25 آبان 1393

چرا روزهای اول هفته احساس کلافگی می کنیم؟

چرا روزهای اول هفته احساس کلافگی می کنیم؟

آیا می دانستید که خوابیدن تا دیروقت در روزهای تعطیل آخر هفته می تواند خواب شما را دچار اختلال کند و حال و حوصله را از شما بگیرد؟


آیا می دانستید که خوابیدن تا دیروقت در روزهای تعطیل آخر هفته می تواند خواب شما را دچار اختلال کند و حال و حوصله را از شما بگیرد؟ حتی اسمی هم برای این حالت پیدا شده: تاخیر جت اجتماعی!

بنابر نظر متخصص خواب و مدیر بیمارستان اختلالات خواب نیویورک شلبی فردمن هریس، این تاخیر جت اجتماعی بسیار شایع است.در واقع این مسئله یک اختلال خواب نیست که مردم را به خاطرش به کلینیک بکشاند، اما براحتی متوجه می شویم که این مردم آنهایی نیستند که هر روز زمان مشخصی از خواب بیدار می شوند.
این مسئله با یک تعریف مشخص می شود: بیدار ماندن تا ساعات پایانی شب های تعطیل و خوابیدن تا ظهر در روزهای بعد می تواند ساعت بدن ما را از نظم همیشگی خود منحرف کند .هر چقدر شما بتوانید ساعات خواب بدن خود را متعادل نگاه دارید و حتی آن را در تعطیلات آخر هفته هم حفظ کنید بدن و روان شما سالم تر خواهد ماند.


همه اینها به این خاطر اتفاق می افتد که ما ریتم ساعت داخلی بدن   و ساعات خواب و بیداری مان را از دست می دهیم.ماندن در تخت خواب هم همان اثر را دارد.شما شبهای تعطیل آخر هفته را دیر می خوابید و ساعت بدن تان را در زمان متفاوتی قرار می دهید .
وقتی اولین شب تعطیلی فرا می رسد ، زمانیکه بدن تان به ساعات خواب و بیداری همیشگی اش نزدیک تر است برنامه همیشگی خود را در پیش بگیرید و همان ساعت همیشگی بخوابید و از دیر خوابی های مخصوص تعطیلات پرهیز کنید. شما در تعطیلات غذاهای متفاوتی می خورید ، تحرکات متفاوتی دارید و بیدار ماندن بیش از ساعت همیشگی بدن تان را به خطر می اندازد.
در اینجا چند پیشنهاد داریم که شما را از سردرگمی در روز اول هفته و پریشانی در به خواب رفتن در شب آخر تعطیلات رها خواهد کرد:1-در طول هفته و قبل از خوابیدن با فکری راحت بخوابید.
با فکر وام و قرض و ... در تعطیلات به رختخواب نروید.اگر در طول هفته خوب می خوابیدید بااین راه در تعطیلات راحت تر  به خواب خواهید رفت.

2- یک چرت کوتاه بزنید. اگر شب پیش دیر وقت به رختخواب رفته اید، می توانید در طول روز یک چرت کوتاه بزنید تا دوباره شاداب شوید. باید این چرت کوتاه را طوری تنظیم کنید که قبل از ساعت 2 بعد از ظهر باشد. و این مدت را به تنها 20 دقیقه محدود کنید چرا که خواب شبانه برایتان مشکل ساز خواهد شد.3-دو روز تعطیل آخر هفته را نخوابید!
ما می دانیم که این تنها فرصت شما برای استراحت است.بله، میتوانید صبحها یکی دو ساعت دیرتر بیدار شوید اما اگر بخواهید در هر دو روز تعطیل آخر هفته تا دیروقت بیدار بمانید و تا دیروقت هم بخوابید مشکل را به بدن خود دعوت کرده اید.از شنبه آن هفته به سختی می توانید ساعت بدن تان را به ریتم قبلی خود برگردانید.

4- تحرک داشته باشید. ورزش کردن به شما کمک می کند که بعد از یک شب انرژی خوبی داشته باشید پس خود را مجبور کنید که به باشگاه بروید و یا بعد از بیدار شدن پیاده روی کنید.به این ترتیب بعد از صبحانه دیگر میل به خوابیدن زیر پتو را نخواهید داشت.5-حمام آفتاب بگیرید: هر چقدر می توانید در طول روز حمام آفتاب بگیرید.پرده ها را کنار بزنید، کنار پنجره باز صبحانه تان را بخورید و تمام درهای خانه را باز کنید.نور به شما کمک می کند که بدن تان ریتم خود را بدست آورد و سطح هورمون شما متعادل شده،  شما احساس آرامش کنید.

