5 اسفند 1392

7 کاری که به دندان هایتان آسیب می زند

7 کاری که به دندان هایتان آسیب می زند

معمولا همه افراد بیشتر از اینکه پیشگیری کنند خرج زیادی را برای درمان کردن متحمل می شوند. شما باید با دندان هایتان مهربان باشید. در اینجا برخی اشتباهاتی که ندانسته مرتکب می شوید را بهتان گوشزد می کنیم.

1. محکم مسواک زدن
اگر شما به شدت و خیلی محکم مسواک می زنید، مینای دندانتان را از بین می برید که این سبب حساس شدن و حتی از بین رفتن لثه می شود. پس یک مسواک با موهای نرم بخرید و به صورت دورانی یک محدوده کوچک را مسواک بزنید و مسواک را به سمت چپ و راست نکشید.


2. خوردن مقدار زیاد غذاهای اسیدی
این غذاها نیز مینای دندان را از بین می برد. و این یک مشکل بزرگ است که لایه محافظ روی دندان دیگر هرگز برنمی گردد. بنابراین قسمت زیرین محافظ خود را از دست داده و هنگام خوردن غذای سرد یا گرم دندان هایتان درد می گیرد.
مصرف منظم برخی از خوراکی های اسیدی باعث فساد دندان ها می شود: مثل لیموناد، آب پرتقال، نوشیدنی های انرژی زا، آب نبات های چسبناک ترش، و لیمو ترش. به دندان های خود به عنوان یک صدف فکر کنید، اگر شما یک صدف را درون ذغال سنگ بگذارید ناپدید می شود.
اگر نمی توانید به توصیه دندان پزشکان گوش دهید، حداقل برای خنثی کردن pH این مواد در دهانتان با آنها آب یا پنیر بخورید. و به جای سر کشیدن نوشیدنی های اسیدی از نی استفاده کنید تا سطح تماس آن را با دندان هایتان محدود کنید.

3. زیاد سفید کردن دندان ها
طبیعی است که دوست داشته باشیم دندان هایمان مثل مروارید سفید باشد. وقتی سنمان بالاتر می رود رنگ دندان ها تیره تر می شود. به طور اساسی شما دندان هایتان را در معرض یک اسید خیلی ضعیف قرار می دهید. اما سفید کردن بیش از اندازه دندان مینای آن را ضعیف می کند. حتی یک اسید ضعیف هم به مرور زمان می تواند محتویات مواد معدنی دندان را فاسد کرد و سبب خلل و فرج در مینای دندان و درنهایت درهم شکستگی و حساسیت بیشتر شود.
سفید کننده های نواری ملایم تر از سفید کردن در مطب است. مردم باید درک کنند که رنگ طبیعی دندان انسان سفید نیست بلکه بیشتر شبیه به رنگ عاج فیل است.


4. خوردن پیتزای داغ با نوشیدنی خنک
وقتی یک تکه از پیتزای داغ می خورید مینای دندان بسط یافته و حجیم می شود و وقتی که مقداری کوکاکولای خنک می نوشید اتفاق برعکس افتاده و مینا منقبض می شود. چیزی که به وجود می آید «خط ترک» نام دارد: یک خط باریک مویی عمودی در مینای دندان که ممکن است سبب شکستگی و لکه دار شدن دندان شود. این اتفاق شبیه وقتی است که یک ظرف چینی را با آب داغ و بعد با آب سرد می شوییم.
دندان ها هم با تغییرات دما منقبض  و منبسط می شوند. و چیزی که اتفاق می افتد و خیلی سریع هم هست خرابی دندان است. توصیه ما به شما این است که پیتزا را با کارد و چنگال بخورید تا مقدار بزرگی از آن با دندان ها تماس نداشته باشد.


5. استفاده از خمیردندان نادرست
خمیردندانی انتخاب کنید که زیاد مواد پاک کننده و ساینده ندارد.  میزان بالای مواد پاک کننده FDA  باعث سائیدگی مینای دندان می شود. اگر این میزان بالای 100 باشد سائیدگی دارد، بالای 150 سائیدگی زیادی به همراه دارد و بالای 200 اصلا توصیه نمی شود. توصیه می شود خمیردندان با فلوراید انتخاب کنید. فلوراید نمی تواند مینای از دست رفته را برگردانند اما دندان ها را قوی تر می کند. این کار مثل پوشیدن بارانی محافظ یا پولیش کردن ماشین است.

