28 اسفند 1392

8 راه برای کم کردن ریسک ابتلا به سرطان سینه

8 راه برای کم کردن ریسک ابتلا به سرطان سینه

علامت روبان های صورتی در ماه اکتبر همه جا دیده می شود، اما سرطان سینه چیزی است که زنان باید هر ماه از سال بدان فکر کنند. تغییرات مثبت خیلی کمی وجود دارد که با آنها می توانید خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید.

علامت روبان های صورتی در ماه اکتبر همه جا دیده می شود، اما سرطان سینه چیزی است که زنان باید هر ماه از سال بدان فکر کنند. تغییرات مثبت خیلی کمی وجود دارد که با آنها می توانید خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید.

متخصصین تخمین می زنند از هر هشت زن متولد آمریکا یک نفر مبتلا به سرطان سینه باشد. شاید خود شما کسی را بشناسید که با این بیماری دست و پنجه نرم می کند. خیلی از چیزهایی که تولید سرطان سینه می کند در کنترل زنان نیست. و اما خیلی ترسناک است که در مورد یک بیماری بشنویم که سالانه نزدیک به 40000 زن را در آمریکا می کشد.
اما امیدهایی هم وجود دارد: بخشی از دلایل هم قابل کنترل هستند- دکترها آنها را فاکتورهای خطری قابل اصلاح و تعدیل می نامند. حالا با ایجاد تعداد کمی تغییرات مثبت می توانید خطر ابتلا به سرطان سینه را در خود کاهش دهید. نمی خواهم بهتان بگویم تمام این تغییرات فوق العاده راحت هستند، اما فکر می کنم شدنی باشند. و اگر لازم شد پزشکتان می تواند با کاردانی اش کمک کند این کارها را با موفقیت انجام دهید.

1. BMI خود را در محدوده سالم نگه دارید
سلول های چربی استروژن درست می کنند. هرقدر چربی بیشتری با خود حمل کنید، میزان استروژن در بدنتان بالاتر می رود. و میزان بالای استروژن خصوصا در زنان و بعد از سن یائسگی افزایش وزن زیادی را در پی دارد. البته صحبت کردن در مورد وزن کم کردن خیلی راحت تر از انجام دادنش است. اما این کار خصوصا در این دوره از زندگی ارزشش را دارد. پس حساب شاخص توده بدنی خود را نگه داشته و مطمئن شوید زیر 25 می ماند. حتی مقدار بسیار پایین بالای 25 نتایج منفی دارد. فرقی نمی کند مقدار BMI شما 28 باشد یا 30 یا 40، همه شان یکی است.
2. فعالیت داشته باشید
تحقیقات نشان می دهد که داشتن ورزش منظم در مقایسه با زنانی که فعالیت ندارند، تا 25 درصد خطر ابتلا به سرطان سینه را در کاهش می دهد. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند حداقل 150 دقیقه در هفته تمرینات ورزشی معمولی انجام دهید که این مثل سه بار رفتن به کلاس ایروبیک است. اما اگر نمی توانید به کلاس بروید ورزش های ساده مثل پیاده روی هم تاثیر مثبتی دارد. در تحقیقاتی که بر روی 73.615 نفر از زنان یائسه انجام شد مشخص شد کسانی که هفت ساعت در هفته- یک ساعت در هر روز- فعالیت های ورزشی سبک انجام می دادند،  در مقایسه با زنانی که فعالیت نداشتند 14 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه بودند.
یک خبر خوب هم بهتان بدهییم: حتما نباید با ورزش کردن لاغر شوید تا برایتان فایده داشته باشد. حتی زنانی که اضافه وزن دارند ولی ورزش می کنند کمتر به سرطان سینه مبتلا می شوند. اما قطعا اگر همراه با ورزش وزن بدنتان مناسب باشد باز هم از میزان این خطر کاسته می شود.

3. نوشیدن کمتر الکل
هرقدر بیشتر سراغ مشروبات الکلی بروید امکان ابتلا به سرطان سینه بیشتر می شود. تحقیقات هنوز ثابت نکرده که چرا الکل این ریسک را بالا می برد، اما واقعا این کار را می کند. مکانیزم آن مشخص نیست، اما زنانی که مشروب می خورند میزان بالاتر استروژن دارند. الکل کلسترول را افزایش می دهد، که تبدیل به استروژن می شود. نوشیدن حتی بیش از یک لیوان در روز برای سلامتی مضر است.

4. اگر بچه دار شدید خودتان به فرزندتان شیر بدهید.
یک خبر خوب برای فرزندتان و البته برای سلامتی سینه ها. هرقدر ماه های بیشتری به فرزندتان شیر بدهید احتمال کلی ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهید. به خاطر اینکه با ورزش و شیر دادن دوره های قاعدگی دیرتر شروع شده، دوره ها کوتاه تر شده و قاعدگی های کمتری خواهید داشت که این خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. و این باعث کاهش استروژن می شود.
به دنیا آوردن اولین فرزند در سنین پایین نیز  خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد، که البته کسی دلیلش را نمی داند. یک عقیده این است که با اولین بارداری سینه ها تغییرات برگشت ناپذیری دارند که آنها را در برابر مواد سرطان زا کمتر حساس می کند. این شاید به هورمون پرولاکتین تولید کننده شیر مربوط شود.