6-برای نوشیدن یک شب را انتخاب کنید. بهتر است بجای انتخاب دو شب برای نوشیدنی مورد نظر خود یک شب را انتخاب کنید.این نوشیدنی ها خواب شما را دچار اختلال می کند و شما برای به خواب رفتن و بیدار شدن دچار مشکل بزرگی خواهید شد.

7- بعد از ساعت 2:00 بعد از ظهر از نوشیدنی های پرکافئین دوری کنید: حتما تا بحال می دانستید که نوشیدن قهوه بهترین راه برای بیدار ماندن است  ، بله درست فکر کرده اید اما شاید این راه حل خوبی برای تمام روز نباشد.از نوشیدن قهوه و کافئین بعد از ساعت 2 بعد از ظهر خودداری کنید چرا که در خواب شبانه شما مشکل ایجاد می کند.


حرف آخر:
هیچ کس از شما انتظار ندارد که زندگی اجتماعی تان را نادیده بگیرید، و یکی دو ساعت زودتر خوابیدن در شب های آخر هفته به آن وحشتناکی ای که شما فکر می کنید نیست. اما اگر کسی شب های جمعه برای به خواب رفتن مشکل داشته باشد یا در هفته شب ها دیر به خواب برود، باید برای بیداری خود یک زمان مشخص در نظر بگیرد.زمان به خواب رفتن بسیار مهم است اما بیدار شدن در راس یک ساعت مشخص از آن هم مهم تر است.
< <
آخرین های : ورزش و سلامت
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
8 روش برای سوزاندن سریع چربی های شکم

8 روش برای سوزاندن سریع چربی های شکم

اگر داشتن شکمی 6 تکه کار راحتی بود تقریباً همه اندامی خیره کننده داشتند. برای اینکار ، فقط داشتن تلاش کافی نیست ، بلکه شما باید بدانید که چطور اینکار را انجام دهید.هدف ما این است که روش های درست را به شما آموزش دهیم و در آخر می بینید که چه اندام خیره کننده ای دارید. در اینجا از اطلاعات آقای مایک جکسون استفاده می کنیم تا به شما یاد دهیم چگونه از دست کالری های اضافه و چربی های سمج خلاص شوید.

20 روش برای سوزاندن 200 کالری

20 روش برای سوزاندن 200 کالری

سوزاندن کالری فقط در این نیست که ما به شدت ورزش کنیم و خود را در ورزش غرق کنیم. البته این درست است که برای کاهش وزن ، باید غذای سالم مصرف کرد و فعالیت فیزیکی بدن را افزایش داد ، اما انجام این کارها صرفاً شامل انجام تمرینات ورزشی کسل کننده نیست.

راههای طلایی برای داشتن شکمی صاف و زیبا

راههای طلایی برای داشتن شکمی صاف و زیبا

اگر نگران این هستید که چرا تمرینات ورزشی روی اندامتان اثری ندارد ؟ شاید نکته ای را جا انداختید .در ابن مقاله چند راه ساده برای اثر بخشی بهتر برای شما تهیه کردیم...

ورزش های مناسب شکمی برای افرادی که دچار کمردرد هستند

ورزش های مناسب شکمی برای افرادی که دچار کمردرد هستند

کمر درد نباید جلوی ورزش شما را بگیرد به خصوص ورزش های شکمی که کمردرد را افزایش می دهند. طبق تحقیقات مرکز سلامت دانشگاه میشیگان ، تقویت عضلات شکم راهی زیرکانه برای فرم دادن شکم و کاهش فشار و دردهای کمر است . ورزش های شکمی مثل دراز و نشست به افراد این امکان را می دهد که با ورزش ،کمر دردشان را کاهش دهند.

بدون ورزش و گرفتن رژیم  لاغر شوید..!

بدون ورزش و گرفتن رژیم لاغر شوید..!

نیازی به ورزش و گرفتن رژیم های طاقت فرسا نیست!! تنها بوسیله دنبال کردن این راه ها سالم و تندرست و خوش اندام بمانید