4 تیر 1393

با این 10 کار به چشمانتان آسیب می رسانید

با این 10 کار به چشمانتان آسیب می رسانید

مطمئنا مادر شما هم همیشه از نزدیک تلویزیون نشستن منعتان می کرده است، اما این تنها کاری نیست که به چشمان شما صدمه می زند....

مطمئنا مادر شما هم همیشه از نزدیک تلویزیون نشستن منعتان می کرده است، اما این تنها کاری نیست که به چشمان شما صدمه می زند.

1. استفاده نکردن از عینک آفتابی
یادتان می آید زمانی اندرسون کوپر Anderson Cooper  یک تکه وصله روی چشمش زده بود؟ چشم های او در هنگام جت اسکی در ماموریت «60 دقیقه ای» در پرتقال دچار آفتاب سوختگی شد، و اگرچه اودر واقع بینایی اش را از دست نداد اما درحالیکه حالش خوب شد، آن وصله را روی چشمانش زد تا از آنها محافظت کند. اگر نمی خواهید چنین اتفاقی برایتان بیفتد همیشه کلاه نقاب دار یا با لبه های پهن استفاده کرده و مطمئن شوید که از اشعه ورابنفش محافظت می شوید (به دنبال نشانگر مخصوص مخافظت 100 درصد از UV خورشید باشید). قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید شبکیه چشم را خراب کرده و خطر تار شدگی دید چشم را زیاد می کند. نور خورشید همچنین احتمال بالا رفتن سرطان پوست در قسمت پلک چشم را افزایش می دهد.
تابش نور خورشید نیز می تواند سبب التهاب قرنیه در اثر تابش اشعه فرابنفش شود- یعنی آفتاب سوختگی در قسمت بیرونی قرنیه (بخش شفاف بیرونی چشم)- که اگر در حین اسکی یا حتی آفتاب گرفتن و برنزه کردن عینک محافظ نداشته باشید برایتان اتفاق می افتد. این هم مثل آفتاب سوختگی آرام آرام اتفاق می افتد و با درد و تاری دید همراه است و بعد از چند ساعت اشک ها سرازیر می شود.
2. استفاده بیش از حد از قطره های چشمی
قطره های چشمی که برای از بین بردن قرمزی چشم استفاده می شوند، به دلیل اینکه موقتا رگ های خونی را منقبض می کنند باعث بهتر شدن چشم می شوند، اما این التهاب دوباره بازمی گردد. بعد از چند ساعت عملکرد قطره متوقف می شود و رگ های خونی گشادتر شده و حتی نسبت به قبل قرمز تر می شوند.

3. درمان نادرست خشکی چشم
حدود 3.5 میلیون نفر از زنان و 1.5 میلیون نفر از مردان در آمریکا از خشکی چشم در حد متوسط تا شدید رنج می برند. برای این افراد معمولا قطره های روان کننده در ظرف هایی با محافظ تجویز می شود و استفاده خیلی زیاد از آنها قطعا باعث سوزش چشم ها می شود. استفاده از بسته های اشک های مصنوعی اگرچه هزینه بر است، اما اگر قرار است بیش از چهار بار در روز از آنها استفاده کنید بهتر از قطره است. اگر چشم هایتان دچار خارش می شود، قطره هایتان را در یخچال نگهداری کنید. سردی آنها باعث می شود حساسیت به خارش در چشمانتان برطرف شود. از مالیدن چشمهایتان که دچار خشکی است نیز خودداری کنید و از دستگاه های مرطوب کننده هوای خانه استفاده کنید تا رطوبت خانه حفظ شود.

4. خیره شدن طولانی مدت به صفحه مانیتور یا تلویزیون
پلک زدن کمک می کند رطوبت در تمام چشمتان توزیع شود. اما وقتی شما به صفحه مانیتورتان زل زده اید، کمتر از مواقع عادی پلک می زنید. شما در هر دقیقه باید بین 12 تا 15 بار پلک بزنید. پس نشستن پشت کامپیوتر معمولا بدین معنا است که به اندازه کافی پلک نمی زنید. در این حالت اشک هایتان تبخیر می شود و دیدتان تارتر شده و درنتیجه چشمتان دچار سوزش می شود. خواندن هر متنی در فاصله های زمانی طولانی مدت باعث می شود زیادی از چشمانتان کار بکشید، پس اگر به مانیتور نگاه می کنید یا کتاب می خوانید  هر چند دقیقه یکبار به یک جای دورتر نگاه کنید.  یک دلیل برای اینکه زمان نگاه کردن بر صفحه مانتیور را کاهش دهید: در اطلاعات جدید اظهار شده که نگاه کردن به صفحه های کوچک مثل صفحه موبایل باعث شدت بخشیدن به مشکل نزدیک بینی می شود.

