندان و عکاسان زمان حال و گذشته بیشتر است، تا زمانیکه دیگران کارهایتان را نبینند و یا به آنها علاقه مند نشوند در گمنامی باقی خواهید ماند.بنابراین یک بار که یاد گرفتید چگونه عکس بگیرید احساس قدرت می کنید با استفاده از فرصت هایی که دنیای مدرن بهمان می دهد البته ما در مورد آنها در اینترنت صحبت می کنیم. Flickr, DevianArt   و  منابع دیگر تمام به عکاسان و هنرمندان کمک می کنند کارهایشان را به نمایش گذاشته و شناخته بشوند.  سپس بعد از مشهور شدن در دنیای مجازی وقت برگزاری نمایشگاههای رسمی فرا می رسد.


اصل3: از دست دوربین های اسباب بازی خلاص شوید.
نگاه کنید ببینید دوربین کوچکتان چقدر کیفیت دارد، آیا آخرین نمونه در دنیای بزرگ تکنولوژی است! به اندازه ده مگاپیکسل؟ پس پول هایتان را خرج کنید تا بتوانید عکس های بهتری بگیرید.
به هرحال اینکه ظاهر دوربین زیبا باشد اصلا مهم نیست آن را به فرزندانتان یا یک خویشاوند بدهید یا بفروشید.دوربین شما باید حسابی باشد، یک وسیله برای حرفه ای ها. ممکن است درابتدا تمام کارکردهای دوربینتان را ندانید اما باید یاد بگیرید با این ابزار حرفه ای کار کنید. بله درسته این دوربین ها گران قیمت هستند و به دلیل اندازه بزرگشان کار کردن با آنها خیلی راحت نیست. اما حقیقت این است که با یک ابزار حرفه ای می توانید هنرمند حرفه ای شوید.


اصل4: لزوم استفاده از سه پایه
دلتان نمی خواهد یک سه پایه دنبال خودتان بکشید؟ خوب شما یک بچه 9 ساله نیستید و یک سه پایه زیاد برایتان سنگین نیست.. به طور کلی اگر می خواهید عکس های عالی بگیرید، باید یک سه چایه حرفه ای برای دوربین های حرفه ای بگیرید.. و اگر شما می خواهید یک تصویر زیبا از غروب یا طلوع داشته باشد داشتن سه پایه بسیتر مهم است. تنهای سه پایه می تواند دوربین را در موقعیت درست قرار دهد. سه پایه از گرفتن تصویر لرزان جلوگیری می کند و اگر می خواهید یک عکس واقعا عالی داشته باشید بهتر از دست های شما عمل می کند.


اصل5: شناختن امپرسیونیست
برای گرفتن عکس های خوب شما تنها می توانید تکنیک های عکاسی را فرا بگیرید. اما برای گرفتن عکس های زیبا و جالب توجه  باید آثار هنرمندانی چون مونه، رنوار و دگا را خوب بررسی کنید. تمام آنها شهرتشان به خاطر تکنیک های نقاشی است که خودشان خلق کرده اند. رنگ های روشن، پرسپتکتیو غیرمعمول باعث مشهور شدن آنها شده (البته دلیل اصلی هنوز هم استعداد و توانایی کار سخت است). شما هم تلاش کنید و مثل امپرسیونیست ها احساس کنید، مثلا فریم هایی بگیرید که در رنگ های روشن کمی اغراق شده باشد و از زاویه های جالب استفاده کنید. موضوع اصلی سبک امپرسیونیسم و هر سبک دیگری در نقاشی این است که بیننده را مجبور به تفکر می کند تا به خیالاتش و حتی گاهی اوقات به ضمیرناخودآگاهش برسد. سعی کنید از عناصر امپرسیونیسم در کارهایتان استفاده کنید و آن وقت خواهید فهمید این عکس ها چرا یا عکس های معمولی متفاوتند.


اصل 6: شیوه HDR را فراموش نکنید
HDR؟ HDR دیگر چیست؟ آن مخفف High Dynamic Range است. از نظر ظاهری این عکس ها روشن و شاداب به نظر می رسند. افراد مبتدی به ندرت می توانند عکس های HDR خوب بگیرند. معمولا نتیجه کارشان عکسی زیادی روشن، سورئال و کمی هم ترسناک می شود. برای داشتن عکس های خوب به این سبک نیاز به تمرین طولانی مدت و انتخاب تنظیمات درست است. عکاسان زیادی هم از نرم افزار برای ساختن چنین عکس های استفاده می کنند که این نرم افزار هم بیشتر فوتوشاپ است. بعضی وقتها هم با استفاده از کامپیوتر به سادگی می توانید عکس های جالبی بسازید. پس نه HDR را فراموش کنید و نه نرم افزارهای کامپیوتری را.