5. هورمون درمانی را در دوره های کوتاه تر برگذار کنید
مطالعات آغازین سلامت زنان نشان داد که ترکیب استروژن و پروژسترون احتمالا ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. اگر شما و دکترتان حس می کنید که به خاطر علائم یائسگی به درمان تعویض جایگزینی هورمونی نیاز دارید، پایین ترین دوز ممکن را برای کوتاه ترین زمان ممکن بگیرید. اگر جلوگیری از بارداری دارید، یادتان باشد مصرف قرص کمی این خطر را زیاد می کند، اما همین که مصرف قرص را قطع کنید به وضعیت قبلی خود برمی گردید.

9. به طور مرتب ماموگرافی بروید
اگرچه ماموگرافی از سرطان سینه پیشگیری نمی کند، اما با ماموگرافی احتمال درمان بیشتر است. چون بیماری در مرحله ای تشخیص داده می شود که امکان درمان وجود دارد. سرطان پستان اگر در اولین مرحله ابتلا تشخیص داده شود 90 درصد احتمال درمان شدن دارد، در مرحله دوم 80 درصد و در مرحله سوم این میزان به 60 می رسد.
انجمن سرطان آمریکا به زنان در آغاز دهه 40 زندگی توضیح می کند کمتر در معرض اشعه ایکس قرار بگیرند. اما همه زنان در معرض اشعه ایکس به سرطان مبتلا نمی شوند. پس چاره کار این است که با دکتر خود در مورد بهترین روش عکسبرداری متناسب با فاکتورهایتان مشورت کنید.

7. در مورد سابقه خانوادگی تحقیق کنید
چک کنید که آیا کسی در خانواده تان سرطان سینه یا تخمدان داشته یا نه- و فراموش نکنید حتی مردها هم  سرطان سینه می گیرند. اگر مشخص شد که حامل یک جهش موروثی هستید ( معروف با نام های BRCA1 و BRCA2) حتما باید آزمایش دهید. و اگر در سنین جوانی قفسه سینه تان با اشعه رادیواکتیو درتماس بوده- یکی از فاکتورهای خطر- با دکترتان در جریان بگذارید.

8. با دکتر خود دوست باشید.
دکتر می تواند در مورد سن، زمان اولین قاعدگی، تولد اولین فرزند و تاریخچه بستگان درجه یک شما بپرسد و با توجه به اینها احتمال در خطر بودن را بگوید. اگرچه دلیلش نامشخص است اما باید بگوییم زنان سفیدپوست بیشتر از سیاه پوستان قبل از یائسگی به سرطان سینه مبتلا می شوند. از دکترتان بخواهید از شما تست بگیرد و آن را برایتان توضیح دهد. او شاید پیشنهاد دهد آزمایش های خاص دیگر یا عکس برداری هم داشته باشید. مهم ترین کاری که با دکتر خود انجام می دهید این است که فاکتورهای خطر قابل اصلاح را کم کنید. وزن متناسب خود را حفظ کنید، تا جایی که می توانید فعالیت داشته باشید، و نوشیدنی های الکلی را یا حذف کنید یا محدود به یک لیوان در روز بکنید.
< <
آخرین های : ورزش و سلامت
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
8 روش برای سوزاندن سریع چربی های شکم

8 روش برای سوزاندن سریع چربی های شکم

اگر داشتن شکمی 6 تکه کار راحتی بود تقریباً همه اندامی خیره کننده داشتند. برای اینکار ، فقط داشتن تلاش کافی نیست ، بلکه شما باید بدانید که چطور اینکار را انجام دهید.هدف ما این است که روش های درست را به شما آموزش دهیم و در آخر می بینید که چه اندام خیره کننده ای دارید. در اینجا از اطلاعات آقای مایک جکسون استفاده می کنیم تا به شما یاد دهیم چگونه از دست کالری های اضافه و چربی های سمج خلاص شوید.

20 روش برای سوزاندن 200 کالری

20 روش برای سوزاندن 200 کالری

سوزاندن کالری فقط در این نیست که ما به شدت ورزش کنیم و خود را در ورزش غرق کنیم. البته این درست است که برای کاهش وزن ، باید غذای سالم مصرف کرد و فعالیت فیزیکی بدن را افزایش داد ، اما انجام این کارها صرفاً شامل انجام تمرینات ورزشی کسل کننده نیست.

راههای طلایی برای داشتن شکمی صاف و زیبا

راههای طلایی برای داشتن شکمی صاف و زیبا

اگر نگران این هستید که چرا تمرینات ورزشی روی اندامتان اثری ندارد ؟ شاید نکته ای را جا انداختید .در ابن مقاله چند راه ساده برای اثر بخشی بهتر برای شما تهیه کردیم...

ورزش های مناسب شکمی برای افرادی که دچار کمردرد هستند

ورزش های مناسب شکمی برای افرادی که دچار کمردرد هستند

کمر درد نباید جلوی ورزش شما را بگیرد به خصوص ورزش های شکمی که کمردرد را افزایش می دهند. طبق تحقیقات مرکز سلامت دانشگاه میشیگان ، تقویت عضلات شکم راهی زیرکانه برای فرم دادن شکم و کاهش فشار و دردهای کمر است . ورزش های شکمی مثل دراز و نشست به افراد این امکان را می دهد که با ورزش ،کمر دردشان را کاهش دهند.

بدون ورزش و گرفتن رژیم  لاغر شوید..!

بدون ورزش و گرفتن رژیم لاغر شوید..!

نیازی به ورزش و گرفتن رژیم های طاقت فرسا نیست!! تنها بوسیله دنبال کردن این راه ها سالم و تندرست و خوش اندام بمانید