5. بی توجه بودن به لنزهای تماسی
هر روز از محلول تازه برای شستشوی لنزها استفاده کنید، هرگز آنها را به دهانتان نزنید یا با آب شستشو ندهید. تعداد زیادی از چشم پزشکان لنزها یکبار مصرف را توصیه می کنند. هیچ وقت با لنز در چشمتان به حمام، جکوزی، استخر یا دریا  نروید. برای اینکه مطمئن باشید چشمانتان اکسیژن کافی دریافت می کند، هیچ وقت نباید با لنز بخوابید. همچنین بدون مراجعه به متخصص چشم و دستور او برای تجویز لنز مناسب لنز نگیرید. درغیر این صورت ریسک ابتلا به عفونت چشمی وجود دارد. اگر لنزهای تماسی شما مثل یک کاسه نرم کاملا جذب چشمتان می شود، پس در حین خارج کردن ممکن است خراش های بسیار ریزی ببیند که همین خراش ها محل ورود باکتری های مضر هستند.
6. استفاده از وسایل آرایش کهنه و خوابیدن با آرایش
با دور انداختن لوازم آرایش خود بعد از سه ماه از ورود باکتری به چشم  و ابتلا به عفونت دوری کنید. و همیشه قبل از خواب آرایش را از روی چشم و صورت خود پاک کنید.

7. استفاده نکردن از عینک های محافظ
عینک های خود را فقط برای زمان شنا پنهان نکنید. اگر برای باغبانی به بیرون خانه رفته اید، یا در حال تعمیرات خانه هستید، این عینک ها را برای جلوگیری از پرش تراشه ها داخل چشم تان استفاده کنید، چون این تراشه ها می تواند سبب خراش در قرنیه شود. همچنین برای هرکسی که نزدیک شماست خصوصا بچه ها نیز عینک محافظ بزنید.
8. سیگار کشیدن
شما به خاطر خیلی دلایل نباید سیگار بکشید، اما اینجا دلیل دیگری برایتان می آوریم: چون سیگار ریسک بیماری آب مروارید و  macular degeneration بالا می برد (نوعی بیماری که نتیجه آن فساد پیش رونده شبکیه چشم است). سیگار همچنین توانایی بدن شما برای تهیه مواد مغذی کافی و اکسیژن برای بافت های بدن را خراب می کند.

9. اهمال کاری در معاینه های منظم چشم
برای معاینه چشم پیش چشم پزشک بروید- خصوصا اگر بیماریهایی از قبیل فشار خون بالا و دیابت دارید که چشمان شما را تحت تاثیر قرار می دهد. دیبات کنترل نشده حتی می تواند منجر به کوری انسان شود.
10. اهمیت ندادن به علائم بیماری
فکر نکنید که دیدن نقاط نورانی، درد، دید تار، قرمزی چشم، یا حساسیت به نور خودبخود از بین می رود. اگر دید شما حالت موج دار داشته و بعد تار می شود احتمالا در شبکیه چشم مشکل دارید. پس سریع پیش چشم پزشک بروید. تاخیر در درمان و تشخیص بیماری می تواند منجر به انجام جراحی های سخت و پیچیده شود.
< <
آخرین های : اخبار و تازه های پزشکی
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
بررسی گیاهان داروئی برای بارداری

بررسی گیاهان داروئی برای بارداری

خواه شما برای بارداری اقدام می کنید یا باردار هستید ، راه حل های گیاهی به علت قدمت شان مورد احترام و ایمن هستند. چندین گیاه دارویی به طور گسترده بوسیله ماماها توصیه می شود و برای استفاده در طول دوران بارداری ایمن و سالم تشخیص داده می شود. برخی دیگر بحث برانگیز هستند و هنوز در مورد استفاده از آنها شک و تردید وجود دارد. چهار گیاه زیر بهترین گیاهان دارویی در طول دوران بارداری به شمار می روند. بهتراست به میزان استاندارد از آنها استفاده کنید البته بستگی به وزن و قد و قامت خودتان دارد.

5 استفاده عجیب از سیر که تاکنون نمی دانستید!

5 استفاده عجیب از سیر که تاکنون نمی دانستید!

ترکیبات فعال در سیر با اسید آراشیدونیک تعامل داشته یک اسید چرب امگا در گوست وابسته با پسوریازیس ایجاد می کند. روغن سیر می تواند مستقیما روی نواحی با دوبار استفاده در روز تاثیر بگذارد.

5 قاعده کلی برای داشتن پوستی شفاف

5 قاعده کلی برای داشتن پوستی شفاف

بدون شک داشتن پوستی‌ سالم و شفاف از آرزوهای هر خانومیست.. این مقاله که بر اساس آخرین مقالات مجله پر طرفداره پوست و زیباییی Allure تهیه شده , ۵ قاعده اصلی‌ برای شفاف سازیِ پوست و درمان آکنه را به شما یاد میدهد....

پوستی زیبا با ماسک خیار

پوستی زیبا با ماسک خیار

پوست، علاوه بر زیبایی از ورود هرگونه آسیبی به اعضای داخلی و خارجی بدن محافظت می کند. حدود ۹۰درصد از وزن خیار را آب تشکیل می دهد و به این خاطر به عنوان یک خنک کننده به کار می رود.

چگونه بدون ورزش کالری بسوزانیم..

چگونه بدون ورزش کالری بسوزانیم..

اگرچه ورزش یکی‌ از راه‌های بسیار خوب برای سوزاندنِ کالری و تناسب اندام شما می‌باشد با این وجود راه‌های دیگری نیز برای سوزاندنِ چربی‌ اضافه بدن شما وجود دارد به عنوان مثال برخی‌ از مواد غذایی میتوانند تا حد زیادی با افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن شما به این پروسه کمک کنند ..