6. استفاده از دندان ها به عنوان یک ابزار
شاید این توصیه به نظرتان احمقانه بیاید، اما برخی افراد این کار را با دندان هایشان می کنند. دندان ها برای جویدن غذا و زیبا کردن انسان هنگام لبخند زدن هستند. کار آنها باز کردن پوشش شکلات یا خرد کردن تکه های یخ نیست.
وقتی در لاک، درب های بطری یا هر چیز دیگری را با دندان باز می کنید، شکست های خیلی ریزی در دندان ایجاد می کنید که تا سالها نامشخص می ماند.  تا اینکه یک روز احساس می کنید دندانتان شکسته یا خالی شده است.


7. مسواک زدن ناکافی و استفاده نکردن از نخ دندان
برخی از افراد فکر می کنند یک بار مسواک زدن کافی است- برخی دیگر می گویند اشتباه است. برای سلامتی دندان هر بار به مدت دو دقیقه و دو بار در روز مسواک بزنید. اگر این کار را نکنید به کثیفی های داخل دهان اضافه شده و اگر درمان نشود در دهان پخش شده و سبب بیماری های دهان و دندان می شود. اگر شما در محل کار هستید و نمی توانید مسواک بزنید، در کشوی میزتان همیشه یک نخ دندان داشته باشید.
< <
آخرین های : سلامت دهان
از سایر بخش ها...
پر بیننده ترین ها...
10 میوه و سبزی برای داشتن دندان های سالم و روشن

10 میوه و سبزی برای داشتن دندان های سالم و روشن

باکتری موجود در دهانتان می تواند دندان هایتان را خراب کند، خصوصا اگر به طور مداوم بدون مسواک زدن و شستشو با آب غذا بخورید یا اجازه دهید خرده های غذا در دهانتان باقی بماند. پس هر وعده غذای خود را با خوردن میوه ها و سبزیجات خام پایان دهید. با این کار از دندان هایتان محافظت می کنید، چونکه این مواد حاوی آب زیادی هستند که کمک می کند دندان و لثه تمیز بماند.برخی از سبزیجات و میوه ها به خاطر مزایای خاص برای دندان ها شناخته شده اند. اینجا لیست ده میوه و سبزی برتر برای سلامت دندان را معرفی می کنیم. این میوه ها را بخورید تا دندان های سالمی داشته باشید.

7 کاری که به دندان هایتان آسیب می زند

7 کاری که به دندان هایتان آسیب می زند

معمولا همه افراد بیشتر از اینکه پیشگیری کنند خرج زیادی را برای درمان کردن متحمل می شوند. شما باید با دندان هایتان مهربان باشید. در اینجا برخی اشتباهاتی که ندانسته مرتکب می شوید را بهتان گوشزد می کنیم.

12 توصیه بهداشتی برای داشتن دندانهایی سالم

12 توصیه بهداشتی برای داشتن دندانهایی سالم

مراقبت از دهان و دندان امری ضروری است به این دلیل که نه تنها باکمک این 32 دندان غذا می خورید و صحبت می کنید بلکه دندان باعث زیبایی صورت نیز می شود. فراموش نکنید که بهداشت دهان و دندان رابطه مستقیم با سلامت قلب و و سلامتی کلی بدن دارد .ما در اینجا به شما خواهیم گفت که چگونه باید از دندان هایتان مراقبت کنید تا دندانی سالم و سفید داشته باشید

آبسه دندان

آبسه دندان

التهاب یا عفونت دندان می تواند علل مختلفی داشته باشد مانند پوسیدگی عمیق دندان، بیماری های نسوج دندان و اطراف آن (بافت پریودنتال) و یا چرک‌ یک دندان ترک خورده است. بروز این مشکلات باعث می شود که باکتری وارد پالپ (بافت نرم دندان که حاوی اعصاب، عروق خونی و بافت همبند است.) و یا حتی منجر به مرگ آن شود. هنگامی که عفونت در نوک ریشه در استخوان فک به شکل توده تشکیل می گردد، آبسه نامیده می شود. اگر آبسه درمان نشود، می تواند به یک عفونت جدی در استخوان فک، دندان و بافت های اطراف آن منجر شود.

دندانهای شیری کودک

دندانهای شیری کودک

دندانهای شیری کودک، که گاها˝ به آن "دندان کودک" نیز گفته می شود، به اندازه دندان های دائمی در افراد بالغ دارای اهمیت هستند. به طور معمول دندانهای شیری زمانی پدیدار می شوند که کودک بین سن شش ماهگی و یک سالگی می باشد. دندانهای شیری به کودکان در جویدن و صحبت کردن، کمک می کنند. آنها همچنین فضای لازم در آرواره های کودک، که برای رشد دندان های دائمی در زیر لثه قرار دارند را حفظ می کنند