اصل7: دوربین همیشه همراهتان باشد
بهترین عکس ها را وقتی که در انتظار گرفتن یک عکس خوب هستید را نمی گیرید، بلکه وقتی که در انتظار چیزی نیستید صحنه های زیبایی را خواهید ساخت. یک تصادف در خیابان، یک گربه خوابیده، یک دختر زیبا که در وسط جمعیت شکلک در می آورد، همه چیزهایی هستند که همه روزه می بینیم (خوب به محل زندگی تان هم بستگی دارد)، پس به همین خاطر می گوییم دوربین همراهتان باشد. درجستجوی فرصتی باشید که حداقل در یک روز یک عکس خوب بگیرید. اهمیتی ندهید که سوژه مهم باشد، فقط باید ایده ناب و خلاقانه باشد.اصل8: یک بچه کوچک بشوید
برای اینکه یک استاد واقعا خوب در عکاسی بشوید، باید مثل یک بچه کوچک باشید که به سادگی مرزهای بین واقعیت و خیال را درمی نوردد. تنها افرادی با دنیای درونی غنی از خیال پردازی هنرمندانه می توانند چیزهای خارق العاده ای را در لحظه های روزمره زندگی مان ببینند.یاد بگیرید رویاپردازی کنید، جزء به جزء بهش فکر نکنید، جایی که مرز واقعیت و تخیل است- در پرواز خیال همیشه لزومی به عقل گرایی و احساسات متعارف نیست. به ربات ها هم می توان برای تنظیم نوردهی مناسب، زاویه دوربین و تمام تکنیک های دوربین برنامه داد. اما ربات ها (حداقل در آینده نزدیک) هرگز نمی توانند عکس های هنری بگیرند و نمی توانند از واقعیت ملال آور یک لحظه زیبا را شکار کنند.


اصل9 : یاد بگیرید نقاشی کنید
چرا؟ با این ایده احمقانه به کجا قراره برسم؟ خواننده ها حتما تعجب کردند. درحقیقت اگر واقعا می خواهید هنرتان را به جلو ببرید و یک چیز جادویی خلق کنید باید نقاشی کردن را یاد بگیرید. منظور من ویرایش گرافیگی و فوتوشاپ نیست، اگرچه آنها هم لازم نیست اما ما از کاغذ و مداد معمولی حرف می زنیم.وقتی که نقاشی می آموزید، جهان را از بخش غیرمنتظره آن به روی دیگران باز می کنید. در حقیقت کاری می کنید مردم چیزی که همیشه جلوی رویشان بوده و به آن توجه نمی کردند را با دیدی جدید ببینند.


اصل10: اشتباه کنید
بله از اشتباه کردن نترسید، تا جایی که امکان دارد اشتباه کنید. هرچه بیشتر اشتباه کنید استاد بهتری می شوید. این یک حقیقت قبول شده است. از دیگران بخواهید کارهایتان را درک کنند و آنها را در معرض تماشای عموم بگذارید (خواه در نمایشگاه یا در اینترنت). نقد کردن، فاکتور مهمی در حرفه ای شدن است، پس هرگز وقتی کسی از کارتان ایراد می گیرد ناراحت نشوید.


< <
آخرین های : کاشانه
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
چگونه گل و گیاه در داخل خانه پرورش دهیم؟

چگونه گل و گیاه در داخل خانه پرورش دهیم؟

پرورش دادن گل و گیاه در داخل خانه می توانند ابعاد تازه ای به آشپزی شما داده و فرصتی برای صرفه جویی در هزینه های خانگی شما داشته باشد. برخی افراد فکر می کنند که پرورش گیاه در داخل خانه تنها برای افرادی میسر است که دارای فضای زیاد در خانه باشند اما این درست نیست. حتی اگر شما در آپارتمانی زندگی می کنید که هیچ فضای بیرونی ندارد هم می توانید گل و گیاه خود را پرورش دهید.

7 چیزی که مردان آرزو می کنند زنها بدانند!

7 چیزی که مردان آرزو می کنند زنها بدانند!

کمدین معروف دین کوک فقط بامزه و جذاب نیست. او به قدری زیباست که در قلب ها نفوذ می کند و زمانیکه در یک رابطه قرار می گیرد بسرعت اغوا می شود. ما از او خواهش کردیم که به ما بگوید در ذهن مردها چه می گذرد.

5 استفاده عجیب از سیر که تاکنون نمی دانستید!

5 استفاده عجیب از سیر که تاکنون نمی دانستید!

ترکیبات فعال در سیر با اسید آراشیدونیک تعامل داشته یک اسید چرب امگا در گوست وابسته با پسوریازیس ایجاد می کند. روغن سیر می تواند مستقیما روی نواحی با دوبار استفاده در روز تاثیر بگذارد.

5 مدل طراحی جالب برای گل و  گیاه منزلتان

5 مدل طراحی جالب برای گل و گیاه منزلتان

طرح هایی که می بینید چیزی بیش از گلدان های معمولی است که در منزلتان می گذارید. آنها هوشمندانه، با اهداف چندگانه و واقعا غیرعادی هستند. این وسایل به منظور رشد گیاهان و حفاظت از آنها طراحی شده اند یا یک طرح غیر معمول و جذاب دارند که فورا توجه ما را به خود جلب می کند.

طریقه  رنگ کردن تخم مرغ های نوروز با پوست پیاز

طریقه رنگ کردن تخم مرغ های نوروز با پوست پیاز

می خواهیم یک روش رنگ کردن تخم مرغ با پوست پیاز را برای شب عید آموزش دهیم که برای تزئین هم از برگ های سبزیجات مثل ریحان استفاده خواهیم کرد...